تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۴ - ۱۴:۳۰ کد مطلب 78515

معرفی پنج عضو جدید غیر دائم شورای امنیت

مصر ،‌ سنگال ، ژاپن ، اوکراین و اروگوئه به عنوان اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد انتخاب شدند. به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری فرانسه، این پنج عضو جدید از اول ژانویه ۲۰۱۶ و برای دو سال جایگزین اردن ، لیتوانی ، چاد ، نیجریه و شیلی خواهند شد . […]

مصر ،‌ سنگال ، ژاپن ، اوکراین و اروگوئه به عنوان اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد انتخاب شدند.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری فرانسه، این پنج عضو جدید از اول ژانویه ۲۰۱۶ و برای دو سال جایگزین اردن ، لیتوانی ، چاد ، نیجریه و شیلی خواهند شد .

دیگر اعضای غیر دائم شورای امنیت ، اسپانیا ، مالزی ، ونزوئلا ، آنگولا و نیوزیلند هستند که در کنار پنج عضو دائم این شورا ۱۵ عضو شورای امنیت را تشکیل می دهند .

شورای امنیت یکی از ارکان سازمان ملل متحد است که وظیفهٔ پاسداری از امنیت و صلح بین‌المللی را به عهده دارد. بر اساس منشورسازمان ملل متحد ، حیطهٔ قدرت شورای امنیت شامل اعزام نیروهای پاسدار صلح ، تصویب تحریم‌های بین‌المللی، و اعطای اجازه استفاده از نیروی نظامی ضد کشورهای متخاصم است. تصمیم‌های این شورا به صورت قطعنامه های شورای امنیت  اعلام می‌شود.

شورای امنیت پنج عضو دائم و ده عضو انتخابی دارد. پنج عضو دائم این شورا در تصمیم‌ها و رای‌گیری‌های شورا حق وتو دارند. ریاست شورای امنیت نوبتی است (به‌ترتیب الفبای انگلیسی) و طول مدت آن یک ماه ریاست می‌باشد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: مشرق

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: