تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ - ۱۰:۰۸ کد مطلب 78701

« آب » به سلاحی در جنگ داخلی سوریه تبدیل شده است

خبرگزاری رویترز در گزارشی از بیروت به قلم نالین مالا و جان داویسون نوشت :

به گزارش میدان۷۲ لیانا درویش شهروند سوری که شاهد کشته شدن دوستان خود در پیش چشمانش بوده ، درگیری ها و حملات شدید در جنگ داخلی چهار ساله در سوریه را تحمل کرده و در شهر حلب مانده بود و حتی تحصیلات خود را نیز تکمیل کرده است. اما آنچه باعث شد او سرانجام این شهر را ترک کند تک تیراندازها یا بمب ها نبود بلکه تلاش برای یافتن آب سالم بود.
بیشترین آسیب ناشی از جنگ بین نیروهای دولتی سوریه و گروه های شورشی مختلف پایتخت تجاری سوریه متوجه غیر نظامیان بوده است. حلب شهری با دو میلیون نفر جمعیت بود اما اکنون اتوبوس ها و خودروهایی که روی هم افتاده اند به محلی برای پناه گرفتن تک تیراندازها تبدیل شده اند.
با تبدیل شدن حلب به دو قسمت تحت کنترل شورشیان در شرق و تحت کنترل دولت در غرب ، هر دو طرف توانسته اند طرف مقابل را از آب محروم کنند. سازمان ملل متحد و کمیته بین المللی صلیب سرخ اعلام کرده اند با توجه به شرایطی که هم اکنون در این شهر بوجود آمده است می توان گفت آب به « سلاح جنگی » علیه غیر نظامیان تبدیل شده است.
درویش ۲۸ ساله که همین چند هفته قبل بخش تحت کنترل دولت در حلب را ترک کرد و به طرف ترکیه رفت گفت بحران آب در این منطقه یک فاجعه است.
وی در مصاحبه اینترنتی با رویترز افزود :«‌ آیا شما می توانید زندگی بدون برق را تصور کنید ؟ ما آن را تجربه کرده ایم. ما با هرگونه کمبود و خطر روبرو بوده ایم و در برابر آنها مقاومت کرده ایم. اما آب موضوعی متفاوت است. چگونه می توان بدون آب زندگی کرد؟»
درویش تصریح کرد :« ساکنان حلب به کندن چاه متوسل شده اند تا بتوانند آب پیدا کنند. اما آبی که از این چاه ها بیرون می آید ممکن است مناسب برای مصرف نباشد. برادر به علت آشامیدن آب این چاه ها دچار بیماری کلیه شده است.»
یکی از کارکنان صندوق کودکان سازمان ملل متحد ( یونیسف ) گفت مواردی از ابتلا به حصبه و سالمونلا به علت مصرف آب آلوده گزارش شده است.
وی که امدادگران داوطلب در شرق حلب است افزود خانواده های فقیر مجبورند بین خرید غذا یا آب سالم یکی را انتخاب کنند.
این امدادگر یونیسف تصریح کرد یک بطری یک و نیم لیتری آب ۷۵ پوند سوریه ( ۴۰ سنت ) به فروش می رسد که خانواده ای شش نفره نمی تواند نمی تواند این مقدار پول را صرفا برای خرید آب هزینه کند زیرا مردم این منطقه دیگری هیچ چیزی برای خوردن ندارند و مجبورند بین آب و غذا یکی را انتخاب کنند.
گروه های کمک رسان بین المللی می گویند این بحران آب در حلب بخشی از تاکتیک های طرفین درگیر است . آنها عمدا غیر نظامیان را از نیازهای اولیه محروم می کنند.
یونیسف ماه اوت اعلام کرد ۱۸ مورد قطع عمدی آب را طی امسال ثبت کرده است.

 

منبع:صراط

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: