تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۲۹ - ۰۹:۳۱ کد مطلب 79383

در مورد توانبخشی بعد از جراحی قلب، چقدر می دانیم؟

جراحی پس عروق کرونر ظاهراً نمی‌تواند به طور کامل روند آترواسکلروز یا بیماری عروق کرونر قلب را به طور کامل متوقف کند. بنابراین بعد از این عمل جراحی برای درمان آترواسکلروز بیمار باید تحت توانبخشی قرار گیرد.

به گزارش میدان۷۲، مراقبت بعد از جراحی بای پس با هدف کاهش عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی است و شامل استراتژی‌هایی جهت کمک به بیماران و اعضای خانواده برای ترک سیگار، کنترل فشار خون بالا، بهبود سطح کلسترول، آغاز ورزش منظم، و کاهش سطح استرس است.

نشان داده شده که ورزش مداوم منجر به بهبود سلامت کلی قلب و عروق می‌شود. ورزش در بیماران بعد از جراحی تحت تست ورزش باید صورت گیرد. تقریباً هر بیماری بعد از جراحی می‌تواند با خیال راحت ورزش کند اما شدت و مدت آن با توجه به شدت بیماری قلبی فرد متفاوت است.

با گذشت زمان بسیاری از بیماران می‌توانند سطح ورزش و تمرین را افزایش دهند.

به دنبال ورزش برخورداری از یک رژیم مفید غذایی زیر نظر متخصص تغذیه برای ثابت نگه داشتن وزن ایده آل و پایین نگه داشتن سطح کلسترول ضروری است.

سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری‌های عروق کرونر قلب و حمله قلبی را افزایش می‌دهد. این در حالی است که ترک سیگار اثر معکوس دارد و یک سال بعد از ترک خطر مرگ ناشی از بیماری‌های عروق قلب به نصف کاهش می‌یابد. در برنامه‌های توانبخشی قلبی از طریق برچسب‌های نیکوتین، آدامس، اسپری بینی و یا دارو، نسبت به ترک سیگار در بیماران اقدام می‌شود.

بعد از جراحی بای پس برای کنترل فشار خون و کلسترول بالا، داروهایی تجویز می‌شود.

مدیریت دیابت و درمان‌های روانی اجتماعی برای کاهش میزان استرس و افسردگی از برنامه‌های دیگر توانبخشی بیماران بعد از جراحی بای پس است. روان درمانی فردی و گروهی و تمرینات گروهی مهارت‌های بیماران از جمله روش‌های کاهش استرس در برنامه‌های توانبخشی است.

منبع: سلامانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: