تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۵ - ۱۵:۵۷ کد مطلب 78761

هیاتی موثر است که در هر مقطعی باید با یزید زمان مبارزه کند / هرکس بخواهد جریان قیام امام حسین(ع) را از مسیر اصلی خارج کند دانسته یا نادانسته انگیسی است

گفت‌وگوی پایگاه ۵۹۸ با حاج غلامرضا سازگار شاعر و ذاکر اهل‌بیت (ویژه نامه محرم -۱): در آستانه محرم تب و تاب آماده سازی برای برپایی خیمه‌های حسینی ایران را فرا گرفته است؛ ‌خیمه‌هایی که به برکت نام امام حسین(ع) و ذکر اهل بیت رونق‌شان ازهر مجلس و مراسم و برنامه فرهنگی در کل سال بیشتر […]

گفت‌وگوی پایگاه ۵۹۸ با حاج غلامرضا سازگار شاعر و ذاکر اهل‌بیت (ویژه نامه محرم -۱):

در آستانه محرم تب و تاب آماده سازی برای برپایی خیمه‌های حسینی ایران را فرا گرفته است؛ ‌خیمه‌هایی که به برکت نام امام حسین(ع) و ذکر اهل بیت رونق‌شان ازهر مجلس و مراسم و برنامه فرهنگی در کل سال بیشتر است و همین زمینه را برای اعتلای جامعه در راستای فرهنگ حسینی آماده می‌کند به همین بهانه با حاج غلامرضا سازگار مداح اهل بیت گفت‌وگویی داشتیم.

به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه ۵۹۸، در آستانه محرم تب و تاب آماده سازی برای برپایی خیمه‌های حسینی ایران را فرا گرفته است؛ ‌خیمه‌هایی که به برکت نام امام حسین و ذکر اهل بیت رونق‌شان ازهر مجلس و مراسم و برنامه فرهنگی در کل سال بیشتر است و همین زمینه را برای اعتلای جامعه در راستای فرهنگ حسینی آماده می‌کند به همین بهانه با حاج غلامرضا سازگار مداح اهل بیت گفت‌وگویی داشتیم و نظر ایشان را جویا شدیم.

با توجه به این‌که فعال در دستگاه امام حسین و هیات‌ها هستید به نظر شما الزامات یک هیات انسان‌ساز که می‌تواند باعث رشد بصیرت و فهم جامعه بشود چیست؟

اول گردانندگان و بانیان هیات‌ها هستند که خودشان باید افرادی متعهد و انقلابی باشند و دوم گویندگان یعنی وعاظ و مادحین که محتوای مطالبشان چه سخنرانی و چه روضه‌خوانی باید انقلابی و ارزشمدارانه باشد این دواصل مهم در تاثیرگذاری یک هیات انسان‌ساز بسیا رموثر هستند صرف برگزاری یک هیات عزاداری کافی نیست. واعظین متدین و انقلابی می‌توانند مستعمین خود را متدین و انقلابی کنند، از طرفی داشتن اخلاق خوب و پسندیده هم در اثرگذاری یک هیات بسیار مهم است اگر همه عوامل هیات به خصوص خادمان که با مردم مرتبط هستند افرادی خوش خلق و متواضع باشند تاثیر زیادی در اثرگذاری هیات دارد.

چه کنیم تا این اصولی که اشاره کردید در هیات‌های مذهبی ما رعایت شود؟

این مسئله با تعامل و ارتباط و برگزاری جلسات بین عوامل هیات‌های مذهبی عملی است. روسای هیات‌ها باید بزرگ و ریش سفیدی که همه قبولش دارند را درهیات داشته باشند که حرفش تاثیر گذار است تا به واسطه او مفاهیمی که لازم است را به افراد هیات گوشزد کنند، زیرا این دو اصل خیلی مهمتر از بزرگی و پرجمعیتی هیات و شهرت آن است باید هدف معرفی معارف اهل بیت و تقوا باشد اگر هیاتی می‌خواهد جامعه را بسازد و باعث تعالی اجتماع شود مستلزم این است که اول خودش را بسازد و این تنها شیعیان هستند که چنین مجالسی را برای اهلبیت برپا می‌کنند در طول سال مراسم حسینیه، ‌حسنیه،‌ فاطمیه و… داریم؛ در واقع به نوعی زلف ما را به اهل بیت گره زده‌اند و این هیات‌ها بهترین وسیله برای ساختن جامعه محسوب می‌شوند برای همین از حساسیت بالایی برخوردارند پس نیاز به مراقبت و تلاش زیادی دارند تا اثرگذاری مثبت به‌خصوص بر نسل نوجوان و جوان داشته باشند.

حضرت امام هم در این خصوص بیانیات بسیاری داشتند.

بله دقیقا همین طور است و همه بار به دوش هیات های مذهبی است اگرهیاتی برپا می‌کنیم باید در راه زنده نگه داشتن اسلام باشد. امام صادق(ع) دعا کردند درحق آنهایی که امر ما را زنده کردند یعنی دین و خدا و راه اهل بیت را زنده نگه بدارند. رهبرمعظم انقلاب در جایی فرمودند چه بسا در بعضی از هیات‌ها دو ساعت سینه می‌زنند و گریه می‌‌کنند این خیلی خوب است از نظرعاطفی ولی از نظر سازندگی چیزی به دست نمی‌آورند.

با توجه به این مسئله آیا هیات‌های سنتی بیشتر موثر هستند یا هیات‌هایی که به سبک جدید فعال هستند؟

فرقی ندارد مهم محتوایی است که ارائه می‌کنند. هیات سنتی یا جدید اگر بدون محتوای خوب و معتبر و اثرگذار باشند قابل قبول نیست. مداح باید محتوای خوبی دراشعارش داشته باشد حال چه به سبک سنتی بخواند و چه به سبک جدید، مهم فحوای کلام ومحتوایی است که برای مستمعین ارائه می‌کند حالا اگر مداحی صدایش هم خوب باشد و خوب بخواند که قدرت تاثیرش بیشتر هم است و یا سخنران و واعظ باید مطالب خوب برای مستمعین ارائه دهد.

از نظر شما آیا در سخنرانی‌های هیات‌ها ورود به مسائل سیاسی هم جایز است ؟

من نمی‌گویم تمام مجالس عزاداری ما فقط باید منبر و وعظ و روضه باشد، بلکه می‌بایست درلابه لای مطالب از مسایل سیاسی روزنیز صحبت کنند و باعث اطلاع رسانی مستمعین شوند زیرا بالاخره ما انقلابی کردیم علیه استکبارجهانی ایستادیم و شهیدانی دادیم و در راس نظام ما فرزند فاطمه زهرا است. ایشان سفارش کرده‌اند هیات‌ها سکولار نباشند یعنی بی‌تفاوت نسبت به انقلاب نباشند و جلسات در هر زمانی با یزید زمان مبارزه کنند و از حسین زمان دفاع کنند منتهی همه مجلس هیات هم نباید این‌گونه سیاسی باشد بلکه در حین خواندن و سخنرانی اشاراتی کنند و از تقوای سیاست بگویند آن هم سیاست کلی نه جناحی وحزبی باید سیاست کلی انقلاب و نظام را اشاره داشته باشند

یکی از مسایلی که حضرت آقا هم خیلی به آن درهیات‌ها تاکید دارند مراقبت از نفوذ شیعه انگلیسی است چه کنیم تا این دسیسه نرم دشمن را برملا سازیم؟

شیعه انگلیسی چیزخاصی نیست، که مشخص باشد بلکه هرکس بخواهد مطالب و جریان امام حسین(ع) را از مسیر اصلی خارج کند و به انحراف بکشاند دانسته یا نادانسته انگیسی است؛ وقتی در شهر می‌ریزند و کارهایی می‌کنند و قمه می‌زنند و بین شیعه و سنی را عمدا یا سهوا اختلاف می‌اندازند مصداق شیعه انگلیسی است؛ یعنی دست‌های پشت پرده انگلیس می‌خواهد این اتفاقات بیفتد لذا شیعه انگلیسی چیز عجیب و غریبی نیست که تا ببنیم بگوییم اینها شیعیان انگلیسی هستند هر چیزی که شیعه را تضعیف و تخریب کند و باعث انزجار عمومی از شیعیان بشود انگلیسی است برای همین باید مراقب بود تا درهیات‌های عزاداری حقیقت اسلام و اهل بیت پیاده و اجرا شود و باعث رنجش شیعیان نشویم اگرحقیقت اسلام درهیات‌ها مطرح شود دیگر کار درست می‌شود و مشکلی نیست.

روزی از امام علی(ع) پرسیدند شما نمازمی‌خوانید معاویه هم نمازمی‌خواند پس کدام بر حق هستید فرمود حق منوط به این است که تو حق را بشناسی وقتی حق را شناختی تشخیص می‌دهی کدام بر حق هستیم؛ بنابراین باید حق را در هیات‌ها نشان و معرفی کرد و باعث بصیرت افزایی مستمعین بخصوص جوانان شد و دراین راستا نقش وعاظ و مداحین بسیارمهم اساسی است.

پیشنهاد شما برای بهترشدن مراسم عزاداری‌ها چیست؟

دستگاه امام حسین(ع) با وجود تمام هجمه‌های دشمن با عنایت الهی روز به روز خودش قوی و متعالی می‌شود تنها باید ازعشق و علاقه به امام حسین(ع) و اهل بیت بهره درست برد، زیرا زنجیزعشق به گردن مردم است. ما به عنوان خادمین دستگاه امام حسین(ع) باید این زنجیر را بگیریم و به سوی خدا بکشانیم. نوجوانان و جوانان درمحرم آمادگی بیشتری دارند و ممکن است در غیر ایام محرم این شرایط را نداشته باشند پس باید ازچنین ظرفیت خوبی که ایجاد می‌شود برای تعالی و رشد جامعه ایران اسلامی کمال استفاده را برد .

عکس از: عقیق

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: