تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۶ - ۱۸:۵۶ کد مطلب 78967

سرنوشت «60 روز»روحانی همانند «صد روز » شد!

نوبخت: تا سال آینده تحریم ها ادامه دارد

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور با تأکید بر اینکه برای کمک به خروج از رکود نرخ سود بانکی کاهش می یابد، گفت: شرایط تحریم تا اواخر امسال و اوایل سال آینده در کشور وجود خواهد داشت.

 

* نرخ سود بانکی و نرخ ذخیره قانونی کاهش پیدا می کند
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور گفت: برای کمک به خروج از رکود نرخ سود بانکی و نرخ ذخیره قانونی بانکها کاهش می یابد.
دکتر محمدباقر نوبخت در جمع مدیران ارشد بانک سپه ضمن اعلام این خبر، افزود: دولت در بسته جدید اقتصادی خود با علم به اینکه بخشی از منابع نظام بانکی کشور در قالب مطالبات معوق درگیر است با انجام اقداماتی سعی می کند بانکها را برای اجرای سیاستهای پولی دولت توانمند کند.

* کاهش سه درصدی نرخ ذخیره قانونی بانکها
نوبخت ضمن اشاره به نقش نظام بانکی در کمک به اجرای سیاست خروج از رکود همراه با کنترل تورم، در دولت تدبیر و امید، تصریح کرد: براساس بسته جدید اقتصادی، برای تسریع در خروج از رکود اقتصادی از ابزارهای پولی و مالی استفاده خواهد شد.
سخنگوی دولت در این باره افزود: در سیاستهای پولی با کاهش نرخ سود بانکی و تقلیل سه واحد درصدی نرخ سپرده قانونی به بانکها کمک خواهد شد تا بتوانند بهتر به تعهدات خود عمل کنند.

* نرخ رشد اقتصادی کشور مثبت است
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه برای اداره بدون توافق هسته ای کشور هم برنامه داشتیم، تصریح کرد: دولت با بهبود شاخص های کلان اقتصادی از جمله کنترل تورم و تغییر نرخ رشد اقتصادی از ۷- به ۳ در سال گذشته، پیامی به طرفهای مذاکره کننده مبنی بر تسلیم ناپذیری ایران در مقابل تحریم ها داد.
وی ادامه داد: علی رغم رکود جهانی و کاهش منابع دولت از محل فروش نفت به خاطر پایین آمدن قیمت این محصول، آمارهای مقدماتی مرکز آمار در سه ماهه اول امسال نشان از مثبت بودن نرخ رشد اقتصادی در کشور دارد.

* تصویب برجام توسط مجلس عاقلانه و سنجیده بود
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، تصمیم مجلس شورای اسلامی مبنی بر تصویب برجام را یک اقدام عاقلانه، سنجیده و درست در جهت همیاری با دولت خواند و افزود: فراموش نکنیم این برجام تأیید می کند، ایرانی که در چهار قطعنامه گذشته از حق غنی سازی منع شده بود با تصویب سازمان ملل و همه کشورهای طرف مذاکره در کنار لغو تحریم ها از حق غنی سازی برخوردار است.
نوبخت با بیان اینکه هیچ دغدغه ای برای اجرای این سند تاریخی نیست، اظهار داشت: شرایط مطلوبی فرا روی کشورمان بوده و در حال حاضر سرمایه گذاران خارجی در رأس مقامات بلند پایه دیپلماتیک و اقتصادی به ایران سفر می کنند و آمادگی خود را برای توسعه همکاری های مشترک اعلام می کنند.

* حاکمیت شرایط تحریم به کشور تا پایان امسال
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور تأکید کرد: مجموعه دولت به این سرمایه گذاران اعلام کرده، زمانی با آنها حاضر به همکاری است که ضمن سرمایه گذاری مستقیم در کشورمان با انتقال تکنولوژی روزآمد، به ایران امکان حضور بیشتر در بازارهای جهانی بدهند.
وی با بیان اینکه ما از چند روز آینده هم قادر به اجرایی کردن برجام هستیم، گفت: اما شرایط تحریم تا اواخر امسال و اوایل سال آینده در کشور وجود خواهد داشت ما باید برای این مقطع زمانی برنامه داشته باشیم.
نوبخت به شرایط ویژه اقتصاد کشورمان اشاره کرد و افزود: تیم اقتصادی دولت برای هر لحظه اقتصادی کشور برنامه داشته و نمی تواند اقتصاد را به حال خود رها کند.
سخنگوی دولت ابراز امیدواری کرد بسته اقتصادی جدید دولت، اقتصاد کشور را رو به جلو برده و ما شاهد رشد اقتصادی و بهبود وضعیت زندگی مردم باشیم.

* تقوی نژاد: بانک سپه همگام و همسو با سیاستهای دولت است
مدیرعامل بانک سپه در جمع مدیران ارشد بانک و در حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، ضمن تأکید بر رویکرد برنامه-محوری در این بانک تصریح کرد: کلیه فعالیتهای بانک سپه براساس اولویتهای راهبردی هفت گانه ابلاغی وزارت امور اقتصادی و دارایی و همچنین برای نقش آفرینی در اقتصاد ملی و بین المللی و همسویی با سیاستهای کلان دولت تنظیم شده است.
مدیرعامل بانک سپه با اشاره به اقدامات این بانک در جهت خروج از بنگاهداری، تصریح کرد: بانک سپه تنها سهامدار چند شرکت فعال در تولید کالاهای استراتژیک نظیر سنگ آهن، سیمان، نفت، گاز، پتروشیمی، بخش نیروگاهی است.
وی افزود: شرکتهای زیر مجموعه این بانک به لحاظ نسبت بازدهی و شفافیت همواره جزو ده شرکت برتر بورسی هستند.
وی با اشاره به تولید ۷۰ درصد سنگ آهن کشور با مشارکت بانک سپه، خاطر نشان کرد: کاهش ۸۰ درصدی قیمت جهانی سنگ آهن در ماههای اخیر، شرکتهای تولید کننده این محصول را با مشکل مواجه کرده است.
تقوی نژاد در این باره افزود: کشورهای رقیب ایران در تولید سنگ آهن در کشورهای نظیر چین و برزیل، از دولت یارانه دریافت می کنند در حالی که تولید کنندگان این محصول در کشورمان ۳۰ درصد حق مالکانه پرداخت می کنند.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه در بخش دیگری از سخنان خود، گزارشی از عملکرد بانک سپه در حوزه های مختلف پرداخت و یادآور شد: این بانک در حال حاضر با افتتاح ۳۹ میلیون حساب به بخش قابل توجهی از بزرگترین و مهمترین فعالان اقتصادی خدمات بانکی ارائه می دهد.
وی با اشاره به نقش آفرینی بانک سپه در بخش های مختلف اقتصادی تصریح کرد: این بانک در خدمت دولت و اجرای سیاستهای آن بوده و آماده است در شرایط پس از رفع تحریم، با تکیه بر نیروی انسانی توانمند، با دانش و دارای سلامت اداری خود، بیش از گذشته در خدمت توسعه کشور باشد.
مدیرعامل بانک سپه ضمن قدردانی از مساعدتهای مجموعه دولت در بهبود حقوق کارکنان بانکها، خاطرنشان کرد: کارکنان بانکهای دولتی علی رغم تصوّر عمومی، متناسب با مسئولیتهای خود، حقوق و مزایا دریافت نمی کنند، به همین خاطر انتظار می رود درخصوص حقوق و مزایای کارکنان بانکهای دولتی اقداماتی صورت گیرد.
انتهای پیام/

 1. ک.ا از بوشهر :
  آیا موافقید؟ Thumb up 3 Thumb down 0

  والله گفتی از رکود خارج خو.اهیم شد ولی چشم وا کردیم دیدیم وزیرات داد میزنن در اوج رکودیم!!
  زرشک
  حالا هم که عرض می کنیم تحریم ها بر داشته خواهد شد
  می ترسم چشم وا کنیم ببینیم دار و ندارمون رو که غارت می کنن هیچ درِ دنیا رو هم رومون ببندن.
  پناه بر خدا از دست شما حسنی جان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: