تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۳۰ - ۱۱:۲۵ کد مطلب 79543

قلیان‌ با طعم مواد روان‌ گردان‌!

در برخی واحدهای ارائه دهنده قلیان، مواد روان گردان، قارچ و فلزات سنگین سمی را به قلیان اضافه می‌کنند.

به گزارش میدان۷۲، دکتر سیاری معاون بهداشت وزیر بهداشت، در خصوص وجود مواد روان‌گردان در قلیان‌های ارائه شده در برخی واحدها گفت:در بررسیهایی که همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی ایران داشته‌اند با همکاری قوه‌ قضائیه، متوجه شده‌ایم که در بعضی واحدهایی که قلیان ارائه می‌کنند، مواد روان گردان به آن اضافه می‌کنند و با آزمایشاتی که صورت گرفت این قضیه به اثبات رسیده است. همچنین از برخی بیمارستان ها گزارش هایی مبنی بر مسمومیت با قلیان داشته‌ایم و وقتی بررسی کردیم متوجه شدیم علائمی که این بیماران دارند، همان مسمومیت با مواد روان گردان است.

وی در خصوص مواد دیگری که علاوه بر روان‌گردان‌ها در قلیان‌ها اضافه می‌شود، عنوان کرد: در این دخانیات علاوه بر اینکه مواد روان گردان بوده است قارچ و فلزات سنگین سمی که سرطان‌زا هم هستند نیز از جمله موادی است که به قلیان‌ها اضافه می‌کنند که باعث بروز آسم و اختلالات مزمن تنفسی در فرد می‌شود، بنابراین ما به مردم هشدار می‌دهیم.

سیاری در خصوص قلیان‌های معطر افزود: قلیان‌های معطر از ترکیب عسل(نوعی موم) و گریسیلین( از نوع صنعتی) به وجود می‌آیند. بنابراین این واحدها دخانیات را با موادی که به آن اضافه می‌کنند تغییر می‌دهند که این مواد استاندارد نیستند و نه تنها به سلامت روان بلکه به سلامت جسمی فرد نیز آسیب می‌زنند و گاهی نیز منجر به اعتیاد فرد می‌گردند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: