تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۹ - ۰۹:۲۸ کد مطلب 79381

ایمنی غذایی برای زنان باردار

مسلماً دوران بارداری با ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن همراه است و همین امر مادران را در معرض ابتلا به ویروس‌ها و عفونت‌های مختلف قرار می‌دهد.

به گزارش میدان۷۲، باکتری‌ها، ویروس‌ها و انگل‌ها باعث بروز بیماری‌های مختلف در طی دوران بارداری می‌شود. یکی از این بیماری‌ها، بیماری‌های منتقله از راه غذا است که در صورت جدی بودن می‌تواند خطر سقط جنین یا زایمان زودرس به همراه داشته باشد.

برخی بیماری‌ها حتی اگر برای مادر بی عارضه باشد، می‌تواند جنین را آلوده کند. به همین دلیل پزشکان توصیه به رعایت دستورالعمل‌های خاص غذایی در زنان باردار می‌کنند.
پاتوژن های منتقله از راه غذا در دوران بارداری شامل این موارد هستند:

کمپیلوباکتر: عفونت ناشی از کمپیلوباکتر منجر به اسهال شدید شده و در زنان باردار عفونت‌های خفیف را به همراه دارد. عفونت در سه ماهه سوم شانس بالاتری از سپسیس نوزادی یا عفونت خون نوزادان را به همراه دارد. در برخی موارد نادرتر عفونت در مراحل اولیه بارداری منجر به سقط جنین و تولد نوزاد نارس می‌شود.

باکتری ای کولای: نگرانی اصلی از عفونت ایکولای در دوران بارداری از دست دادن آب بدن است. هر چند در موارد نادر ممکن است عوارض جسمی شدیدتر رخ دهد.

لیستریا: لیستریا یک عفونت است که ممکن است منجر به سقط جنین، زایمان زودرس، تولد نوزاد کم وزن و یا مرجگ نوزاد شود. این عفونت حتی اگر در مادر علامت نداشته باشد، به جنین منتقل می‌شود. زنان باردار ده برابر بیشتر احتمال دارد نسبت به کل جمعیت مستعد ابتلا به عفونت لیستریا باشند. جنین آلوده به لیستریا ممکن است در مراحل بعدی زندگی مشکلات بهداشتی از جمله عقب ماندگی ذهنی، فلج، تشنج، کوری یا اختلال مغز، قلب یا بیماری کلیوی را تجربه کند.

سالمونلا: این عفونت می‌تواند منجر به عوارض بهداشتی در دوران بارداری شود. از دست دادن آب بدن و باکتریمی (باکتری در خون)، می‌تواند منجر به مننژیت شود.

سالمونلا همچنین می‌تواند در دوران بارداری به جنین منتقل شود. نوزاد متولد شده با عفونت سالمونلا پس از تولد ممکن است اسهال و تب داشته باشد و خطر ابتلا به مننژیت در او افزایش یابد.

توکسوپلاسما گوندی: این عفونت منجر به از دست دادن شنوایی نوزادان پس از تولد، عقب ماندگی ذهنی، و کوری می‌شود.

منبع: سلامانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: