تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۶ - ۰۸:۵۱ کد مطلب 78852

توضیح‌هاشمی‌درباره‌دفن‌زائران‌ایرانی‌درمکه

به گزارش پایگاه ۵۹۸، سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران  با اعلام این مطلب گفت: از قوه قضاییه انتظار داریم تا درخصوص مجازات تولیدکنندگان مواد غذایی ناسالم سریع عمل کند تا اگر مردم تخلفی را در محصولات غذایی و دارویی مشاهده می‌کنند براساس قانون در کمترین زمان مجازات هایی که […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، سیدحسن هاشمی در حاشیه همایش روز جهانی غذا در جمع خبرنگاران  با اعلام این مطلب گفت: از قوه قضاییه انتظار داریم تا درخصوص مجازات تولیدکنندگان مواد غذایی ناسالم سریع عمل کند تا اگر مردم تخلفی را در محصولات غذایی و دارویی مشاهده می‌کنند براساس قانون در کمترین زمان مجازات هایی که بازدارنده باشد، انجام شود.

وی افزود: بخشی از جریمه این متخلفان نیز مربوط به دولت است و همه را نباید به گردن قوه قضاییه انداخت بلکه همراهی سه قوه در این خصوص لازم است.

هاشمی از نبود نظارت کارآمد درخصوص مواد غذایی انتقاد کرد و گفت: لازم است تا در منابع، مأموریت و نوع سازمان‌های ناظر در این امر بازنگری جدی صورت گیرد و به جای مطالبه‌گری باید ساختار این سازمان‌ها از سوی سیاست‌گذاران کشور مورد بازنگری قرار گیرد.

وزیر بهداشت درخصوص ارزیابی خود از مواد لبنی موجود در کشور خاطرنشان کرد: بیشتر از این که صنایع لبنی، موارد بهداشتی و سلامتی را رعایت کنند، این مردم هستند که جوانب کار را رعایت می کنند و این باور در آنها به وجود آمده که مصرف چربی، قند و نمک اضافه باعث ابتلای آنها به بیماری‌های قلبی و عروقی و همچنین سکته‌های مغزی و قلبی می‌شود چرا که ۵۰ درصد مرگ و میر کشور به دلیل سکته مغزی و قلبی است که دلیل آن مصرف بد روغن و نمک سر سفره‌ای است که از سی سال پیش تاکنون به آن عادت کرده‌ایم.

وی افزود: اضافه وزن به دلیل مصرف مواد قندی و کم تحرکی نیز در بروز این بیماری‌ها موثر هستند و این عادت‌ها را نمی‌توان یک روزه تغییر داد.

هاشمی تصریح کرد: خوشبختانه بسیاری از شرکت‌ها در زمینه کاهش چربی و روغن موجود در مواد غذایی همکاری‌های لازم را انجام داده‌اند اما هنوز در بخش غیرصنعتی مشکلات زیادی وجود دارد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درخصوص اعطای مجوز به شرکت‌های مختلف و تخلف این شرکت‌ها ابراز داشت: مجوز راه‌اندازی این شرکت‌ها را ما می‌دهیم و به عنوان مثال نمی‌توانیم به افراد در حوزه‌های مهندسی، پزشکی و رانندگی مجوز ندهیم اما باید در مقاطع مختلف نظارت وجود داشته باشد، باید به عنوان نمونه فردی که از چراغ قرمز عبور می‌کند یا در نظام مهندسی و نظام پزشکی تخلف می‌کند، جریمه بدهد، در مواد غذایی نیز همین قضیه صادق است و براساس مجموعه‌ای از استانداردها مجوز اعطا می‌شود و پس از آن نظارت و در صورت تخلف برخورد خواهد شد ؛ضمن اینکه نظارت‌ها همیشه وجود خواهند داشت.

وی با انتقاد از اینکه نمی‌توان همه صنایع متخلف را شناسایی و به موقع مجازات کرد، گفت: ما مصمم هستیم بدون رجز خوانی با صنایعی که با سلامت مردم بازی می‌کنند، برخورد جدی کنیم که این نیاز به همراهی قوه‌های قضاییه، مقننه و دولت جهت حمایت از ما دارد اما نباید به گونه‌ای باشد که در دولت در صورت برخورد با این صنایع، افرادی به بهانه در خطر بودن اقتصاد و صادرات هیاهو کنند چرا که برای ما منافع درازمدت مردم مهمترین وجه است.

هاشمی همچنین درباره سفر خود به فرانسه اظهار داشت: سفر بسیار خوبی بود و در آنجا با ایرانیانی که به کشور خود علاقمند بودند و در کار خیر و نیکوکاری مشارکت داشتند، ملاقات داشتم و همچنین با وزیر بهداشت و رفاه فرانسه دیدار کردم و  ایشان نیز علاقمند بود در فضای جدیدی که بوجود آمده ،تعریف جدیدی از ارتقاء روابط بین دو کشور داشته باشند.

وی رابطه ایران و فرانسه را بسیار طولانی دانست و گفت: یک سوم مبادلات تجاری ما با فرانسه در حوزه سلامت و در عرصه‌هایی مانند دارو، مواد بهداشتی و آرایشی و تجهیزات است که سطح آن در آینده از طریق سرمایه‌گذاری ارتقاء پیدا خواهد کرد.

وزیر بهداشت عنوان کرد: به وزیر بهداشت فرانسه تاکید کردم که مردم ایران در شرایط جدید نه تنها انتظار تجارت به معنی واردات صرف و انتقال تکنولوژی را ندارند بلکه به دنبال سرمایه‌گذاری متوازن و انتقال دانش و فناوری هستند تا دانش به طور متوازن در اختیار گرفته شود و  همچنین از انتقال تکنولوژی‌های قدیمی فرانسه به کشور جلوگیری کنیم.

وزیر بهداشت ادامه داد: یکی از نکات جالب سفر به فرانسه این بود که آنها معترف بودند که پیشرفت ما منوط و متکی به منابع نفت و گاز نیست بلکه بر نیروهای انسانی و جوانان باهوش و علاقمند به پیشرفت کشور اتکا دارد که مایه افتخار ما هستند و از این جهت ایران قابل مقایسه با برخی کشورهای منطقه که صرفاً به منابع نفت و گاز متکی هستند، نیست.

وی ابراز امیدواری کرد تا در صورت ایجاد فرصت‌های لازم بتوان در راستای منافع کشور و همچنین درون زاد بودن اقتصاد سلامت حرکت کرد.

هاشمی خاطرنشان کرد: در شرایط جدید و علاوه بر تبادل دانش در حوزه‌های آموزشی و پژوهشی ،امیدواریم تا سرمایه‌گذاری در ایران افزایش پیدا کند که در آن صورت کارآفرینی و دانش فنی نیز ارتقا پیدا می‌کند چرا که نگاه سرمایه‌گذاران خارجی نه تنها به بازار هشتادمیلیونی ایران نیست بلکه سرمایه‌گذاران به بازار ۳۰۰ میلیونی پیرامون ما نیز توجه دارند.

هاشمی یادآور شد: باید منتظر سفر دکتر روحانی به فرانسه و گسترش رفت و آمد بین هیأت‌های مختلف دو کشور باشیم ضمن اینکه طبق توافقی که صورت گرفت یک تفاهم‌نامه مشترک بین دو کشور در سفر رئیس جمهور به فرانسه امضا می‌شود که نتایج عملی آن، آمد و شد بازرگانان ایرانی و فرانسوی است.

وی با تاکید بر این که پس از تعهد مقامات کشور عربستان نسبت به این که هیچ زائر ایرانی از جانباختگان منا در مکه دفن نمی شود، زائری در این شهر دفن نشده است، عنوان کرد: اگر جانباختگان ایرانی منا در مکه دفن شده‌اند، مربوط به پیش از دادن این تعهد است. این موضوعی است که مقامات عربستان سعودی بر آن تاکید می‌کنند.

وی با بیان این که در صورتی که اقدامی بر خلاف قول ارائه شده صورت گرفته باشد توسط تیم پزشکی قانونی که به عربستان اعزام شده‌اند، مورد بررسی قرار می‌گیرد، گفت: وزیر بهداشت و پزشکی قانونی عربستان در دو هفته گذشته نسبت به تشخیص هویت جانباختگان ایرانی در منا و رفع نگرانی خانواده‌های ایرانی کمک‌های قابل توجهی را ارائه دادند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: همچنین مقامات عربستان در ادامه برای اطلاع از آن دسته از ایرانیانی که بر اثر فاجعه منا مفقود شده اند، نیز به ما کمک خواهند کرد. البته در پیگیری این موضوع وزارت کشور و نیز وزارت حج عربستان نیز باید همراهی داشته باشند.

هاشمی در پایان با بیان این که بررسی وضعیت آن دسته از افرادی که جانباخته اند اما مشخصات فردی آنها معلوم نیست مربوط به حوزه پزشکی است، عنوان کرد: در این مورد وزارت بهداشت عربستان در ادامه کمک هایی که به ایران داشته است، نیز همراهی های لازم را خواهد داشت.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: