تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ - ۱۳:۳۳ کد مطلب 78706

آشنایی با ۱۰ مستند برگزیده شبکه مستند

حرکت کاروان امام حسین (ع) از مکه تا کربلاقسمت سوم «فراتر از تاریخ» در ساعت ۱۶ روی آنتن می رود و در این مجموعه با استفاده از نوع خاصی از انیمیشن سه بعدی و دو بعدی، بازسازی نقشه ها و استفاده از منابع آرشیوی و حتی معرفی کتاب ها و اختلافات تاریخی آن، تقسیم بندی […]

حرکت کاروان امام حسین (ع) از مکه تا کربلا
قسمت سوم «فراتر از تاریخ» در ساعت ۱۶ روی آنتن می رود و در این مجموعه با استفاده از نوع خاصی از انیمیشن سه بعدی و دو بعدی، بازسازی نقشه ها و استفاده از منابع آرشیوی و حتی معرفی کتاب ها و اختلافات تاریخی آن، تقسیم بندی خوبی از نظر تنوع بصری برای مخاطب ایجاد شده است و دربحث حرکت کاروان از مکه تا کربلا سعی شده نقشه راه، منزل به منزل به تصویرکشیده شود تا مخاطب به خوبی این تغییر مسافت و تغییر اقلیم را حس کند.

قسمت نهم مجموعه «ایرانگرد»، ساعت ۱۸ روی آنتن می رود. این مجموعه دیدنی با کارگردانی، تهیه کنندگی و روایت جواد قارایی تولید شده است. تصاویر چشم نواز از ایران، به ویژه مناطقی کمتر دیده شده به همراه توصیه هایی بسیار خوب برای طبیعت گردی از بخش های این برنامه است.

ساعت ۱۹ قسمت ۲۹ از مجموعه «جهانشهری ها» پخش می شود؛ مستندی که در خارج از کشور تولید شده و به معرفی مسلمانان چند ملیتی و فراملیتی می پردازد که هویت های فرهنگی و ملی متکثر و گاه ترکیبی دارند و در نقاط مختلفی از جهان زندگی کرده اند، اما همچنان هویت اسلامی بارزی داشته و در جامعه پیرامون خود مسلمانان  فعالی هستند.

ساعت ۱۹:۳۰ قسمت ۱۲ مجموعه «هویت» برای پخش در نظر گرفته شده که درباره مشهد قدیم است و با استفاده از مصاحبه و تصاویر آرشیوی ساخته شده است.

بخش های مختلف این مستند شامل خیابان، محلات، سلمانی، خانه ها، پدرپیشه، عطاری، درشکه چی، عکاسی فوری، عکاسی غیر فوری، بازار، سینما، رادیو، نمایش، حمام، قناعت، معماری حرم، معماران قدیم حرم، مادر، تغذیه و … است.

بررسی ادراک کودکان از مفاهیم دینی در «خانه خورشید»
قسمت هفتم مستند «خانه خورشید» ساعت ۲۰ پخش می شود و قسمت های دیگر روزهای زوج در همین ساعت روی آنتن می رود.

این مستند تولید مرکز سیما است و در آن به چگونگی «ادراک کودکان از مفاهیم دینی و رشد معنوی آنان توسط خانواده‌ها» پرداخته می‌شود.

معرفی جاذبه های طبیعی دیلمان
«دیلمان بهشت نیاکان» مستندی است که قسمت هفتم آن ساعت ۲۰:۳۰ و قسمت های بعدی آن روزهای زوج در همین ساعت پخش می شود.

منطقه دیلمان از نواحی منحصر به فرد طبیعی استان به شمار می آید. این مستند تلاش دارد تا جاذبه های طبیعی این منطقه را به تصویر بکشد.

روایت یک فعال حقوق بشر از آوارگان مسلمان میانمار
«زخم های استوایی» ساعت ۲۱ پخش می شود. میانمار کشوری است در آسیای جنوب شرقی که تاریخ گسترش اسلام در این کشور به قرن اول هجری باز می‌گردد. 

بعد از ظهور اسلام و گرایش اعراب و ایرانیان به اسلام، دریانوردان عرب و ایرانی سفرهای دریایی خود را گسترش دادند و به‌تدریج با سرزمین‌های جدید آشنا شدند؛ البته آشنایی و ورود مسلمانان به میانمار از طریق زمینی بود و به این ترتیب، نخستین مناطق مسلمان‌نشین را در این منطقه ایجاد کردند.

مجموعه مستند «زخم های استوایی» روایت یک فعال حقوق بشر در حیدر آباد هند است که برای تهیه گزارشی از آوارگان مسلمان روهنگیای میانمار به این منطقه سفر می‌کند.

قسمت هشتم مجموعه پرطرفدار «استارت» ساعت ۲۲ روی آنتن می رود و قسمت اول از مجموعه «مختارنامه» نیز ساعت ۲۳ پخش می شود.

گفتگو با ۳۰ تن از بازیگران و عوامل «مختارنامه»
برای تولید این مجموعه با نزدیک به ۳۰ نفر از بازیگران و عوامل ساخت سریال «مختارنامه» گفتگو شده است. به این منظور بازیگرانی همچون مهدی فخیم زاده، فرهاد اصلانی، ماه چهره خلیلی، حسن میرباقری، رضا رویگری، فرخ نعمتی، انوش معظمی، صدرالدین حجازی، کاظم هژیر آزاد، محمد فیلی، حامد میرباقری و… در مقابل دوربین «یک فیلم ، یک حقیقت» از خاطرات ساخت این مجموعه تاریخی گفته اند.

دیگر قسمت های این مجموعه تا چهارشنبه ۲۹ مهر هر شب ساعت ۲۳ پخش می شود.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: