تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۳ - ۰۱:۱۶ کد مطلب 79746

کودتا علیه شاه سلمان در عربستان!

یکی از شاهزادگان مخالف در عربستان می‌گوید، بیشتر اعضای خاندان سلطنتی آل سعود از برکناری سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور و جانشینی وی با برادر کوچکترش حمایت می‌کنند. به گزارش پایگاه ۵۹۸، ایندیپندنت روز جمعه به نقل از یکی از نوه‌های ابن سعود که نمی‌خواست نامش فاش شود، گزارش داد، هشت تن از ۱۲ […]

یکی از شاهزادگان مخالف در عربستان می‌گوید، بیشتر اعضای خاندان سلطنتی آل سعود از برکناری سلمان بن عبدالعزیز پادشاه این کشور و جانشینی وی با برادر کوچکترش حمایت می‌کنند.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، ایندیپندنت روز جمعه به نقل از یکی از نوه‌های ابن سعود که نمی‌خواست نامش فاش شود، گزارش داد، هشت تن از ۱۲ پسر عبدالعزیز بن سعود، بنیانگذار عربستان سعودی که هنوز در قید حیات هستند، از برکناری سلمان ۷۹ ساله، پادشاه بیمار این کشور و جانشینی وی با شاهزاده احمد بن عبدالعزیز، برادر ۷۳ ساله‌اش حمایت می‌کنند.

وی همچنین گفت اکثریت روحانیون قدرتمند این کشور که به علما معروفند، از انجام کودتا برای برکناری پادشاه کنونی و به قدرت رساندن احمد بن عبدالعزیز، وزیر کشور سابق عربستان، حمایت کرده‌اند.

وی گفت: «۷۵ درصد از علما و افراد مذهبی شاهزاده احمد را ترجیح می‌دهند.»

به گفته این شاهزاده مخالف، ملک سلمان که از بیماری آلزایمر رنج می‌برد، تنها دو گزینه برای آینده‌اش پیش روی خواهد داشت.

وی گفت: «یا پادشاه عربستان سعودی را ترک خواهد کرد … و در داخل و خارج از کشور محترم خواهد بود؛ یا به عنوان گزینه دیگر، شاهزاده احمد ولیعهد خواهد شد اما کنترل و مسئولیت بر کل کشور، اقتصاد، نفت، نیروهای مسلح، گارد ملی، وزارت کشور، سرویس سری و همه چیز را برعهده خواهد داشت.»

سلمان در تاریخ ۳ بهمن ۱۳۹۳ (۲۳ ژانویه ۲۰۱۵) و پس از مرگ عبدالله بن عبدالعزیز آل سعود، برادر ناتنی‌ ۹۰ ساله اش، به تخت نشست.

پادشاه عربستان محمد بن سلمان پسر ۳۰ ساله‌اش را در ماه آوریل به سمت معاون ولیعهد و وزیر دفاع منصوب کرد. وی یکی از عاملان اصلی به راه انداختن جنگ خونین علیه یمن به شمار می‌آید که تاکنون دست کم ۷ هزار کشته و بیش از ۱۴ هزار زخمی برجای گذاشته است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: