تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۷ - ۱۴:۴۴ کد مطلب 79077

مرگ دموکراسی؛ مصری‌ها انتخابات پارلمانی را تحریم کردند

با آغاز انتخابات پارلمانی مصر و حضور ناچیز شهروندان مصری در انتخابات، رسانه‌های غربی در بررسی این مسأله اعلام کرده‌اند که مردم مصر از تحقق دموکراسی در این کشور نا امید شده‌اند.

، روزنامه‌ها و رسانه‌های غربی در واکنش به حضور ناچیز مردم مصر در انتخابات پارلمانی این کشور گزارش داده‌اند که این نتیجه به خاطر شک مصری‌ها به سالم بودن انتخابات و سرنوشت آراءشان روی داده است.

انقلابی‌ها و اخوان المسلمین غائبان اصلی انتخابات

روزنامه بریتانیایی تلگراف نوشته که «عبدالفتاح السیسی» رئیس جمهور مصر بارها انتخابات پارلمانی را به تعویق انداخت تا به راحتی بتواند قبضه خود را بر قدرت در مصر مستحکم کند و همه معارضان و مخالفانش را از قدرت کنار بگذارد.

بر اساس این خبر چهار سال گذشته که مصر پارلمان نداشته طولانی ترین مدتی است که از سال ۱۹۵۲ تا کنون مجلس قانون گذاری در این کشور وجود نداشته است.

این روزنامه به نقل از «زیاد العلیمی» که از فعالان انقلابی مصر و از نمایندگان پارلمان پیشین است نوشته که مردم می‌دانند انتخابات واقعی در مصر برگزار نمی‌شود و رقابت به حلقه‌ای از حامیان السیسی محدود شده است.

این روزنامه ادامه داده که السیسی می‌خواهد پارلمانی یکدست از حامیان خود تشکیل دهد تا قانون اساسی را تغییر بدهد که این مسأله یادآور پارلمانی است که در دوره مبارک و در سال ۲۰۱۰ در مصر تشکیل شده بود و زمینه را برای انقلاب ۲۵ ژانویه فراهم کرد.

عدم حضور جوانان و مشکلات اقتصادی مصر

از سوی دیگر خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که استقبال جوانان از انتخابات بسیار ناچیز بوده و عدم مشارکت جوانان با افزایش مشکلات اقتصادی بیشتر می‌شود.

بر اساس این خبر اغلب فعالان انقلاب ۲۵ ژانویه که در سرنگونی مبارک نقش داشته‌اند و حامیان اخوان المسلمین از این رقابت انتخاباتی کنار گذاشته شده‌اند این در حالی است که عدم حضور اخوان در انتخابات‌ پارلمانی مصر طی سه دهه گذشته تقریبا بی سابقه بوده است.

«ایان لی» خبرنگار شبکه خبری «سی ان ان» آمریکا در قاهره، گفته که حضور مردم از میزان استقبال از انتخابات پارلمانی بسیار ناچیز بوده و با مراجعه به مراکز اخذ رأی تأکید کرده که میزان مشارکت زنان از مردان بیشتر بوده است.

بازگشت پارلمان مبارک

روزنامه اسرائیلی «هاآرتص»، گزارش داده که پارلمان آتی مصر به صورت کامل تحت امر السیسی خواهد بود و این انتخابات در فضایی از ناامیدی و بی توجهی برگزار شده که احتمال پیروزی یکپارچه حامیان السیسی را افزایش خواهد داد.

روزنامه لوموند فرانسه، نوشته که پارلمان فعلی مصر نماینده حزب منحله ملی که ریاست آن را حسنی مبارک بر عهده داشت خواهد بود و میزان مشارکت مردم پرسش اساسی درباره میزان اعتماد مردم مصر به روند دموکراتیکی که السیسی مدعی اجرای آن است را پیش خواهد کشید.

پشیمانی از انتخاب السیسی

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا اما نوشته که بی توجهی جوانان به انتخابات شاه بیت روز اول رقابت‌های انتخاباتی مصر بوده و افزوده جوانان مصر از دو رویی و نفاق سیاست‌ مداران این کشور خسته شده‌اند و بسیار از آنها از انتخاب السیسی که کار قابل توجهی برای کشور انجام نداده پشیمان شده‌اند.

پایگاه «والا» اسرائیل، نیز نوشته که جوانان مصری دریافته‌اند رأی دادن سودی نخواهد داشت زیرا قرار است این پارلمان نسخه‌ای از باشگاه حامیان السیسی تشکیل دهد و او اکنون می‌تواند با خیال راحت به حکمرانی ادامه دهد زیرا همه معارضان خود را از صحنه به در کرده که جوانان مصری به این درک رسیده‌اند چیزی از دموکراسی در مصر باقی نمانده‌ است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: