تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۶ - ۰۳:۲۵ کد مطلب 78823

مرز عربستان در کنترل انصارالله

سخنگوی رسمی انصارالله یمن با تأکید بر اینکه عقب‌نشینی این جنبش از جنوب کشور دارای منافع نظامی و سیاسی بوده است، اعلام کرد نیروهای یمنی کنترل ۷۹ کیلومتر از مرزهای عربستان را به دست گرفته‌اند. به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از تسنیم، «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی انصارالله یمن در گفت‌وگو با روزنامه «السفیر» اعلام […]

سخنگوی رسمی انصارالله یمن با تأکید بر اینکه عقب‌نشینی این جنبش از جنوب کشور دارای منافع نظامی و سیاسی بوده است، اعلام کرد نیروهای یمنی کنترل ۷۹ کیلومتر از مرزهای عربستان را به دست گرفته‌اند.

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از تسنیم، «محمد عبدالسلام» سخنگوی رسمی انصارالله یمن در گفت‌وگو با روزنامه «السفیر» اعلام کرد هیئت این جنبش که هم‌اکنون در بیروت حضور دارد، دیداری طولانی با «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله لبنان صورت داده است.
 
عبدالسلام که ریاست هیئت انصارالله در سفر به بیروت را بر عهده دارد، اعلام کرد سید حسن نصرالله در این دیدار ۵ ساعته، اقدامات میدانی و سیاسی را که برای حل بحران یمن اتخاذ کرده‌ایم «تبریک گفت» و «ما را به ادامه گفت‌وگوها با همان جدیتی که در میدان نبرد هستیم، تشویق کرد؛ چرا که مردم یمن در نهایت پیروز می‌شوند.»
 
وی از احتمال از سر‌گیری مذاکرات صلح میان طرف‌های یمنی پیش از پایان ماه جاری خبر داد و تصریح کرد: این مذاکرات با نظارت سازمان ملل و «احتمال می‌رود در ژنو» برگزار شود.
 
سخنگوی انصارالله با اشاره به مذاکرات مسقط که تحت نظارت دولت عمان برگزار می‌شود، گفت: «گفت‌وگوهای یمنی – یمنی به پایان نرسیده است.»

عبدالسلام درخصوص اوضاع جنوب یمن اظهار داشت که حمله نیروهای زمینی ائتلاف به این مناطق «پیروزی برای دشمن محسوب نمی‌شود» بلکه این مناطق به میدان هرج و مرج، اختلافات و تسویه حساب‌ها تبدیل شده است.
 
این سخنگو در ادامه گفت: «۸۰ درصد از مناطق جنوب یمن به اشغال گروه القاعده درآمده است و این گروه حضور خود را به‌ویژه در استان‌های عدن و ابین تقویت کرده است.»
 
وی افزود «آنها (متجاوزان سعودی) می‌دانند که عقب‌نشینی ما از جنوب به دلیل منافع نظامی، سیاسی و استفاده از نیروهای‌مان بوده است. همانگونه که به افکار عمومی جهان عرب و بین‌المللی تأکید کرده‌ایم جایگزین ما در این مناطق، القاعده است. ما طرف مقابل را در باتلاقی جدید غرق کرده‌ایم.»
 
محمد عبدالسلام تصریح کرد «درگیری‌های مرزی با عربستان سعودی از نظر سیاسی و نظامی عملیاتی جداگانه است، گزینه‌های ما بسیار گسترده است و تاکنون کنترل مرزهایی به طول ۷۰ کیلومتر و با عمق ۵ کیلومتر را در استان جیزان به دست گرفته‌ایم. نفوذ به عمق بسیار بیشتری در خاک عربستان یک تصمیم سیاسی است نه نظامی.»

وی گفت: «انصارالله با تمام طرف‌های بین‌المللی و حتی با مسئولان سعودی در تماس است. رهبران سعودی درباره بحران یمن اختلاف نظر دارند. محمد بن نایف، ولیعهد و سازمان اطلاعات سعودی خواهان حل بحران هستند ولی رهبران دیگر مانند محمد بن سلمان، جانشین ولیعهد موافق ادامه جنگ هستند.»
 
محمد عبدالسلام درباره اختلافات عربستان سعودی و امارات درخصوص بحران یمن، تصریح کرد، عربستان سعودی راه را به روی «علی عبدالله صالح» (رئیس‌جمهور سابق یمن) بسته در حالی‌که امارات همچنان در را به روی وی باز نگه داشته ولی به روی ما کاملا بسته است. امارات تلاش می‌کند تا با حمایت از عملیات نظامی روسیه در سوریه، حمایت روس‌ها از مداخله سعودی‌ها در یمن را کسب کند.

وی با اشاره به نکات هفت‌گانه به‌دست آمده در گفت‌وگوهای مسقط که قرار است در مذاکرات ژنو مطرح شود، تصریح کرد این نکات شامل «پایبندی به قطعنامه‌های شورای امنیت درباره یمن از جمله قطعنامه ۲۲۱۶ و توافق همه طرف‌ها درباره مکانیزم اجرای آن به طوری که به حاکمیت یمن ضربه‌ای وارد نکند و لغو تحریم‌هاست. توقف درگیری‌ها، برقراری آتش‌بس دائم و فراگیر، عقب‌نشینی همه گروه‌های مسلح از شهرهای بحران‌زده بر اساس کمیته‌های مشترک مورد توافق همه گروه‌ها، رفع محاصره، احترام به قوانین حقوق بشر بین‌الملللی، آزادی تمامی زندانیان، استقرار نیروهای سازمان ملل بر سازوکار اجرایی مورد توافق، بازگشت دولت بر اساس قرارداد صلح و مشارکت به مدت ۶۰ روز و پس از آن تشکیل دولت وحدت ملی و از سرگیری عملیات سیاسی تحت نظارت سازمان ملل و تحویل سلاح‌های سنگین از دیگر موضوعات مطرح شده در مسقط است.»

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: