تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۳۰ - ۱۵:۲۹ کد مطلب 79555

پیشنهاد روزنامه جوان برای ترکیب هیات مد نظر رهبری در نامه به رئیس جمهور

با تشکیل سریع چنین هیئت جامعی، هم نظارت قوی صورت گیرد و هم سلایق مختلف در آن به هارمونی برسد و در دوران پسابرجام مسائل دوران برجام بی‌جهت ذهنیت اجتماعی را درگیر نکند.

به گزارش میدان۷۲ روزنامه جوان در مطلبی با عنوان “هیئت رصد و پیشرفت برجام باید جامع باشد” پیشنهاداتی برای ترکیب این هیئت ارائه کرد.

در مطلب روزنامه جوان آمده است:

در نامه مقام معظم رهبری به رئیس‌جمهور، یکی از مطالبات، تشکیل «هیئت قوی و آگاه برای رصد و پیشرفت کارها و انجام تعهدات طرف مقابل» است. بدون تردید اولین شاخصه تشکیل این هیئت فراگیری حقوقی، ساختاری و سلایق است. به این معنی که ترکیب آن می‌تواند مؤید منتقدان و موافقان از یک سو و ساختارهای مؤثر و مرتبط در نظام از سوی دیگر باشد. جامعیت چنین هیئتی مانع از کم اعتمادی به گزارش‌های آن خواهد شد و فصل الخطاب بودن آن در ارائه گزارش‌ها پذیرفته خواهد شد. به صورت طبیعی این مطالبه رهبری معظم انقلاب نیاز به دستورالعمل و کارگروه خواهد داشت تا زمینه‌های اجرایی آن فراهم شود، بنابراین برای ترکیب چند وجهی آن می‌توان سه ترکیب ذیل را پیشنهاد نمود:
۱ ـ هیئت باید ترکیبی متشکل از متخصصین فنی، حقوقی، روابط بین‌الملل، سیاسی و اقتصادی باشد.
۲ ـ هیئت باید ترکیبی از منتقدان دلسوز و موافقان باشد تا بر سر خروجی آن اختلافات به جامعه سرازیر نشود.
۳ ـ هیئت باید ترکیبی از نهادها و ساختارهایی همچون، شورای‌عالی امنیت ملی، وزارت خارجه، نماینده نیروهای مسلح، سازمان انرژی اتمی، مجلس، قوه قضائیه، وزارت اقتصاد و دارایی باشد تا از جایگاه حقوقی هر کدام منافع ملی و مسائل مرتبط بررسی و اعلام‌نظر شود.
امید است با تشکیل سریع چنین هیئت جامعی، هم نظارت قوی صورت گیرد و هم سلایق مختلف در آن به هارمونی برسد و در دوران پسابرجام مسائل دوران برجام بی‌جهت ذهنیت اجتماعی را درگیر نکند.

منبع:روزنامه جوان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: