تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۷ - ۱۲:۵۷ کد مطلب 79020

انتقاد رسانه انگلیسی به حمایت های لندن از آل‌سعود

در حالی که عربستان در خصوص نقض حقوق بشر در جهان در رده های نخست قرار دارد،اما این مساله مانع از امضای قراردادهای پر سود برخی کشورهای غربی با ریاض نمی شود. به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه انگلیسی گاردین در مقاله ای به قلم «یامی دووارد» نوشت: با وجود اختلاف فزاینده در مورد وضع حقوق […]

در حالی که عربستان در خصوص نقض حقوق بشر در جهان در رده های نخست قرار دارد،اما این مساله مانع از امضای قراردادهای پر سود برخی کشورهای غربی با ریاض نمی شود.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، روزنامه انگلیسی گاردین در مقاله ای به قلم «یامی دووارد» نوشت: با وجود اختلاف فزاینده در مورد وضع حقوق بشر در عربستان که وزارت دادگستری انگلیس را از یک توافق شش میلیون پوندی برای آموزش اداره زندان ها در عربستان در هفته گذشته بازداشت، نهادهای دیگر دولت انگلیس تلاش های خود را برای انعقاد قراردادهای پر سود در عربستان تشدید کرده اند.

اسنادی که به دست دیگر روزنامه انگلیسی، «آبزرور» رسیده است نشان می دهد دولت انگلیس معامله در بازار عربستان را در اولویت قرار داده است و تجار انگلیسی را تشویق می کند قراردادهایی در زمینه بهداشت، امنیت، دفاعی و قضایی با عربستان امضا کنند.

«مایا فوا» مدیر گروه موسوم به «تعلیق مجازات اعدام» گفت: «واضح است که وزرای انگلیس قاطعانه به دنبال برقراری روابط نزدیک تر با بدنام ترین ناقض حقوق بشر هستند. وزرا باید الزاما در خصوص میزان واقعی توافقات ما با عربستان سعودی و دیگر رژیم های سرکوب گر شفاف سازی کنند.»

روابط به شدت نزدیک انگلیس با عربستان به علت گردن زدن قریب الوقوع دو جوان سعودی در این کشور زیر ذره بین قرار دارد. وکلای «علی النمر» و «داود المرهون» که هر دو ۱۷ سال بیشتر سن ندارند، می گویند آنها در اعتراضات سال ۲۰۱۲ بازداشت شده اند و تحت شکنجه اعتراف کرده اند. فرانسه، آلمان، آمریکا و انگلیس از صدور حکم اعدام این دو جوان ابراز نگرانی کرده اند اما این مسئله مانع آن نشده است که مقامات انگلیسی از منافعی که از این کشور نصیبشان می شود، چشم پوشی کنند. مهمترین توافقات با سعودی ها تحت سیاست «کمک خارجی به امنیت و عدالت» (OSJA) صورت گرفت که بدان معناست که تضمین می شود که فعالیت های امنیتی و قضایی انگلیس با سیاست خارجی این کشور بر اساس ارزش ها از جمله حقوق بشر تطابق دارد.

«جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر در نامه ای به «دیوید کامرون» نخست وزیر این کشور از وی خواسته است که در خصوص اعمال این سیاست، تحقیقات مستقلی را صورت دهد.

براساس تحقیقات «گروه مبارزه با تجارت تسلیحاتی»، انگلیس از زمان به قدرت رسیدن محافظه کاران در سال ۲۰۱۰ مجوز فروش سلاح تا میزان چهار میلیارد پوند را به عربستان صادر کرده است. حدود ۲۴۰ مسئول و پرسنل نظامی در وزارت دفاع انگلیس و عربستان از این قراردادها حمایت کرده اند که شامل تحویل ۲۲ فروند جنگنده «هاوک» در قراردادی به ارزش ۱٫۶ میلیارد طی سال آینده می شود. و تحقیقات موسسه «صلح بین المللی استکهلم» نیز نشان می دهد انگلیس اکنون بزرگترین تامین کننده سلاح عربستان است و ۳۶ درصد از واردات تسلیحاتی عربستان از انگلیس تامین می شود.

در خصوص دیگر قراردادهای انگلیس نیز شبهاتی وجود دارد. یکی از این قراردادها، امضای تفاهم نامه سری دانشگاه ملی سیاسی انگلیس برای کمک به مدرنیزه کردن وزارت کشور عربستان است.

انگلیس در سال ۲۰۱۱ نیز تفاهم نامه ای را با رژیم عربستان در بخش بهداشت و سلامت امضا کرد.

این در حالی است که در شش ماهه اول امسال بیش از صد نفر در عربستان اعدام شده اند.

تجار انگلیسی می خواهند از آب گل آلود خاورمیانه ماهی بگیرند.

اکنون گروه های حقوق بشر می پرسند چرا انگلیس به یک رژیم سرکوبگر سلاح و تجهیزات امنیتی می فروشد در حالی که وزارت دادگستری انگلیس از توافق شش میلیون پوندی برای آموزش اداره زندان ها در عربستان در هفته گذشته عقب نشسته است؟

منبع: جماران

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: