تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۶ - ۰۳:۲۸ کد مطلب 78828

جان‌باختگان منا به مرز ۶۰۰۰ نفر رسید

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از خبرگزاری دانشجو، سعید اوحدی پس از بازگشت از عربستان در فرودگاه امام خمینی (ره) در مصاحبه با خبرنگاران با تشریح جزییات فاجعه منا افزود: متاسفانه در روز عید قربان درحالیکه زائران در لباس احرام و در بهترین حالات روحانی قرار داشتند قربانی سوء مدیریت و سوء تدبیر مسئولان […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸ به نقل از خبرگزاری دانشجو، سعید اوحدی پس از بازگشت از عربستان در فرودگاه امام خمینی (ره) در مصاحبه با خبرنگاران با تشریح جزییات فاجعه منا افزود: متاسفانه در روز عید قربان درحالیکه زائران در لباس احرام و در بهترین حالات روحانی قرار داشتند قربانی سوء مدیریت و سوء تدبیر مسئولان عربستان سعودی شدند.

وی گفت: در همان روز اول فاجعه منا، با تلاش مرکز پزشکی حج و زیارت کشورمان، مدیران بعثه مقام معظم رهبری و امدادگران و کمیته گم‌شدگان بیش از ۱۰۰ نفر از زائران مظلومی که طلب کمک می کردند به طور معجزه آسایی در محل وقوع حادثه نجات یافتند. اوحدی با بیان اینکه در روزهای نخست فاجعه منا ستاد بحران و هشت کمیته زیرمجموعه برای پیگیری کارها تشکیل دادیم افزود: بلافاصله کارهای میدانی شروع شد و البته عمق فاجعه به حدی بود که ۴ هزار مجروح حادثه در روزهای ابتدایی که خود مسئولان عربستانی اعلام کردند به بیمارستان های مختلف در شهرهای این کشور انتقال یافتند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: در مدت چهار روز ۴۰۰ زائر مجروح ایرانی را با انتقال به بیمارستان های منا و بیمارستان هلال احمر کشورمان در مکه منتقل و به آن ها سر و سامان دادیم و ظرف کمتر از دو هفته وضعیت آن ها را تحت مدیریت کامل قرار دادیم.

اوحدی با اشاره به تشکیل چهار گروه تجسس برای حضور در سردخانه ها و کسب اطلاع از دیگر زائران ایرانی افزود: بر اساس آماری که خود مقامات عربستان اعلام می کنند، ۶ هزار جان باخته در فاجعه منا وجود دارد که به دلیل نداشتن امکانات به سردخانه های جده، طائف، منا و عرفات منتقل شده بودند.

وی گفت: از بین این تعداد جان باخته پیداکردن حجاج ایرانی کار بسیار سختی بود که در این بین اتفاق بسیار تلخ شرایط عزیزان جان باخته مان بود به نحوی که خود مقامات عربستان هم دچار آشفتگی شده بودند.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: ۲۵ تریلری اجساد جان باختگان فاجعه منا را در شرایط بسیار بدی به سردخانه بزرگ معیصم منتقل کردند.

اوحدی گفت:‌ جان باختگان ما حتی یک روز هم بیشتر در این تریلی ها نماندند.

رئیس سازمان حج و زیارت ادامه داد: تا این لحظه پیکر مطهر ۳۹۵ جان باخته ما شناسایی شده اند و از سرنوشت ۳۶ نفر هم تا این لحظه اطلاعی نداریم.

اوحدی افزود: متاسفانه در مقطعی پیکر ۲۹ تن از عزیزان ما در مقبره الشهدای مکه دفن شدند که البته محل و اسامی کامل آن‌ها مشخص و قابل شناسایی است.

وی گفت: همه توانمان را متمرکز کرده ایم تا از وضعیت ۳۶ نفری که تاکنون مشخص نشده اند مطلع شویم که در این راستا وزارت امورخارجه نیز با همکاری سرکنسولگری مان در جده کمیته ویژه ای را تشکیل داده اند.


رئیس سازمان حج و زیارت افزود: روز پنجشنبه جلسه بسیار خوبی با مقامات عربستان سعودی در مکه داشتیم و توافق شد تا مسئولیت رسمی پیگیری این حادثه را به عهده بگیرند و در این راستا کمیته مشترکی تشکیل شد که از سوی آن ها مقام وزارت بهداشت این کشور و از طرف ما سرکنسول گری مان در جده ریاست آن را برعهده دارد.


اوحدی گفت: یکسری وظایف برای طرف سعودی و وظایفی هم برای ما تعریف شد که امیدواریم بتوانیم وضعیت این ۳۶ عزیز را با سرعت بیشتری مشخص کنیم.

وی افزود: همچنین قرار شد ۵ نفر از متخصصان و کارشناسان پزشکی قانونی کشورمان با توجه به صدور ویزای آن ها از طرف عربستان به این کشور بروند و با در دست داشتن دی ان ای و اثر انگشت، شناسایی این عزیزان را با سرعت انجام دهند.

اوحدی با بیان اینکه چند روز در ایران خواهم بود تا هماهنگی های لازم صورت گیرد گفت: فردا عصر جلسه ای با مسئولان پزشکی قانونی که قرار است به عربستان اعزام شوند خواهیم داشت تا جزییات ماوقع و نیز توافقی را که با مقامات سعودی صورت گرفته است به آن ها ارائه کنیم.

وی افزود: لازم می دانم که تاکید کنم دو کمیته تفحص و جستجو در مکه باقی مانده اند و با قوت کار پیگیری و شناسایی عزیزانی را که تاکنون وضعیت شان مشخص نشده است ادامه می دهند.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: قرار شد در جلسه دوشنبه آخرین اطلاعات از سردخانه های عربستان جمع آوری و به ما داده شود.

اوحدی افزود: مجموعه سازمان حج، بعثه، دستگاه دیپلماسی و پزشکی قانونی کشورمان همه ظرفیت های خود را بسیج کرده اند تا خانواده های عزیزانی که وضعیت شان هنوز مشخص نیست از نگرانی رهایی یابند.

وی همچنین سفر وزیر بهداشت و رئیس هلال احمر کشورمان را به مکه برای پیشبرد امور بسیار راهگشا اعلام کرد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: