تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۶ - ۱۸:۵۲ کد مطلب 78965

لاریجانی کارش را کرد و کنار کشید؛

لاریجانی: نفع شخصی در موضوع برجام ندارم؛ این پرونده، پرونده رهبری است

رییس مجلس شورای اسلامی صبح امروز گفت: طرح برجام در کلان کشور هماهنگ شده بود. قابل قبول نبود فقط یک کمیسیون درباره برجام تصمیم بگیرد

به گزارش « میدان ۷۲» به نقل از خبرگزاری ها، علی لاریجانی در همایش نکوداشت فعالان عرصه امر به معروف و نهی از منکر گفت: طرح های هسته‌ای همیشه در کلان کشور هماهنگ می‌شد.

لاریجانی افزود: به عنوان رییس مجلس وظیفه‌ای داشتم که اختلافی در کشور در این باره ایجاد نشود و وفاقی حاصل شود که به وظیفه خود عمل کردم، اما برخی وظیفه‌ای داشتند و جور دیگری عمل کردند.

علی لاریجانی با بیان اینکه نفع شخصی در موضوع برجام ندارد گفت: من در این پرونده دخالتی ندارم. این پرونده، پرونده من نیست؛ بلکه پرونده رهبری است.

پس از اتمام سخنرانی رئیس مجلس شورای اسلامی در این همایش که به موضوع امر به معروف و نهی از منکر اختصاص داشت، یکی از بانوان حاضر در این همایش سوالی انتقادی را از وی درباره‌ی نحوه تصویب طرح برجام در مجلس مطرح کرد و گفت که مجلس در این زمینه فرمایشی عمل کرده است.

علی لاریجانی در پاسخ به وی گفت:‌ البته اگر این واژه فرمایشی را آن هم در همایش امر به معروف و نهی از منکر نمی‌گفتید بهتر بود؛ زیرا در امر به معروف و نهی از منکر اگر تیز حرف نزنیم اثرش بیشتر است.

وی سپس به تشریح نحوه ‌بررسی، تدوین و تصویب طرح برجام در مجلس پرداخت و گفت: مذاکرات هسته‌ای حدود سه سال به طول انجامید و یک امر فوری و آنی نبوده است. یک سال آن در دولت گذشته و دو سال در دولت فعلی مذاکرات انجام شد و هر مرحله مباحث مربوط به مذاکرات مطرح و اشکالات گرفته می‌شد و دوباره بحث می‌شد؛ بنابراین مسیری برای رسیدن به برجام طی شده و شورای عالی امنیت ملی و شوراهای دیگر درگیر مذاکرات بودند. گاهی هم در مجلس از سوی وزیر خارجه و دبیرخانه‌ی شورا توضیحاتی داده می شد پس مسیری طی شده که به آخر کار رسیدیم و توافقی صورت گرفت.

وی ادامه داد: توافقی که صورت گرفت چارچوب‌هایی داشت و چند نظر در این باره مطرح بود یکی این که سندی که به دست آمده به ضرر کشور است و باید رد شود عده‌ای این نظر را داشتند اما به این سوال پاسخ نمی‌دادند که این چه تبعاتی می‌تواند برای کشور داشته باشد. عده‌ای هم می‌گفتند خیلی خوب است و باید تماما اجرا شود، اما عده‌ای دیگر هم می‌گفتند باید در چارچوب لوازم دیگری مهار شود و تکالیفی برای اجرای آن لحاظ شود. در واقع می‌گفتند آن را رد نمی‌کنیم که تبعات داشته باشد و از سویی نمی‌گوییم باید با قرائت آمریکایی‌ها اجرا شود؛ بلکه باید در چارچوبی آن را مهار کرد.

لاریجانی اضافه کرد: بحث‌های مختلفی در مجامع مختلف من جمله شورای عالی امنیت ملی مطرح شد؛ عده‌ای در این میان می‌گفتند تکلیف برجام کجا معلوم شود. برخی این نظر را داشتند که این موضوع در شورای عالی امنیت ملی مطرح باشد. نظر ما مجلس بود و این که باید ضوابطی برای آن بگذاریم لذا این موضوع را در شورا گفتم که این موضوع باید به مجلس بیاید. نهایتا هم رهبری به شکل علنی فرمودند که طرح باید به مجلس بیاید. پس مجلس باید در این باره تصمیم می‌گرفت.

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 18 Thumb down 0

  ۱-رهبری صریحا گفتند که بررسی برجام با مجلس است و من دخالتی نمی کنم.

  ۲-همچنین تاکید کردند من خودم زبان دارم حرف مرا خودم بشنوید.

  ۳- تاکید کردند که حرفهای من در ملاعام تفاوتی با حرفهای خصوصی ندارد و
  «مبادا کسى تصور کند که رهبرى یک نظرى دارد که برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمى مطرح میشود، در خفا به بعضى از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل میکند که اجراء کنند؛ مطلقاً چنین چیزى نیست. اگر کسى چنین تصور کند، تصور خطائى است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره‌اى انجام داده. نظرات و مواضع رهبرى همینى است که صریحاً اعلام میشود؛ همینى است که من صریحاً اعلام میکنم…» ۱۳۸۹/۰۵/۳۱

 2. عبدالله :
  آیا موافقید؟ Thumb up 10 Thumb down 0

  منظورایشان چیست ازاینکه پرونده رهبریست ؟اگر منظوراین است که ابرو وحیتیت امام است اری ولی باید افرادی که دارند این پرونده رابررسی می کنند ومجریان باید توجه داشته باشند ایشان همینه تشیع هستند نباید پرونده به این عظمت در۱۵ دقیقهبررسی شود ۲ اگربحث مدیریت هست امام مان پرونده های مهمتری ازاین رابه حول وقوه الهی حل کرده واین رانیز حل کردهاند امامی شجاع که شجاعتش برگرفته از اجداد اطهرش است خاموش نمودن فتنه ۸۸ _۷۸ که اندکی اشتباه میتوانست نظام راباچالشی بزرگ روبرو کند بنابراین بهتراست ایشان فرامین امام را مقلدانه حل کنند نه انگونه که تشتت در مجلس بوجوداورند

 3. فرزند یک شهید :
  آیا موافقید؟ Thumb up 9 Thumb down 0

  اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد وآل محمدوآخرتابع له علی ذلک

 4. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 7 Thumb down 0

  ایشان صراحتا اعلام کردن که من نه بر جام را تایید می کنم و نه رد
  و بایستی طی مراحل قا نو نی در مراجع مربو طه و مجلس با در نظر گرفتن منا فع ملی و رضای الهی بررسی و مراحل قا نو نی را طی کند
  بنا بر این اجرای بر جام را به هیچ عنو ان نمی شو د به ایشان نسبت داد و مسئو لین مر بو طه باید پا سخگو ی ان باشند

 5. خبر خوش برای مشاوران مدارس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 6

  خبر خوش برای مشاوران مدارس
  به دنبال طرح انتقال مشاوره از مدارس متوسطه دوم به متوسطه اول میزان ساعت کاری آنها از ۲۴ ساعت در هفته به ۳۶ ساعت به ازای هر ۱۵ نفر دانش اموز افزایش یافت.

 6. ک.ا از بوشهر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 6 Thumb down 0

  هان؟!!
  می بینم بالاخره به یادِ رهبری هم افتادین!!!!!!!!!!!!!!!!
  حالا پرونده شد مالِ رهبری؟؟؟؟؟ که بعدا هر چی شد بگین تصمیمِ رهبری بود؟؟!!
  پرونده متعلق به ملت ایران است و رهبری چون همیشه که ملت مسلمان را تنها نگذاشتن در این برهه هم ملت را یاری خواهند کرد با الطاف خفیه الهی و دعای خاصه امام زمان ان شاالله
  امان از دل رهبر

 7. امیر محمد :
  آیا موافقید؟ Thumb up 8 Thumb down 0

  اتفاقا در موضوع برچام نفع شخصی داری ولی از برجام شاید نفع شخصی نداشته باشی در موضوع به این جهت نفع شخصی داری که می خواهی خودت رو نزد اصلاح طلب ها در این دوره خودت رو طرفدار نشان بدی که برای دوره بعد روت حساب کنند تا باز در مجلس باشی و هم رئیس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: