تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ - ۰۴:۵۲ کد مطلب 78631

دلیل حمایت‌ شما از برجام چه بود؟ / ۳ سؤال بی‌پاسخ

در نامه ۶ تشکل دانشجویی به منصوری‌آرانی مطرح شد بسیج دانشجویی دانشگاه کاشان با صدور نامه‌ای خواستار پاسخگویی نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل به علت حمایت از برجام به عنوان عضو موافق در کمیسیون ویژه و یکی از حامیان تصویب طرح اقدام متناسب ایران در اجرای برجام شد. به گزارش پایگاه ۵۹۸، هادی […]

در نامه ۶ تشکل دانشجویی به منصوری‌آرانی مطرح شد

بسیج دانشجویی دانشگاه کاشان با صدور نامه‌ای خواستار پاسخگویی نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل به علت حمایت از برجام به عنوان عضو موافق در کمیسیون ویژه و یکی از حامیان تصویب طرح اقدام متناسب ایران در اجرای برجام شد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، هادی جویباری‌مقدم مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه کاشان با ارسال مطلبی به دفتر خبرگزاری فارس در کاشان اعلام کرد: پس از تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی و در آستانه ایام تعطیلی مجلس و سرزدن نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه، دانشجویان دانشگاه‌های کاشان طی نامه‌ای ضمن بیان چند سوال، از منصوری‌آرانی خواستند برای ادای توضیحات درباره دلیل حمایت از برجام در مجلس به میان دانشجویان برود.

در نامه ارسالی بسیج دانشجویی دانشگاه کاشان آمده است: «محرم امسال که یادآور شعار هیهات من‌الذله حضرت اباعبدالله الحسین (ع) است، مقارن شده است با تصویب برجام در مجلس شورای اسلامی، تصمیمی تاریخی که اثرات آن تا سال‌ها و شاید دهه‌ها بر کشور و ملت ایران باقی خواهد ماند؛ از طرفی شاهد این موضوع بودیم که جنابعالی به عنوان یکی از اعضای کمیسیون ویژه برجام، تلاش مضاعفی برای تأیید و تصویب این برنامه داشتید و به طور طبیعی باید بتوانید برای این اقدام خود در برابر خدای متعال و ملت شریف ایران پاسخگو باشید».

در این نامه تصریح شده است: «فارغ از بحث‌های مفصل فنی و تخصصی درباره جنبه‌های مثبت و منفی مختلف برجام که در هفته‌های گذشته در کشور مطرح شد، ضمن پرسش سه سوال ساده از جنابعالی دعوت می‌شود که برای ادای پاره‌ای توضیحات درباره دلیل حمایت‌ شما از این طرح در دانشگاه حضور یابید و به سؤالات موجود پاسخ دهید».

در این نامه عنوان شده است:«یکی از ملزومات بدیهی که در توافق باید رعایت می‌شد، متناظر بودن کمی، کیفی و زمانی اقدامات دو طرف است؛ ولی در توافقی که شما از آن حمایت کردید شاهدیم که پس از اینکه ایران، ۹۷ درصد اورانیوم خود را رقیق کرد، قلب رآکتور اراک را خارج کرد، بخش عمده‌ای از سانتریفیوژهای خود را جمع کرد، اجازه بازرسی‌ها را به طرف مقابل داد و …  آن موقع زمان اقدام عملی طرف مقابل برای توقف تحریم‌ها فرا می‌رسد».

در این نامه در قالب نخستین پرسش بیان شده است:«سؤال اینجاست که بعد از اینکه ما همه این کارها را انجام دادیم، اگر طرف مقابل اصلا تحریمی را متوقف نکرد، می‌خواهید چه کار کنید؟ ضرری که آنها کرده‌اند دو برگه کاغذ است که در اولی لغو تحریم‌ها را صرفا انشاء کرده‌اند- بدون هیچ اجرایی- و در دومی دستور قبلی خود را باطل کرده‌اند؛ ولی در طرف مقابل ایران چه هزینه هنگفت سیاسی، اقتصادی و حیثیتی را متحمل می‌شود؟ چه تضمینی وجود دارد که بعد از اتمام اقدامات ما، آمریکا از توافق پشیمان نشود؟ آیا به آمریکا اعتماد کرده‌اید؟»

این نامه دومین پرس خود را اینگونه مطرح کرده است:«به فرض که لطف آمریکا شامل حال ما شد و صرف چند ماه آینده تحریم‌های سازمان ملل و … لغو شد، این چه لغوشدنی است که هر زمان شیطان بزرگ یا هر یک از کشورهای دیگر طرف مذاکره، از رفتار، گفتار، اخم، لحن و هر چیز دیگر ایران در هر موضوعی راضی نبودند، صرفا با یک بهانه هسته‌ای و بدون اینکه نیاز به اثبات آن باشد و یا لازم باشد سایر کشورهای جهان را متقاعد کنند، می‌توانند تمام تحریم‌های قبلی را تنها صرف ۶۰ روز بازگردانند؟ و این یعنی چماق بازگشت تحریم و فشار روانی آن همیشه بر سر ملت و دولت و مجلس ما خواهد بود که اگر کوچکترین کاری انجام دهیم که مطابق میل شیطان بزرگ و متحدانش نباشد، می‌توانند تنها در ۶۰ روز کل تحریم‌های قبلی را برگردانند. آیا این، چیزی جز تأثیرگذاری و نفوذ در تصمیم‌گیران سیاسی و مردم نیست؟».

پرسش سوم در این نامه این چنین بیان شده است:«شما که برجام را تصویب کردید، لطفا بگویید با سخنان رهبری چه کنیم؟ برجامی تصویب شده است که طبق آن  دشمن مکار ما هر وقت بخواهد از تأسیسات نظامی ما بازرسی کند، حداکثر ۲۴ روز می‌توانیم درخواست او را اطاعت نکنیم و قبول کرده‌ایم که حداکثر بعد از ۲۴ روز اجازه بازرسی را به آنها بدهیم. از عزت‌مندانه بودن آن که بگذریم با سخن رهبری چه کنیم که فرموده بودند نباید اجازه بازرسی از مراکز نظامی کشور به دشمن داده شود؟ برجامی را تصویب کرده‌اید که در متن صریح آن لغو بسیاری از تحریم‌های هسته‌ای را به هشت سال بعد و بیشتر موکول کرده است. لطفا این را هم بگویید که سخن رهبری درباره لغو همه تحریم‌ها در روز امضا  – و یا حتی اجرای- برجام را چگونه از حافظه تاریخ پاک کنیم؟».

در پایان این نامه آمده است: «امید است در جمع دانشجویان حوزه انتخابی خود حاضر شوید و بدون هرگونه بازی با الفاظ و جملات با همدلی و همزبانی تمام، پاسخگوی سوالات ما باشید».

به گفته مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه کاشان این نامه از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه کاشان، بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کاشان، بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد کاشان، جامعه اسلامی دانشگاه کاشان، جامعه اسلامی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و انجمن اسلامی مستقل دانشگاه کاشان صادر شده است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

  1. ناشناس :
    آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

    سلام

    نمی تونم بفهم چرا همه بسیجی ها مخالف برجام هستند گویا مثل هر موضوع دیگردیکته شده نظر می دهند و از خود ارده ای ندارند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: