تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۱۸:۵۱ کد مطلب 79287

میزان مشارکت در انتخابات مصر: ۲ درصد!

رسانه‌های مصری گزارش دادند در نخستین روز رای گیری انتخابات پارلمانی این کشور شعب اخذ رای در حوزه‌های انتخابیه با اقبال بسیار اندک رای دهندگان مواجه شدند و میزان مشارکت مردم کمی بیش از ۲ درصد عنوان شده است. به گزارش پایگاه ۵۹۸، نخستین انتخابات پارلمانی مصر در دوران ریاست جمهوری ژنرال «السیسی» در حالی […]

رسانه‌های مصری گزارش دادند در نخستین روز رای گیری انتخابات پارلمانی این کشور شعب اخذ رای در حوزه‌های انتخابیه با اقبال بسیار اندک رای دهندگان مواجه شدند و میزان مشارکت مردم کمی بیش از ۲ درصد عنوان شده است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، نخستین انتخابات پارلمانی مصر در دوران ریاست جمهوری ژنرال «السیسی» در حالی برگزار شد که بزرگترین گروه‌های اسلامگرا آن را تحریم کرده بودند. با توجه به این مسئله مردم نیز مشارکت بسیار پایینی در این انتخابات داشتند. به گزارش ایرنا، در پایان روز نخست مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر مشخص شد که تنها ۲/۲۷درصد مردم در آن شرکت کرده‌اند که در نوع خود یک رکورد محسوب می‌شود! این سطح از مشارکت، حتی در زمان «حسنی مبارک» هم سابقه نداشته است.

کاربران شبکه‌های اجتماعی ویدیوهای تردد شعب اخذ رای سیار در خیابان‌های پر از افراد مسلح را به اشتراک گذاشتند که مردم را تشویق به رای دادن می‌کردند! «محمود حجازی» فرمانده کل نیروهای مسلح مصر نیز با دعوت از مردم برای حضور در پای صندوق‌های رای اظهار داشت:» وقتی همه تمهیدات لازم برای برگزاری انتخابات سالم دیده شده و مشارکت پایین باشد این بدان معناست که اشتباه بزرگی در این بین وجود دارد.» وی گفت «پیش از این مردم از بیم دستکاری آرا و تقلب در انتخابات شرکت نمی‌کردند ولی امروز با وجود تمهیدات وسیع برای برگزاری یک انتخابات سالم، مشارکت اندک مردم معنایی ندارد.»  البته در این انتخابات اخوان المسلمین به دلیل اعتراض به کودتای نظامیان علیه «محمد مرسی» شرکت ندارد و حضور در انتخابات را حرام اعلام کرده‌اند.

مشارکت اجباری شد

از سوی دیگر رژیم کودتاگر مصر با مشاهده اوضاع دست به کار شد تا مانع از تکرار این وضع در مرحله دوم شود. یک منبع در هیئت عالی برگزاری انتخابات مصر اعلام کرد کسانی که در انتخابات مشارکت نکنند ۵۰۰ جنیه (بیش از ۶۰ دلار) جریمه می‌شوند!

وی گفت: «هیئت عالی برگزاری انتخابات پس از پایان رای گیری اسامی این افراد را برای اجرای قانون به مقامات قضایی اعلام خواهد کرد.” مرحله اول انتخابات پارلمانی مصر در ۱۴ استان در روزهای یکشنبه و دوشنبه برگزار شد. قرار است مرحله دوم انتخابات پارلمانی مصر نیز طی روزهای۲۱ و ۲۲ نوامبر (شنبه ۳۰ آبان و یکشنبه اول آذر) در خارج و ۲۲ و ۲۳ نوامبر (یکشنبه اول آذر و دوشنبه دوم آذر) در داخل مصر برگزار شود. مرحله دوم انتخابات نیز در ۱۳ استان مصر از جمله استان‌های قاهره، سینا و سوئز برگزار خواهد شد. بنابر اخبار منتشر شده، نتایج این انتخابات زودتر از اوایل دسامبر (آذرماه) مشخص نخواهد شد!

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: