تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۰۴:۴۲ کد مطلب 79168

جزئیات افزایش قیمت آب تهرانی‌ها

به گزارش پایگاه ۵۹۸، محمد پرورش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه قیمت خدمات رسانی در بخش جمع آوری فاضلاب و ایجاد شبکه از ابتدای امسال افزایش نداشته است، گفت: تمام تعرفه های حق انشعاب آب و فاضلاب در مناطق مختلف متفاوت است. مدیرعامل آبفای استان تهران اظهارداشت: در سال گذشته از محل تبصره ۳ […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، محمد پرورش در جمع خبرنگاران با بیان اینکه قیمت خدمات رسانی در بخش جمع آوری فاضلاب و ایجاد شبکه از ابتدای امسال افزایش نداشته است، گفت: تمام تعرفه های حق انشعاب آب و فاضلاب در مناطق مختلف متفاوت است.

مدیرعامل آبفای استان تهران اظهارداشت: در سال گذشته از محل تبصره ۳ یک مجوزی را برای افزایش هزینه ها در این بخش دریافت کرده بودیم ولی برای امسال چیز جدیدی نداریم. هزینه نصب فاضلاب نیز در دو حوزه آب و قاضلاب براساس آئین نامه پیش بینی شده هیچگونه حاشیه سودی پیش بینی نشده است.

پرورش خاطرنشان کرد: موضوع ما بحث قیمت تمام شده است که در این بخش نیز قیمت‌های مختلف حفاری در مناطق مشخص است. هزینه نصب انشعاب در بخش آب و فاضلاب به صورت قیمت تمام شده است که به مناقصه گذاشته می شود.

این مقام مسئول در وزارت نیرو ادامه داد: نمی توان در این زمینه یک قیمت واحدی را اعلام کرد. هزینه نصب در بخش فاضلاب قیمت تمام شده است که هیچگونه حاشیه سودی را نیز برای آبفا به همراه ندارد. موضوع حق انشعاب است که در این زمینه درخواست افزایش قیمت داشتیم ولی از اول امسال هنوز چیزی به ما اعلام نشده است.

وضعیت افزایش‌های جدید قیمت آب

وی تاکید کرد: غیر از این، چون باید پروژه های زیادی در شهرها و مناطق مختلف انجام شود، در قالب تبصره ۳ یک اجازه قانونی را داریم که در شوراهای شهر طرح موضوع شود و عقب افتادگی های پروژه ها بررسی شود. هزینه های طرح‌های تکلیفی از سوی شورای شهر مشخص می شود و ما تعهداتی را داده ایم.

پرورش درباره افزایش جدید قیمت آب گفت: در این زمینه اگر قرار است خدمات خوب ارائه شود، نمی توان هزینه ها را دریافت نکرد ولی مسئولان در این زمینه براساس تدابیری یکسری محدودیت‌ها را برای ما ایجاد کرده اند و ما براساس آن تکالیف خدمات رسانی کرده ایم.

مدیرعامل آبفای استان تهران اظهارداشت: حدود ۱۸ هزار کیلومتر شبکه آب و ۵ هزار کیلومتر شبکه فاضلاب در حال حاضر ایجاد شده که همه اینها نیازمند فعال ماندن دارند که باید بابت آن هزینه شود. در حوزه خدمات آب کمتر به دنبال مباحث حاشیه ای هستیم و اینکه گفته می شود ۱۵ درصد افزایش قیمت، یعنی ۱۰ درصد افزایش قیمت آب مشترکی که ۶ هزارتومان قبض دارد.

این مقام مسئول در وزارت نیرو افزود: جدولی را تهیه کردیم به این شکل که در استان تهران تا ۱۵ مترمکعب حدود ۳۸۷ تومان به قبض آب اضافه می شود و مشترکی که ۱۵ تا ۲۰ مترمکعب آب در هر دوره استفاده می کند، حدود ۷۰۰ تومان افزایش قیمت آب خواهد داشت.

وی ادامه داد: همچنین مشترکی که ۲۰ تا ۴۰ مترمکعب مصرف آب دارد، حدود ۳ هزارتومان افزایش قیمت آب در قبض جدید وارد می شود. مواردی که به قبوض اضافه می شود، قانونی است و پشتوانه شورای اقتصاد را دارد.

وضعیت قبوض آب

پرورش در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر در پاسخ به این پرسش که درآمد وزارت نیرو از محل افزایش قیمت آب چقدر برآورد می‌شود؟ گفت: در افزایش قیمت‌ها تعداد زیادی نیروی انسانی داریم که براساس قانون کار، دستمزدها افزایش می یابد و علاوه بر این، هزینه های مربوط به خرید کُلر و موارد دیگر را خواهیم داشت.

مدیرعامل آبفای استان تهران ادامه داد: با توجه به این موارد، قیمت‌های جدید آب در حد ۱۵ درصد افزایش نشان می دهد ولی با قیمت تمام شده هنوز فاصله داریم. رساندن پیشرفت پروژه فاضلاب تهران از ۱۸ به ۶۰ درصد با توجه به مشکلات منابع مالی و تحریم ها قابل توجه است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهارداشت: با روند فعلی، با سختی پروژه ها را انجام دادیم ولی اگر قرار است توسعه پیدا کنند باید به قیمت واقعی نزدیک شویم. در مورد فاضلاب تهران هم ۶ مدول به انجام رسیده و دو مدول در مراحل طراحی قرار دارد.

پرورش در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر درباره استفاده از فاینانس خارجی برای اجرای پروژه های فاضلاب تهران گفت: یک کنسرسیومی متشکل از برخی کشورها و مسئولیت چین سرمایه گذاری به ارزش ۲۰۰ میلیون یورو انجام می شود. در واقع کشور چین تامین کننده این میزان سرمایه گذاری در پروژه فاضلاب تهران خواهد بود

دو فاینانس جدید خارجی در آب و فاضلاب تهران

وی با تاکید بر اینکه از طریق بانک مرکزی به دنبال پایدار شدن این سرمایه گذاری هستیم، تصریح کرد: همچنین در قالب بانک توسعه اسلامی نیز حدود ۱۶۰ میلیون یورو سرمایه گذاری خواهد شد که نیازمند ایجاد یک تونل است. دستگاه حفاری این پروژه ماه آینده وارد می شود که اولین دستگاه حفاری تونل فاضلاب در ایران است.

مدیرعامل آبفای استان تهران اظهارداشت: در این زمینه ۴ مدول ۵۲۵ هزار نفری برای ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر انجام می شود و برای ۵۵۰ هزار نفر دیگر نیز کار ارتقای خدمات رسانی در بخش فاضلاب انجام می شود. اجرای ۴ تصفیه خانه دیگر به ارزش ۵۰۰ میلیارد تومان هم در دست است.

پرورش افزود: ظرف ۵ سال آینده فاضلاب تهران به صورت کامل ساماندهی می شود. در آبرسانی به تهران سالیانه ۲۴۰ میلیون مترمکعب از طریق سد کرج برداشت می شود که حدود ۳۰۰ میلیون مترمکعب برنامه ریزی شده که از پساب بتوان تصفیه و وارد چرخه مصرف کرد.

به گفته وی، فاضلاب تبدیل به آب استاندارد می شود و از آلودگی منابع زیرزمینی کشور جلوگیری می شود. فاضلاب نمی تواند برای استفاده کشاورزی بدون رعایت استانداردها قابل استفاده مطمئن باشد که این کارها در حال انجام است.

این مقام مسئول در وزارت نیرو در پاسخ به سئوال دیگر خبرنگار مهر درباره طرح برخی مباحث درباره انتقال آب رودخانه کرج از طریق ساخت تونل و احتمال نابودی محیط زیست منطقه گفت: در بحث آب تهران باید گفت معمولا آلودگی های نفتی ویلاهای واقع در آن منطقه باعث می‌شود تا در مواردی مجبور باشیم آبرسانی در سامانه غرب را ۶ تا ۱۰ ساعت هم ببندیم.

پرورش ادامه داد: پیگیری‌ها در حال انجام است و درخواست شده تا در آن منطقه گازرسانی شود تا این مشکلات از بین برود. با این وجود، آب تهران باید پایدار باشد و برای این کار بحث تخصیص‌های زیست محیطی نیز قطعا دیده شده است. آبی که از طریق تونل منتقل خواهد شد، برای تضمین کیفیت آب شرب است و در این زمینه دقت لازم صورت می گیرد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: