تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۷/۳۰ - ۱۸:۲۲ کد مطلب 79600

روحانی در پاسخ به نامه رهبری:

قبلا برچیده شدن تحریم ها را به صورت کتبی اعلام کرده اند!

رئیس جمهور در پاسخ به نامه رهبری و تایید مشروط برجام نوشت: در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۴ یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به‌صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن‌را به‌عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر کردند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست‌جمهوری، رییس جمهور در نامه ای به حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی ضمن تقدیر از هدایتها و حمایتهای مستمر ایشان و صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی و اعضای شورای عالی امنیت ملی برای یاری دولت در تحقق خواست بزرگ مردم ایران، تاکید کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود.

حجت الاسلام حسن روحانی در نامه افزوده است:انجام تعهدات طرف مقابل با هوشیاری کامل رصد و تصمیم مقنضی برای واکنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد. اطمینان دارم که با عنایت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و با همدلی و انسجام ملی، اجرای برجام و فضای مثبت جهانی ناشی از آن، موجبات اقتدار روزافزون ایران اسلامی، تأمین منافع مردم و رشد و شکوفایی و پیشرفت همه‌جانبه کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی را فراهم خواهد آورد.

متن نامه حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

محضر مبارک رهبر معظم انقلاب اسلامی

حضرت آیت الله خامنه‌ای (مد ظله العالی)

با سلام و تحیات وافره،

احتراماً، نامه تاریخی ۲۹/۷/۱۳۹۴ حضرتعالی در تأیید مصوبه جلسه ۶۳۴ شورای عالی امنیت ملی، موجب خشنودی ملت بزرگ ایران و دلگرمی خادمان مردم در دولت گردید. خداوند بزرگ را شاکرم که به فضل و عنایت او در آستانه ایام شهادت اسوه مقاومت، حضرت ابا عبدالله الحسین (علیه السلام) و فرزندان و یاران باوفایش، صفحه‌ای مهم از تاریخ انقلاب اسلامی ایران ورق خورد و ملت دلاور و سرفراز ایران با رهبری هوشمندانه حضرتعالی از یکی از خطیرترین گردنه‌های صعب‌العبور، با افتخار و سربلندی، و با دستی پر از تأمین حقوق و منافع خود در برنامه هسته‌ای، عبور کرد.

مهر تأیید جنابعالی بر ثمرۀ تلاش دولت و دست‌اندرکاران مذاکره، در کنار الزاماتی که مقرر فرموده‌اید و نیز اصولی که در طول مذاکرات دشوار و افتخارآفرین، مورد تأکید حضرتعالی بود و همواره مورد توجه ویژه اینجانب و گروه مذاکره‌کننده بوده و خواهد بود، آغازگر فصلی نوین در حرکت رو به تعالی جمهوری اسلامی ایران است.

به برکت ایستادگی قهرمانانه ملت ایران، مجاهدت دانشمندان و به‌ویژه شهدای گرانقدر هسته‌ای و تلاش شبانه‌روزی فرزندان شما در دولت و گروه مذاکره‌کننده، شش قدرت جهانی به ناکارآمدی تهدید، تحریم و تحمیل بر مردم ایران و نمایندگانشان اذعان نمودند، سیاست‌های اعلام شده خود مبنی بر تعطیلی برنامه هسته‌ای ایران و تداوم فشارها و تحریم‌های ظالمانه را کنار گذاشتند و مذاکره از موضع برابر بر مبنای احترام متقابل و شناسایی حقوق ملت ایران را پذیرفتند. در حالی‌که تنها دو سال قبل در فضای تنش‌آلود افزایش روزانه تهدید، تحریم و فشار، حتی تصور چنین دستاوردهایی برای بسیاری ناممکن بود، اکنون به جرأت می توان گفت که:

۱- پروژه صهیونیستی هراس‌افکنی و امنیتی‌سازی جمهوری اسلامی ایران شکست خورده، عقلانیت، صلح‌خواهی و مقاومت مردم، رهبری و دولت جمهوری اسلامی ایران مورد اذعان همگان قرار گرفته و نقش ایران به‌عنوان یک کشور عمده تأمین‌کننده ثبات و امنیت در سطح منطقه و جهان تثبیت شده است. اقتدار و صلابت ایران در همآوردی با قدرت‌های جهانی باعث تقویت خودباوری و نشاط فزاینده مقاومت اسلامی و متحدین منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران گردیده و نگرانی بدخواهان به‌ویژه رژیم صهیونیستی را ـ که پس از چندین سال مصونیت ناشی از توفیق پروژه ایران‌هراسی، برای اولین بار در دهه‌های اخیر شاهد ناکامی و شکست لابی خود در آمریکا و اروپا بود ـ به‌دنبال داشته است.

۲- خواسته راهبردی ملت ایران و رهبری در دستیابی به انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای به‌عنوان حقی مسلم اکنون محقق شده و برنامه هسته‌ای ایران، از جمله غنی‌سازی و رآکتور آب سنگین، به‌عنوان یک برنامه صلح‌آمیز با ابعاد تجاری و صنعتی مورد شناسایی جهانیان و حتی سردمداران مخالفت با این برنامه صلح‌آمیز قرار گرفته و برای اولین بار در تاریخ سازمان ملل، غنی‌سازیِ یکی از کشورهای غیرعضو دائم ، صراحتاً مورد پذیرش شورای امنیت سازمان ملل متحد واقع شده است. ممنوعیت هر گونه همکاری با ایران، به تشویق مشارکت جهانی در حوزه فنّاوری های پیشرفته تبدیل شده و جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک قدرت صاحب فنّاوری مورد احترام قرار گرفته است.

۳- پرونده هسته‌ای ایران، که آن‌را به ناحق به عنوان تهدید علیه صلح و امنیت بین‌الملل معرفی کرده بودند، از ذیل فصل هفتم منشور ملل متحد خارج شده و شورای امنیت به تغییری بنیادین در رویکرد خود نسبت به برنامه هسته‌ای ایران اذعان نموده است. برای اولین بار ، شش قطعنامه الزام‌آور شورای امنیت از طریق مذاکره و بدون آن‌که لحظه‌ای اجرا کرده باشیم، یک جا لغو گردیده اند و رویکرد «برد ـ برد» برجام به‌عنوان الگوی حل مسالمت‌آمیز معضلات پیچیده جهانی ، مورد توجه جهانیان قرار گرفته است.

۴- تحریم‌های ظالمانه اقتصادی، تجاری و مالی بین‌المللی و یا یک‌جانبه‌ای که توسط شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران برقرار شده بود، رفع گردیدند. ساختار تحریم‌ها و فضای روانی جهانی که هر گونه تعامل اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران را پرهزینه و در برخی موارد غیرممکن ساخته و بار گران و طاقت‌فرسایی بر دوش اقتصاد کشور و معیشت مردم تحمیل کرده بود، از هم پاشید. در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۴ یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به‌صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن‌را به‌عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر کردند. با رفع تحریم‌ها، اقتصاد ایران فصل جدیدی را آغاز خواهد کرد که با اتکاء به سرمایه عظیم انسانی و ظرفیت‌های طبیعی، اجتماعی و سیاسی خود، در جهت سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، به رشد مغفول‌ماندۀ سند چشم‌انداز بیست ساله دست یابد و آرمان‌های جمهوری اسلامی ایران در تحقق جامعه سالم، برخوردار و عادلانه را تحقق بخشد.

اینک که این مسیر پر چالش ، عزتمندانه به فرجام رسیده است ، لازم می دانم از صبر و مقاومت و پشتیبانی های تحسین برانگیز ملت بزرگ ایران ، هدایتها و حمایتهای مستمر حضرتعالی و همکاری دلسوزانه رئیس و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضاء محترم شورای عالی امنیت ملی که دولت را در تحقق این خواست بزرگ مردم یاری دادند صمیمانه تشکر نمایم.

دولت جمهوری اسلامی ایران با رعایت ملاحظات و الزامات حضرت مستطاب عالی و مصوبات شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی، نسبت به اجرای کامل و با حسن نیت برجام اقدام خواهد نمود. انجام تعهدات طرف مقابل با هوشیاری کامل رصد و تصمیم مقتضی برای واکنش متناسب در شورای عالی امنیت ملی اتخاذ خواهد شد. اطمینان دارم که با عنایت الهی و توجهات حضرت ولی عصر (ارواحنا له الفداء) و با همدلی و انسجام ملی، اجرای برجام و فضای مثبت جهانی ناشی از آن، موجبات اقتدار روزافزون ایران اسلامی، تأمین منافع مردم و رشد و شکوفایی و پیشرفت همه‌جانبه کشور بر مبنای اقتصاد مقاومتی را فراهم خواهد آورد. و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته.

حسن روحانی

رییس جمهوری اسلامی ایران

 1. ایرانی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 16 Thumb down 2

  یعنی آقا نمی دانسته اند که به تو همچون دستوری داده اند؟!

  حیا هم خوب چیزی است. اگر به دلیل قانون شکنی و رعایت نکردن دستورات رهبر معظم انقلاب و برخلاف وعده رئیس دولت بنفش تا سی روز دیگر تحریم ها برداشته نشد، آیا دادگاهی برای حکم اشد مجازات روحانی تشکیل خواهد شد؟
  چه کسی مسئول گردنکشی نوکران در مقابل ولایت و قانون اساسی است؟

 2. بی شناسنامه :
  آیا موافقید؟ Thumb up 12 Thumb down 2

  مشخص بود که به صورت زیرکانه از زیر بار شروط نه گانه رهبری فرار می کنند.
  متنی که آقای روحانی گفته:
  “در تاریخ ۲۶ مهرماه ۱۳۹۴ یعنی روز تصویب، رئیس جمهور آمریکا و شورای وزیران اتحادیه اروپا به‌صورت کتبی و رسمی برچیده شدن تمامی تحریم‌های اقتصادی و مالی ظالمانه و غیرقانونی خود را در چارچوب تعهداتشان در برجام اعلام نموده و آن‌را به‌عنوان سند قانونی در روزنامه‌های رسمی خود منتشر کردند.”
  مهم: لغو تحریم ها در چارچوب تعهدات برجام در بهترین حالت یعنی لغو کلیه تحریم های فقط هسته ای و آنچه مد نظر امام خامنه ای است، لغو کلیه تحریم ها به هر بهانه ای است. که نه تنها اینها باید برداشته شود. بعد از این هم نباید به هیچ بهانه ای تحریمی وضع شود. در متن رهبر انقلاب مشاهده کنید:
  ” در سراسر دوره‌ ۸ ساله وضع هرگونه تحریم در هر سطح و به هر بهانه‌ای (از جمله بهانه‌های تکراری و خودساخته‌ تروریسم و حقوق بشر) توسط هر یک از کشورهای طرف مذاکرات، نقض برجام محسوب خواهد شد ”
  اگر چارچوب برجام مورد تایید رهبری بود که ایشان بر این تعهدات شرط و شروط نمی گذاشتند

 3. دکتربرنا :
  آیا موافقید؟ Thumb up 6 Thumb down 1

  هوالعلیم
  خدامی داند و فرزندان هوشیار ملت ایران هم … به نظر حقیر سراپاتقصیر نامه رهبر معظم انقلاب اسلامی ، ولی الله ناطق در زمانه ما ، به معنای عدم تأیید کل ماجرای برجام بود ! چون ایشان چندین شرط را مطرح کردند که به منزله نقض هدف مذاکرات وحتی همین کاغذپاره برجام است و با تحقق خارجی این شرایط از لحظه صدور این نامه هرگونه فعالیت درمورد اجرای تعهدات ایران در برجام باید متوقف شود !یعنی ایشان درواقع فرموده اند به فرض تحقق خلاف این شرایطی که الان هست میشود اجرای برجام را شروع کرد اما عده ای درست برعکس وانمودمی کنند . حتی در مجلس ونمازجمعه وشورای نگهبان وخلاصه همه آن جاهایی که در کودتای نرم ۹۲ هم باهم همدست شدند علیه امام وامت! حالا بعضی با ادبیات شبه انتقادی ، بعضی با ادبیات شبه موافقی ، وبعضی با ادبیات دیگر ! همه اش بازی است ! بازی ودروغ وفریب ملت ! و شاید فکرمی کنند می توانند خدا و اولیای خدا که با چشم خدا می بینند وبا گوش خدا می شنوند را هم بفریبند ! “یخادعون الله وهو خادعهم” ! و همه اش برای خوش رقصی به آهنگ شوم شیطان ! ولی نمی دانند که “ان کید الشیطان ضعیف “! آن یکی که به ظاهر خیلی هم دقت بکاربرده می گوید این سند سابقه ۲۰۰ سال تجربه حقوقی غرب را با خود دارد ! آقا! تجربه ۶هزارسال نفس پرستی شیطان هم نتوانست راه نجات از حرمان ابدی را به اونشان دهد ! حالا اینها که عددی نیستند !
  جای آن یگانه مرد موحد خالی که چه خوب دعاوی پوشالی این مشرکان وکافران ومنافقان وشیطانیان را می شناخت وتنها به مدیریت توحیدی عظیم ولی امر موحد خویش و امام زمان قائمش ، که فرمانده کل قوای آسمان وزمین بر مدار توحید وحق است ، دل بسته بود ! وتنها با قطب نمای حق عقربه جان ودل ودست وزبانش را تنظیم می کرد ! جایت خالی برادر موحدم ، همنام پیامبرم ، عباس تکسوار رهبرم ، امیر دلاورم ، محمود احمدی نژاد !
  و… از همه دلخراشتر اینکه دلواپسیم در پس این بازی وفریب و دروغ ، با شکست این بازیکنان نالایق بزودی دعواها میان خودشان بالابگیرد و همه کاسه کوزه ها را برسر رهبر مظلوم غریب ما بشکنند ! رهبری که امروز چنین حرف صریحش “تحریف در برداشت ” می شود فردا دیگر چقدر مظلوم خواهدبود ؟! لابد عده ای مثل خوارج فریاد می زنند که خود او عامل این شکستها وگرفتاریهاست ! آنهم بعد از آنکه دیگر … زبانم لال ! انشاءالله که من هم بیهوده دلواپسم ! انشاءالله که … دلواپس نباش رباب ! شاید باران ببارد ! شاید فردا آسمان مهربانتر شود ! امشب شب عاشوراست ! امام به همه سربازانش وعده شهادت وبهشت داده ! جایشان را در بهشت نشانشان داده ! ولی علی اصغرم که هنوز به سربازی نرسیده ! بر او از رنج تشنگی و گرما و اسیری می ترسم ! اما نکند … نه ! بگذار دلواپس نباشم ! هرچه باشد عباس ما هنوز علمدار است ! گرچه در “پلاک۶ولنجک” ! اما … عباس هنوز علمدار است !

 4. محسن :
  آیا موافقید؟ Thumb up 0 Thumb down 0

  روحانی دارد دستورات رهبری را ماست مالی می کند و دروغ پشت دروغ می گوید بهوش باشید

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: