تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۳۰ - ۰۹:۵۹ کد مطلب 79523

نتیجه عجله رئیس مجلس و بی توجهی به نظارت کمیسیون برجام

رهبر انقلاب کم کاری مجلس و شورای عالی امنیت ملی را شخصا جبران کردند

به نظر می رسد اگر مجلس برای تصویب طرح خود عجله نمی کرد و با استناد به گزارش دقیق کمیسیون ویژه برجام ، یک طرح مناسب و جامع را در مجلس به تصویب می رساند، دیگر نیازی نبود تا رهبر انقلاب در نامه به رییس جمهور جور کم کاری مجلس را کشیده و با افزودن شروط ۹ گانه، تایید مشروط برجام را ابلاغ کنند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از رجانیوز، نامه مهم رهبر انقلاب خطاب به رییس جمهور درباره برجام حاکی از واقعیات متعدد و البته تلخی بود که نباید فراموش شود. تاکید رهبر معظم انقلاب بر «ضعف های ساختاری و ابهامات متعدد» برجام علاوه بر آنکه نشان داد اظهار نظرهای برخی مسئولان و رسانه ها درباره موافقت رهبر انقلاب و رضایت ایشان از روند مذاکرات کذب محض بوده است، ثابت کرد که خروجی دو سال مذاکرات هسته ای دولت یازدهم با آمریکا یک توافق ضعیف بوده است که اجرای آن توسط رهبر انقلاب مشروط به قید و بندهای متعدد شده است.
تاکید رهبر انقلاب بر شروط ۹ گانه برای اجرای برجام نشان داد که علاوه بر ضعف های ساختاری و متعدد برجام، نهادهای نظارتی کشور مانند شورای عالی امنیت ملی به ریاست رییس جمهور و دبیری علی شمخانی و همچنین مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی نتوانستند آنطور که باید، در بررسی های خود اشکالات برجام را با قید و تبصره های لازم مرتفع کنند، لذا رهبر انقلاب در گام آخر طی نامه ای سرگشاده خطاب به رییس جمهور با افزودن ۹ شرط مهم برای اجرای برجام، تلاش کردند تا خسارات ناشی از اجرای این توافق ضعیف به حداقل ممکن برسد.
به نظر می رسد اگر مجلس شورای اسلامی به ریاست آقای لاریجانی آنقدر برای تصویب طرح خود عجله نمی کرد و با استناد به گزارش دقیق کمیسیون ویژه برجام که عملکرد آن مورد تقدیر ویژه رهبر انقلاب نیز گرفت، یک طرح مناسب و جامع را در مجلس به تصویب می رساند که بسیاری از خلاءهای برجام را پوشش دهد دیگر نیازی نبود تا رهبر انقلاب در نامه به رییس جمهور جور کم کاری مجلس را کشیده و با افزودن شروط ۹ گانه، تایید مشروط برجام را ابلاغ کنند.
همچنین شورای عالی امنیت ملی نیز به ریاست آقای روحانی اگر در جلسات متعدد خود بر انتقادات وارد شده نسبت به متن برجام چشم نمی بست و با تدبیر برای جبران کاستی های برجام مصوبه ای دقیق را برای اجرای آن تهیه می کرد، طبیعتا کار به جایی نمی رسید که مقام معظم رهبری در نامه سرگشاده خود خطاب به رییس جمهور ضمن یادآوری ضعف های ساختاری برجام و ابهامات متعدد آن، با ۹ شرط مهم مجوز مشروط اجرای آن را صادر کنند.
آنچه مشخص است آن است که کار کارشناسی کمیسیون برجام مورد تمجید رهبر انقلاب قرار گرفته و نقدهای مقامات حاضر در جلسات شورایعالی امنیت ملی نیز در روشن شدن نقاط ضعف موثر بوده است. شاید اگر همین گزارش ها در برآورد نهایی این دو نهاد لحاظ شده بود، امروز لازم نبود رهبر معظم انقلاب این قیود ۹ گانه را نیز برای اجرای برجام صادر کنند.

 1. دانا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  فعلا مهم اینست که ازاین به بعد مسولین گوش به فرمان ایشان بدهند و مواردی را که حتی خارجی ها برای آن اهمیت ویژه قائلند بخوبی محقق کنند

 2. دکتربرنا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  هوالعلیم
  خدامی داند و فرزندان هوشیار ملت ایران هم … به نظر حقیر سراپاتقصیر نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی ، ولی الله ناطق در زمانه ما ، به معنای عدم تأیید کل ماجرای برجام بود ! چون ایشان چندین شرط را مطرح کردند که به منزله نقض هدف مذاکرات وحتی همین کاغذپاره برجام است و با تحقق خارجی این شرایط از لحظه صدور این نامه هرگونه فعالیت درمورد اجرای تعهدات ایران در برجام باید متوقف شود !یعنی ایشان درواقع فرموده اند به فرض تحقق خلاف این شرایطی که الان هست میشود اجرای برجام را شروع کرد اما عده ای درست برعکس وانمودمی کنند . حتی در مجلس ونمازجمعه وشورای نگهبان وخلاصه همه آن جاهایی که در کودتای نرم ۹۲ هم باهم همدست شدند علیه امام وامت! حالا بعضی با ادبیات شبه انتقادی ، بعضی با ادبیات شبه موافقی ، وبعضی با ادبیات دیگر ! همه اش بازی است ! بازی ودروغ وفریب ملت ! و شاید فکرمی کنند می توانند خدا و اولیای خدا که با چشم خدا می بینند وبا گوش خدا می شنوند را هم بفریبند ! “یخادعون الله وهو خادعهم” ! و همه اش برای خوش رقصی به آهنگ شوم شیطان ! ولی نمی دانند که “ان کید الشیطان ضعیف “! آن یکی که به ظاهر خیلی هم دقت بکاربرده می گوید این سند سابقه ۲۰۰ سال تجربه حقوقی غرب را با خود دارد ! آقا! تجربه ۶هزارسال نفس پرستی شیطان هم نتوانست راه نجات از حرمان ابدی را به اونشان دهد ! حالا اینها که عددی نیستند !
  جای آن یگانه مرد موحد خالی که چه خوب دعاوی پوشالی این مشرکان وکافران ومنافقان وشیطانیان را می شناخت وتنها به مدیریت توحیدی عظیم ولی امر موحد خویش و امام زمان قائمش ، که فرمانده کل قوای آسمان وزمین بر مدار توحید وحق است ، دل بسته بود ! وتنها با قطب نمای حق عقربه جان ودل ودست وزبانش را تنظیم می کرد ! جایت خالی برادر موحدم ، همنام پیامبرم ، عباس تکسوار رهبرم ، امیر دلاورم ، محمود احمدی نژاد !
  و… از همه دلخراشتر اینکه دلواپسیم در پس این بازی وفریب و دروغ ، با شکست این بازیکنان نالایق بزودی دعواها میان خودشان بالابگیرد و همه کاسه کوزه ها را برسر رهبر مظلوم غریب ما بشکنند ! رهبری که امروز چنین حرف صریحش “تحریف در برداشت ” می شود فردا دیگر چقدر مظلوم خواهدبود ؟! لابد عده ای مثل خوارج فریاد می زنند که خود او عامل این شکستها وگرفتاریهاست ! آنهم بعد از آنکه دیگر … زبانم لال ! انشاءالله که من هم بیهوده دلواپسم ! انشاءالله که … دلواپس نباش رباب ! شاید باران ببارد ! شاید فردا آسمان مهربانتر شود ! امشب شب عاشوراست ! امام به همه سربازانش وعده شهادت وبهشت داده ! جایشان را در بهشت نشانشان داده ! ولی علی اصغرم که هنوز به سربازی نرسیده ! بر او از رنج تشنگی و گرما و اسیری می ترسم ! اما نکند … نه ! بگذار دلواپس نباشم ! هرچه باشد عباس ما هنوز علمدار است ! گرچه در “پلاک۶ولنجک” ! اما … عباس هنوز علمدار است !

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: