تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ - ۰۲:۳۴ کد مطلب 78224

آیا رشد پایه پولی کاملا مهار و کنترل شده است؟

اقتصاد کشور با پایه پولی ۱۸٫۳ درصدی در مرداد سال ۱۳۹۲ به دولت تحویل داده شد؛ اما بر اساس آخرین آمارها رشد پایه پولی از ۱۸٫۳ درصد فراتر رفته است و بنابراین چگونه باید قبول کرد که در دولت یازدهم رشد پایه پولی کنترل شده است. گروه اقتصادی مشرق- حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی سه‌شنبه […]

اقتصاد کشور با پایه پولی ۱۸٫۳ درصدی در مرداد سال ۱۳۹۲ به دولت تحویل داده شد؛ اما بر اساس آخرین آمارها رشد پایه پولی از ۱۸٫۳ درصد فراتر رفته است و بنابراین چگونه باید قبول کرد که در دولت یازدهم رشد پایه پولی کنترل شده است.

گروه اقتصادی مشرق- حسن روحانی در گفتگوی تلویزیونی سه‌شنبه شب، چندین بار تاکید کرد که در دولت یازدهم روند پایه پولی کاملا تحت کنترل قرار گرفته است.

روحانی گفت: اینکه دولت توانست تورم را کاهش دهد عمدتاً بخاطر انضباط مالی و پولی است که من روی این انضباط حساس بوده و بانک مرکزی نیز از این موضوع به خوبی آگاه است که با چه حساسیتی انضباط را دنبال می‌کنم.

وی با اشاره به اینکه دولت عامل اصلی یعنی رشد پایه پولی را کاملاً مهار و کنترل کرد، اظهار داشت: البته امید و تحرک مردم و حضور مردم در اقتصاد هم عامل بسیار مهمی است و ان شاء الله همین روند کاهنده در مسأله تورم ادامه خواهیم یافت.

روحانی در پاسخ به سوالی درباره رشد نگران‌کننده پایه پولی در سال جاری گفت: رشد پایه پولی زیاد نبوده است البته رشد پولی بله، اساساً در زمینه نقدینگی رشد داشتیم و این شتابی که وجود دارد با پایه پولی متفاوت است. در پایه پولی روند کاملاً کنترل‌شده است و رشد پایه پولی رشد محدودی است و ما این مسیر را ادامه خواهیم داد.

روحانی با بیان اینکه در سیاست‌های جدید از مسأله رشد پایه پولی مراقبت خواهیم کرد، اظهار داشت: در این زمینه بانک مرکزی مراقبت می کند البته خود بانک مرکزی در این زمینه تحرکات لازم را دارد.

بحث ضریب فزاینده یک بحث دیگری است. ضریب فزاینده نمی‌تواند عاملی برای تورم باشد. اما رشد پایه پولی بسیار حساس است و باید مراقبت کنیم.

* واقعیات پایه پولی

تاکید چندباره روحانی درباره کنترل پایه پولی در حالی است که آمارهای رسمی نشان می‌دهد در ۲ سال اخیر، حجم پایه پولی افزایش یافته است.

رسیدن پایه پولی به ۱۳۶ هزار میلیارد تومان در مردادماه امسال به معنای افزایش نزدیک به ۴۰ هزار میلیارد تومانی حجم پایه پولی در ۲ سال اخیر یعنی از ابتدای دولت است.

آیا رشد پایه پولی کاملا مهار و کنترل شده است؟

به عبارت دیگر در ۲ سال اول دولت، حجم پایه پولی به طور میانگین سالانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافته است. 

این در حالی است که در ۸ سال دولت احمدی‌نژاد حجم پایه پولی به طور میانگین سالانه ۹۳۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده بود.

آیا رشد پایه پولی کاملا مهار و کنترل شده است؟

از لحاظ درصد رشد پایه پولی نیز نگاهی به آمار نشان می‌دهد در دولت یازدهم این شاخص نسبت به دولت قبل کمتر نشده است که بتوان آن را آنطور که روحانی می‌گوید مهار و کنترل پایه پولی نامید.

بر اساس آمارهای موجود، میانگین رشد سالانه پایه پولی در ۲ سال اول (مرداد ۹۲ تا مرداد ۹۴) حدود ۱۸٫۹ درصد بوده است. 

این در حالی است که در ۴ سال دولت دهم (مرداد ۸۸ تا مرداد ۹۲) میانگین رشد سالانه پایه پولی ۱۷٫۳ درصد بوده است.

آیا رشد پایه پولی کاملا مهار و کنترل شده است؟

از نگاهی دیگر می‌توان گفت اقتصاد کشور با رشد پایه پولی ۱۸٫۳ درصدی در مرداد سال ۱۳۹۲ به دولت تحویل داده شد؛ اما بر اساس آخرین آمارها رشد پایه پولی از ۱۸٫۳ درصد فراتر رفته است. 

آیا رشد پایه پولی کاملا مهار و کنترل شده است؟

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: