تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۳ - ۱۱:۰۷ کد مطلب 78355

واقعیّت بیداری های منطقه را بهتر ببینیم؛

کدام اسلامگرایی با ما همراه شد؟

کدام اسلام ؟! تشیّعی که مروّج خشونت قمه زنی و فحاشی به مقدّسات اهل سنت است ؟! یا تشیّعی که در عراق با وجود در دست داشتن دولت و مجلس به شیطان بزرگ اجازه ساخت پایگاه در کشور امام زمان علیه السلام را می دهد ؟! باید از نام ها فارغ شد ، چون اساساً اسلامی که خارج از مکتب محبّت و تعقّل اهل بیت علیهم السلام است ، اسلام تنفر و خشونت و افتراق است و موّلد داعش والنصره است

میدان ۷۲/ مسعود شفیعی کیا:

چرا دوره اسلامگرایی در منطقه پایان یافت ؟!

تحوّلات چند سال اخیر غرب آسیا ، به طور گسترده نقشه ی سیاسی منطقه را زیر رو کرد ، اگر چه ظاهر تحوّلات بر خلاف آنچه که در داخل تحلیل می شد ، همگی مطلوب و به نفع انقلاب اسلامی نبود ، بلکه صف بندی های جدیدی در منطقه و جهان شکل گرفت که بدون در نظر گرفتن این صف بندی ها نمی توان تحلیل درستی از منطقه داشت .

و همین عدم درک صحیح از جنبش های کشورهای اسلامی و صف بندی های جدید ، منجر به تهمت هایی به رئیس جمهور سابق شد که ایشان را نشریاتی مانند کیهان متهم به بی اعتقادی به بیداری اسلامی کردند !

ولی اگر بدون شعارزدگی و واقع بینانه به سیر تحوّلات بنگریم برخورد معقول و مدبّرانه دولت گذشته در مواجهه با خیزش های کشورهایی مثل مصر و لیبی و تونس گویای درک نزدیک به واقع ایشان بوده است .

یک برداشت صرفاً آرمانی که از شاخصه های آرمانگرایی واقع بینانه فاصله دارد ، این است که هرجا نام اسلامگرایی است ، ما هم باید کنارش باشیم و وقتی گفته شد دوران اسلامگرایی تمام شده این جماعت برآشفته شدند و گزک بر علیه دولت دهم به دست گرفتند .

و بنابراین مبنای غلط ، حرکات مردمی در منطقه را تماماً تحت مدیریّت جبهه خودی تلقی کردند و تا جایی این خوش باوری انجامید که حضور مرسی در اجلاس سران « نم » ( غیر متعهد ها ) را برخی می خواستند به جشنی ملّی تبدیل کنند و رسانه هایی مانند « رجا نیوز » و « فارس » از آمدن مرسی به تهران به عنوان مهمترین اتفاق یاد می کردند و آنقدر افراط بالا گرفت که خواستند با برجسته کردن مرسیِ همگرا با آمریکا نقش بی بدیل دکتر احمدی نژاد در منطقه را محو کنند ، چرا ؟! چون دکتر احمدی نژاد را منحرف و نامطلوب می دانستند !

Screenshots_۲۰۱۵-۱۰-۱۵-۱۰-۳۷-۳۵

آنقدر مراکز رصد کننده اوضاع ، از قافله عقب ماندند که تا ماه ها تحلیل درستی درباره سوریه نمی توانستند بدهند و صدا وسیما مانده بود چه بگوید ؟! ، بنده هم که تحلیلی درباره نقش ترکیه در بحران سوریه در همان ماه های ابتدایی بحران دمشق نوشتم کارشناسان مدعی مراکز خاص پیام دادند که : « ما با دولت اسلامگرای ترکیه روابط حسنه داریم ! » و از سوی دیگر جریان رسانه ای فتنه که اکنون از سردار مقابله با فتنه و حفظ سوریه « شهید حسین همدانی » با تنفر یاد می کنند و از شهادتش شادمانند ، دژخیمان داعش و النصره را مردم سوریه می دانستند .

حال ریشه ی این سر درگمی کجا بود ؟! در آنجا بود که می دیدند در سوریه پرچم مخالفت با اسد را اخوانی ها بلند کرده اند و قرار بود تمام سرمایه نظام را عده ای اینجا به پای اخوانی های منطقه بریزند .

فشارها بر دولت دهم افزونی یافت ، حتّی خبرنگار سیما « نجف زاده » با حضور در طرابلس ِ لیبی و با نمایش چند نوبته ی سفارت خالی ایران در آنجا – گویا به سفارش همان نود سیاسی سازان – ، دولت دهم را به علّت عدم اعزام سفیر ، متّهم به عدم همراهی با انقلابیون لیبی کرد و …
شاید می خواستند فاجعه ی مزار شریف که نتیجه ی اعتماد خاتمی به اسلامگرایان طالبان بود و منجر به کشتار دیپلمات ها و خبرنگاران کشور شد را تکرار کنند ولی دکتر احمدی نژاد به هیچ قیمتی این خطا نکرد و متهم شد .

سخنرانی های آتشین در کشور بالا گرفت ، و اوج حمله ی اسلامگرایان حامی اخوانی های کشور آنجا بود که دکتر احمدی نژاد در سخنی در کنار بیداری اسلامی ، لفظ بیداری انسانی به کار برد و همین بس بود که بولتن نویسان پُرتخیّل با سنجاق کردن سخن چند مستشرق کنار تعبیر « مکتب ایران » و « پایان اسلامگرایی » هیولایی توّهم کردند که کسی در وصفش گفت : « از صدر اسلام تاکنون خطرناک ترین است . » و …

چرا با سقوط اخوان المسلمین ؛ تب بیداری اسلامی در ایران فروکش کرد ؟!

جماعت خمار هنوز در توهمات خود بودند و عدّه ای هم ترجیح دادند که در ترجمه فحاشی مرسی به اسد و سوریه نام رژیم صهیونیستی را جایگزین کنند و عده ای هم به دنبال …

ولی این جماعت دلداده به تمام اسلامگرایان ، مبهوت ماند که چه شد که هزاران جوان تونسی و لیبیایی و حتّی مصری که اتفاقاً همه هم انقلابی و بیدار شده اسلامی بودند از خیابان های دمشق و حلب و حمص و ادلب و دیرالزّور سر در آوردند و حمله ی بی امان به عتبات شام کردند و سپس به عراق سرازیر شدند !

Screenshots_۲۰۱۵-۱۰-۱۵-۱۰-۳۷-۵۷

( مرسی در همایش اعلان جنگ با سوریه و حزب الله لبنان و تشیّع )

مرسی که نامه فدایت شوم برای « شیمون پرز » نوشت و پیمان خفت برجام « کمپ دیوید » را دائمی دانست و با هیلاری کلینتون گل می گفت و می شنید ، در تجمع ضد اسد در قاهره به همراه « قرضاوی » رهبر معنوی اخوان ، پرچم سوریه آزاد از اسد را دست گرفت و خشمگیانه عربده ی « روافضه ی انجاس » سرداد و حزب الله و شیعه و اسد را نجس دانست و از ارتش قاهره خواست برای برکناری اسد و تنبیه حزب الله ، لشگر کشی کند که همین نیز تیر خلاصی بود بر اخوانی ها ، اگر چه متأسفانه « سی سی » دستش به خون مردم آلوده شد ولی روی کار آمدن سی سی ملّی گرای لائیک به نفع ما و مقاومت شد و مانع گسترش هاری سلفی های اخوانی شد .

همانگونه که اسد لائیک و پوتین نامسلمان برای ما شریکان بهتری از اخوانی ها و دولت اسلامگرای ترکیه بوده اند .

حال چگونه میلیون ها انسان بیدار مصری راضی به قلع و قمع اخوان شدند ؟! این ریشه در اسلامگرایی اخوانی ها داشت که مبنایی با دین فطری و محبّت آمیز اسلام فاصله دارند ولی عجبا که عدّه ای در کشور می خواستند اخوان را شاخه ی ایران قلمداد کنند ، بنابراین صدا و سیما مدتی مدافع دولت اخوان بود و بنابر این دیدیم با حذف اخوان جنب و جوش همایش های بیداری اسلامی در کشور فروکش کرد .

و از از طرف دیگر می بینیم که اخوانی های یمن معروف به « اصلاحیون » اکنون مهمترین معارض انقلابیون حوثی می باشند ولی ملّی گرایان حزب شعبی یمن اکنون درکنار انصارالله با متجاوزان سعودی آمریکایی می جنگند .

Screenshots_۲۰۱۵-۱۰-۱۵-۱۰-۳۸-۲۰

اگر سفر دکتر احمدی نژاد در بهار ۹۲ به قاهره نبود ، بعید بود نظر الأزهر و ملّیون و ناصری هایِ ضد اخوان مصر به تشیّع صاف شود ، ولی کسی در کشور نخواست تأثیر آن سفر تاریخی دکتر احمدی نژاد به مصر را ببیند ، چون متوهمین عمارپندار و «جهان نیوز » و مؤسسه ای در قم به نفع رأس فتنه می گفتند : قرار است دکتر احمدی نژاد انتخابات را منحرف کند !

ولی واقعیّت این بود که « شیخ طیّب » شیخ الأزهر پس از دیدار صمیمانه با دکتر احمدی نژاد در مصاحبه ای در دفاع از تشیّع و ایران سنگ تمام گذاشت و رهبران انقلابی مخالف اخوان در دیدار با دکتر احمدی نژاد از اینکه اسلام ایران چون اسلام اخوان نیست روحیّه ای مضاعف گرفتند ، که متأسفانه نگذاشتند آن دولت تداوم یابد تا همگرایی در منطقه به ضرر شیطان را ایشان تکمیل کند .

چراکه اساساً پیدایش سکولار و لائیک در کشورهای عربی و غیر عربی منطقه عموماً ریشه در تندروی و غیر فطری بودن اسلامگرایی های آنجا دارد و اگر اسلام ناب محبت آمیز به آنان عرضه شود مانند بسیاری از آزادگان با ما همگرایی خواهند داشت .

در تونس نیز « راشد الغنوشی » که در ایران خیلی به وفایش امید داشتند ، ناگهان در همان ابتدا ، سخن از این گفت که ایران نمی تواند الگوی خوبی برای « بیداری های اسلامی » باشد و الگوی خود را ترکیه معرفی کرد !

Screenshots_۲۰۱۵-۱۰-۱۵-۱۰-۳۸-۵۱

امام عصر فارغ از ادعای اسلامگرایی جاذب دل های آماده :

خُب آیا هنوز هم معتقدند دوران « اسلامگرایی » است یا باید صفی جدید شکل داد ؟!

شکّی نیست که « اسلام ناب محمّدی » همان اسلام راستین است ولی در منطقه این نوع اسلام چقدر جایگاه دارد ؟! این نوع اسلام در کشور خودمان و خاستگاهش چقدر بروز دارد ؟!

در حالیکه با تئوریزه کردن اسلام آمریکایی در سطح بالاترین مقامات کشور بی توجه به فریادهای رهبری معزز انقلاب شاهدیم که دست دادن و سخن گفتن با شیطان بزرگ را افتخار ملّی تلقی می کنند و زیست بدون آمریکا را محال می دانند ، و کاخ نشینی به سبک اسلام آمریکایی را همه جریاناتِ مدعی مروجند !

کدام اسلام ؟! تشیّعی که مروّج خشونت قمه زنی و فحاشی به مقدّسات اهل سنت است ؟! یا تشیّعی که در عراق با وجود در دست داشتن دولت و مجلس به شیطان بزرگ اجازه ساخت پایگاه در کشور امام زمان علیه السلام را می دهد ؟!

باید از نام ها فارغ شد ، چون اساساً اسلامی که خارج از مکتب محبّت و تعقّل اهل بیت علیهم السلام است ، اسلام تنفر و خشونت و افتراق است و موّلد داعش والنصره و … است .

باید با مفاهیم بلند انسانی صف ها را مشخص کنیم ، همان مفاهیمی که امام راحل به کار می برد و در بطن اسلام ناب موجود است ! مفاهیمی مانند : « مستضعف » و « مستکبر » ، « آزادگان و احرار » ، « دفاع از اخلاق و کرامت انسانی » ، « محبت به بندگان خدا » و …
باید توجه داشت که در این میدان دو قطب « شیطان بزرگ » و « اسلام محبت » وجود دارد ، و اگر کسی – اگرچه مسلمان هم نباشد – از دایره ی شیطان بزرگ و دوشاخش در منطقه یعنی رژیم صهیونیستی و آل سعود وهابی وارسته باشد او همگرا با ماست ولی غیر از آن نباید فریب اسم اسلامگرایی را خورد .

چون در واقعه ی بزرگ هستی و ظهور امام عصر علیه السلام این اسم ها نیستند که به صف کشی می پردازند ، بلکه درون مایه و سرشت آدمیان است که صف بندی ها را مشخص می کند چنانچه امام صادق علیه السلام فرمودند :

« هنگامی که حضرت قائم ، انقلاب می کند کسانیکه گمان می کنند پیرو امام زمان علیه السلام و شیعه هستند از حرکت حضرت مرتد می شوند و کسانیکه خدا پرست هم نیستند مانند خورشید پرست و ماه پرست همراه با حضرت می شوند ! »

« إذا خرج القائم ( علیه السلام ) خرج من هذا الأمر من کان یری أنّه من أهله ، و دخل فیه شبه عیده الشمس و القمر ! » غیبت نعمانی ص ۵۱۷

 1. هومن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 15

  نویسنده ی مقاله ی فوق سفر احمدی نژاد به مصر را که با توهین ها و سخیف کردن های بی سابقه ی مرسی تا مفتی مصر به شیعه و ایران و احمدی نژاد بود سفری با خروجی حمایت مصر از شیعیان نشان می دهد و حمایت مقطعی مفتی الازهر از ایران را که به گفته ی خود مفتی به دلیل حمایت رهبر ایران و نصرالله از مبارزه از اسراییل است به دلیل سفر سراسر تحقیر و زبونی احمدی نژاد به مصر به تصویر می کشد، سفری که برخلاف سفر های قبلی احمدی نژاد به لبنان، سازمان ملل ، و …، ذلت را به جای عزت تولید نمود. واضح است که در برخی از قسمت های متن، ارتباط نویسنده و واقعیات به طور صد درصد حذف شده و حتی نویسنده به وارونه جلوه دادن حقیقت پرداخته است تا مقصود کم ارزش خود را نتیجه بگیرد.

 2. دکتربرنا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 5 Thumb down 1

  عالی بود ! کاش بیشتر به ما و همه خوانندگان در خصوص تحولات منطقه آگاهی هایی از این دست بدهید . ما عمیقا نیازمند شناخت بیشتر جریانات منطقه هستیم.

 3. منصف :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  جواب هومن !

  مغزت از رسانه های دروغ پر است هومن !

  حاج آقای شفیعی کیا در وبلاگش ارجاع داده که طیب شیخ الازهر پس از دیدار با دکتر احمدی نژاد در تلویزیون مصر جانانه از تشیع و احمدی نژاد و ایران دفاع می کند !

  شما فتنه گران همراه تکفیری ها برای اسیر کردن ایران در دام شیطان بزرگ همه دستاوردهای مردانه دکتر احمدی نزاد را سیاه می کنید چون دروغگو هستید ً

  صدا وسیما اگر مرد بود مستند این سفر را پخش می کرد تا امثال هومن و رئیسانش دروغ نبافند .

 4. گیتی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 1

  هومن خان خیلی ساده اندیش هستید…….. مقاله بسیار مستندی است وسفر احمدی نژاد در شرایط آنروز با اهمیت ومهم بود که فدای هوچی گری های آنزمان شد. خدا از سر تقصیر کسانی نگذرد که همه ی مصالح کشور را فدای اغراض کثیف سیاسی کردند ومیکنند…..

 5. محمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 2 Thumb down 3

  تلاش بیهوده نویسنده برای تاکید بر اینکه سخن مشایی (پایان دوره اسلامگرایی) سخن درستی است به هیچ سرانجام روشنی منتهی نشده است.
  متاسفانه این اندازه تسلط در این مباحث وجود ندارد تا نویسنده خوش خیال در یابد که برای جایگزین کردن یک واپه نمی توان هر واپه ای را به کار برد و دیگران را هم با تهمت و برچسب راند!

  چرا پایان دوره اسلامگرایی؟
  چرا نگوییم: “پایان دوره اسلامگرایی سطحی”
  چرا این اندازه درک و سواد رسانه ای وجود ندارد که بفهمد برای کوبیدن یک تفکر باطل نباید کلیدواژه های خودی را نابود کرد!
  آیا امام حسین علیه السلام در زمانی که اسلام پوستین وارونه پوشیده بود و به نام اسلام همه گونه جنایت می شد به نفی کلمه اسلام روی آورد؟ آیا این منطقی است؟
  آیا زمانی که به نام پیامبر همه گونه انحراف صورت می گرفت به نفی نام پیامبر روی آورد؟
  اسلا این نظریه مشعشع جناب مشایی هیچ ما به ازا و مشابهی در تاریخ اسلام و تاریخ معاصر دارد؟

  چرا به مباحثی ورود می کنید که توان تحلیل و خروج از آن را ندارید؟

  فرض قطعی بنده این است که هیچ غرض ورزی از سوی ایشان در کار نبوده است. پس لطفا از حربه قدیمی دست بردارید و بدون حمله به رجانیوز و کیهان و این و آن به اصل حرف توجه بفرمایید.

  چرا به جای پذیرفتن اشتباه تاکتیکی سعی در متهم کردن دیگران به نفهمی و جهالت دارید؟

  چرا زبان تان در مواجهه با خودی ها تا این اندازه تند و تیز و برنده است؟ فرض کنیم که خودی ها از کیهان تا جهان نیوز و همه و همه نادان اند و نمی فهمند. آیا روش برخورد با جاهان امت راهی بود که جناب مشایی و تیم رسانه ای ایشان در پیش گرفتند؟
  آیا نمی شد در انتخاب و استخدام کلمات دقت بیشتری شود تا نیازی به اینهمه پشتک واروهای سیاسی برای توجیه این جمله و آن جمله نباشد؟

  سال هاست عادت دوستان طرفدار مشایی این است که برای هر جمله سوال برانگیز ایشان ساعت ها توضیح و تفصیل طولانی می دهند و نتیجه همه آنها هم این است که “شما اصلا منظور ایشان را نفهمیده اید!”

  بنده را ببخشید!
  اما به نظر حقیر فن بیان جناب مشایی دچار ایراد و اشکال است که جز با شبهه و دوپهلوگویی زبان باز نمی کنند.
  و حتی زمانی که از سوی رهبر معظم انقلاب مورد عتاب قرار می گیرند (مثلا در مورد مردم اسرائیل) باز هم فکر می کنند که دیگران در دریافت افکار ایشان دچار اشکال هستند وگرنه تفکرات ایشان زلال است و روشن و بی ابهام و واضح!
  آیا واقعا اینگونه است؟

 6. منصف :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  جواب محمد !
  جناب محمد فعلا با ظریف به دست دادن با شیطان بزرگ بپرداز تا بعدا شاید بفهمی مهندس مشائی کی بود و چه می گفت ؟!
  برجام را هم به همدیگر تبریک بگید که مملکت را ۲۰۰ سال عقب انداختید !

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: