تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۸ - ۱۹:۲۲ کد مطلب 79292

نماینده عربستان: ایران تنها کشوری‌است‌که‌درموسم‌های حج مرتکب جنایت شده است

معاون مجلس شورای عربستان سعودی در تهاجمی بی‌سابقه به ایران، مدعی شد ایران تنها کشوری است که در موسم‌های حج مرتکب جنایت و آشوب شده است. به گزارش پایگاه ۵۹۸، «یحیى بن عبدالله الصمعان» معاون مجلس شورای عربستان و نماینده این کشور در اجلاس اتحادیه درون‌پارلمانی در ژنو سوئیس، در موضعی کاملا تهاجمی، ایران را […]

معاون مجلس شورای عربستان سعودی در تهاجمی بی‌سابقه به ایران، مدعی شد ایران تنها کشوری است که در موسم‌های حج مرتکب جنایت و آشوب شده است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، «یحیى بن عبدالله الصمعان» معاون مجلس شورای عربستان و نماینده این کشور در اجلاس اتحادیه درون‌پارلمانی در ژنو سوئیس، در موضعی کاملا تهاجمی، ایران را هدف شدیدترین اتهامات قرار داد و مدعی شد ایران تنها کشوری است که در موسم‌های حج مرتکب جنایت شده است.

این سخنان در پی سخنان نماینده ایران در این اجلاس و همچنین انتقاد‌های شدید ایران از کشته شدن هزاران حاجی در حادثه دردناک «منا» مطرح شد و این مسئول سعودی بدون پاسخ دادن به انتقادهای ایران، تهران را هدف شدیدترین حمله در نوع خود طی ماه‌های گذشته قرار داد.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان (واس)، این مسئول عربستانی گفت: پادشاهی عربستان مسئولیت خدمت به حجاج بیت‌الله الحرام و زائران مسجد نبوی را با اتخاذ تدابیر لازم برای سلامتشان بر عهده گرفته است.. طی ۱۰ سال اخیر بر خلاف اینکه شمار حاجیان از یک میلون گذشته است، هیچ حادثه‌ای رخ نداده است.

او با بیان اینکه «عربستان دخالت دیگران در امور داخلی‌اش را رد می‌کند» گفت: عربستان از اینکه ایران این حادثه دردناک را سیاسی می‌کند و با خون قربانیان تجارت می‌کند، ابراز انزجار می‌کند.

 

نماینده عربستان سعودی این مسئله را به بحران یمن ارتباط داد و با بیان اینکه «تلاش رژیم ایران برای بهره‌برداری سیاسی از این حادثه امتداد سابقه تاریخی این کشور در آزار دادن حجاج و ایجاد آشوب در حج است»، گفت: موضع ایران برای این است که بر شکستش در یمن و دیگر کشورهای منطقه سرپوش بگذارد.

وی در اوج حملات لفظی خود به ایران،‌مسئولیت کشورش در کشتار حجاج ایرانی در سال ۱۳۶۶ را که در آن بیش از ۲۷۰ حاجی ایرانی به ضرب گلوله نظامیان آل سعود کشته شدند، نادیده گرفت و در مقابل مدعی شد: ایران تنها کشوری است که در موسم‌های حج مرتکب جنایت و آشوب شده و جهان اسلام هنوز اتفاقات دهه هشتاد را از یاد نبرده است.

عربستان که در هفت ماه گذشته بیش از ۶۰۰۰ یمنی را در حملات زمینی، هوایی و دریای کشته است، در روز جمعه ۹ مرداد ۱۳۶۶ (۳۱ ژوئیه ۱۹۸۷) پس از آن که حجاج ایرانی در تظاهرات برائت از مشرکین، «شعار مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسرائیل» سر می‌دادند، توسط نظامیان خود حجاج را به گلوله بست و حداقل ۲۷۵ حاجی ایرانی به شهادت رسیدند.

منابع ایرانی از جان دادن بیش از ۴۰۰۰ نفر در فاجعه منا خبر می‌دهند و خبرگزاری آمریکایی آسوشیتدپرس دیروز خبر داد که مجموع آمار حجاج کشته شده در حادثه منا از ۲۰۰۰ نفر گذشته است اما عربستان هنوز آمار ۷۶۹ نفر را تغییر نداده و ضمن عدم ارائه گزارش از این حادثه، هنوز نپذیرفته است که چند هزار حاجی در حادثه منا به دلیل اهمال‌کاری و ضعف‌مدیریت جان خود را از دست داده‌اند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

 1. ناشناس :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد…..
  برو خدارو شکر کن که رهبر ایران مثل شما نیست که اگر قدرت بیشتری داشته باشه به کشور دیگری حمله کنه وگرنه تا الان عربستان جزئی از خاک ایران بود….

  با اینکه رهبری صبر پیشه کردن ولی اینها گستاخ تر شدن…
  در روایات هست که بعد از ظهور هم نماینده امام زمان رو بارها میکشند! یعنی تا اون موقع هم سوان اینها صاحب عقل نخواهند شد!!!!
  اللهم عجل لولیک الفرج

 2. مهران :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  خداوند لعنت کند آل سعود را .

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: