تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۱۰:۰۸ کد مطلب 79209

جمع‌آوری هورمون رشد تقلبی “یوتروپین”

مدیر کل نظارت بر دارو و مواد مخدر سازمان غذا و دارو نسبت به مصرف هورمون رشد تقلبی “یوتروپین” هشدار داد و از جمع‌آوری این هورمون رشد تقلبی خبر داد.

به گزارش میدان۷۲، مهدی پیرصالحی با بیان اینکه طی نامه‌ای از معاونان غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سراسر کشور خواسته است که محصول (یوتروپین نوعی هورمون رشد تقلبی ) را در اسرع وقت از بازار مصرف جمع آوری کنند، به “ایفدونا” اظهار داشت: به دلیل مشاهده نمونه تقلبی فرآورده هورمون رشد با نام تجاری یوتروپین (Utropin) 4 واحدی شرکت LG life Sciences با شماره سری ساخت UTR14014 و تاریخ تولید ۰۸٫۰۲٫۲۰۱۴ در بازار دارویی و غیر قابل تفکیک بودن اصل این دارو از نمونه تقلبی، به منظور انجام پیگیری‌های لازم تا اطلاع ثانوی غیر قابل مصرف اعلام می‌شود.

وی همچنین خطالب به تمامی داروخانه‌ها، بیماران و شاغلین حرف پزشکی اعلام کرد: اخیراً داروی تقلبی شبیه داروی یوتروپین Utropin) 4 شرکت LG life Sciences در بازار مشاهده شده است که غیرقابل مصرف است. از آنجا که داروی اصل با این نام و شماره سری ساخت نیز در بازار موجود است، فقط روش تفکیک اصل این دارو از تقلبی آن استعلام شناسه اصالت و دریافت پیغام صحیح از سامانه “تی تک” سازمان (www.ttac.ir) یا سرویس پیامک ۲۰۰۰۸۸۲۲ است.

پیر صالحی در خاتمه موارد زیر را نیز جهت جلوگیری از دریافت محصولات تقلبی متذکر شد:

۱- به هیچ نحو داروی فاقد برچسب، برچسب مخدوش و کنده شده، فاقد لایه خراشیدنی یا برچسب ناخوانا را دریافت نکنید.

۲- شماره زیر لایه خراشیدنی را فقط از سامانه و تلفن سازمان www.ttac.ir و ۲۰۰۰۸۸۲۲ استعلام و در صورت تایید دارو را مصرف کنید.

۳-از داروساز داروخانه در این موارد اطلاعات کامل را دریافت کنید و هر گونه مشکل را به معاونت غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی اطلاع دهید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: