تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ - ۰۰:۱۲ کد مطلب 78205

ایران‌ سال آینده ‌انسان به فضا می‌فرستد

رئیس پژوهشگاه هوا‌فضای ایران گفت: اعزام انسان به فضا تا سال آینده در ایران انجام می‌شود. به گزارش پایگاه ۵۹۸، فتح‌الله امی بعد از ظهر امروز در هجدهمین نشست دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اظهار کرد: امیدواریم این اتحادیه که بین کشورهای ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برگزار می‌شود […]

رئیس پژوهشگاه هوا‌فضای ایران گفت: اعزام انسان به فضا تا سال آینده در ایران انجام می‌شود.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، فتح‌الله امی بعد از ظهر امروز در هجدهمین نشست دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر در دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل اظهار کرد: امیدواریم این اتحادیه که بین کشورهای ایران، روسیه، آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برگزار می‌شود سبب اتحاد بین این کشورها باشد.

وی با اشاره به اینکه یکی از انتظارات مهم ما برای این اتحادیه تشکیل جمعیت، دبیرخانه و ان‌.جی.او برای حفظ محیط‌‌زیست دریای خزر بود، افزود: دریای خزر وضعیت مناسبی ندارد و آبزیان ما از جمله ماهی خاویار در حال نابودی هستند که اگر این روند ادامه یابد شاید در آینده دریای خزر به باتلاق تبدیل شود.

امی با تاکید به اینکه باید به سمت دانشگاه‌های نسل سوم برویم، خاطرنشان کرد: محور توجه نسل اول دانشگاه‌ها آموزشی بود و نسل دوم پژوهشی و ارائه مقالات پژوهشی که دانشگاه‌های ما در این حوزه موفق بودند و توانستند تولیدات علمی بالایی نسبت به درصد جهانی داشته باشند.

این مسئول ادامه داد: نسل سوم دانشگاه‌ها باید با محوریت فناوری فعالیت کنند که اصل مهم برای کشورهای در حال توسعه است.

رئیس پژوهشگاه هوافضای ایران یادآور شد: ۸۰ درصد دانشگاه اسپورت آمریکا بورسیه بخش خصوصی است اما دانشجویان ما بعد از فارغ‌التحصیلی به دنبال شغل هستند، برای دست‌یابی به توسعه باید به سمت دانشگاه‌هایی با محوریت فناور باشیم.

وی با اشاره به دستاوردهای پژوهشگاه هوا و فضای ایران، افزود: در مجموعه هوا فضایی کشور بخش پژوهشگاه فضایی وزارت علوم مسئولیت پرتاب راکت‌های کاووش را به عهده دارند که وظایف آنها در سه محور اکتشافات فضایی است.

امی ادامه داد: راکت‌های کاووشی ماموریت دارند ماهواره را قبل از مدار زمین در فضای خلا تست کنند، ایران چهار ماهواره در مدار قرار داده که آخرین آن در سال گذشته ماهواره فجر بود که گام جلوتری نسبت به سه ماهواره قبلی داشت که قرار بود در مدار پارکینگ بعد از چند روز تغییر مدار به سمت بالاتری داشته باشد که تامین انرژی آن از طریق باطری‌های خورشیدی بود.

این مسئول بیان کرد: پرتاپ زیرمداری موجود زنده سومین محور فعالیت این پژوهشگاه بوده که تاکنون هشت پرتاب برای تست زیرمداری موجود زنده انجام گرفت که بعدها منجر به پرتاپ میمون در سه مرحله شد که تا ۱۲۰ کیلومتری زمین پرتاب شدند و حال آنها نیز خوب است.

وی گفت: با این پرتاپ متوجه پرتاپ انسان شدیم که فعلا سفینه کپسول عامل انسان مشابه آن ساخته شد که در روز جهانی هوا و فضا سال گذشته رونمایی‌اش، در حال حاضر این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت دارد که اگر حمایت شود تا سال آینده نخستین اعزام انسان را به فضا خواهیم داشت تا از تجارب این اقدام در فناوری غیر فضایی استفاده شود که ۱۷۰ نفر از آموختگان در رشته هوا و فضا نیز در این پروژه مشغول کار هستند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: