تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۵ - ۰۹:۲۸ کد مطلب 79998

امواج بلند سالمندی در راه است

اگر مشکلات اجتماعی از حد معینی بگذرد، درمان و حل آنها سخت تر و سخت تر می شود. یک نمونه اش وضعیت بیمه های اجتماعی است که در سال های گذشته توازن درآمد و هزینه هایش دچار عدم تعادل شده و با این وضع بیکاری و کمبود شغل جدید، انتظار می رود خیلی زودتر از آنچه فکر می شد این بیمه ها دچار بحران شوند.

به گزارش میدان۷۲، ما معمولا عادت داریم تا کارد به استخوان مان نرسد، متوجه موضوع و مساله نمی شویم. نمونه اش وضع آب است. وقتی به اهمیت ماجرا و کمبود آن پی می بریم که دست مان برای اتخاذ سیاست های موثر چندان باز نیست.
مثل بیماری سرطان است که اگر در مراحل اول شناسایی و درمان شود خیلی سریع می توان آن را درمان کرد و بیمار را نجات داد و اتفاقا هزینه اش نیز خیلی زیاد و کمرشکن نیست. ولی وقتی که بیماری فراگیر شود، تقریبا کاری نمی توان انجام داد، فقط هزینه های زیاد باید صرف کرد و منتظر مرگ بیمار ماند.
امور اجتماعی هم از این نوع هستند. اگر مشکلات اجتماعی از حد معینی بگذرد، درمان و حل آنها سخت تر و سخت تر می شود. یک نمونه اش وضعیت بیمه های اجتماعی است که در سال های گذشته توازن درآمد و هزینه هایش دچار عدم تعادل شده و با این وضع بیکاری و کمبود شغل جدید، انتظار می رود خیلی زودتر از آنچه فکر می شد این بیمه ها دچار بحران شوند.
ولی این یادداشت در مقام طرح مساله دیگری به نام سالمندی است؛ موضوعی که چند روز پیش اعلام شد، تعداد سالمندان یا افراد بالای ۶٠ سال کشور در چند سال آینده به ١٠ میلیون نفر خواهد رسید. معنای این سخن چیست؟
نخستین نکته اینکه افراد میانسال و جوان درک دقیقی از سالمندی ندارند. کسانی که ۶٠ سالگی را رد می کنند ، کم کم هر روز صبح که از خواب بیدار می شوند، باید منتظر یک مشکل جسمی باشند. از کم شنوایی و کم بینایی گرفته یا دردهای استخوانی و کمردرد و انواع و اقسام خطرات دیگری که آنان را تهدید می کند.
بنابراین وقتی که سهم چنین مجموعه ای در جمعیت کشور افزایش پیدا می کند، انواع و اقسام نیازهای درمانی و حمایتی به لیست نیازهای جامعه اضافه می شود.البته این وجه منفی ماجراست، وجه مثبت آن نیز آمادگی این نیروی بزرگ که به طور معمول بازنشسته هم هستند، برای حضور در عرصه های مدنی و داوطلبی است که اگر برای این ظرفیت آنان هم برنامه و امکانی وجود نداشته باشد، نه تنها جامعه را از آن محروم کرده ایم، بلکه اثرات منفی بر روح و روان خود آنان نیز خواهد داشت.
از سوی دیگر با بالا رفتن امید به زندگی در ایران که گفته می شود به ٧۴ سال رسیده است، در کنار نسبت بیشتر میانسالان به دلیل رشد جمعیتی در گذشته، در آینده نه چندان دور شاهد افزایش سالانه بیش از ۵٠٠ هزار نفر بر جمعیت سالمند کشور خواهیم بود. هم اکنون (١٣٩۴) احتمالا بیش از شش میلیون نفر جمعیت بالای ۶٠ سال داریم.
در ١٠ سال آینده حدود شش میلیون نفر مرز ۶٠ سالگی را رد خواهند کرد و اگر حدود نیمی از جمعیت موجود و سالمند فوت کند، در آن زمان نزدیک به ١٠ میلیون سالمند بالای ۶٠ سال خواهیم داشت و این رقم در ١٠ سال بعد حدود ١۴ تا ١۵ میلیون خواهد شد که تحمل هزینه های این تعداد سالمند برای اقتصاد ضعیف ما غیرممکن است.
مگر آنکه از امروز به فکر این ماجرا باشیم. توجه کنید که مساله فقط دو برابر شدن تعداد سالمندان نیست، بلکه این دو برابری از یک سو همراه با عدم افزایش نیروی کار میانسال و جوان است که موجب افزایش فشار بر اقتصاد می شود و از سوی دیگر کوچک شدن نهاد خانواده و اینکه تعداد سالمندان نیازمند به سرپرستی، بسیار بیش از دو برابر خواهد شد.
همه اینها نشان می دهد که ما با یک موج و حتی سونامی اجتماعی سالمندی در دهه آینده مواجه هستیم؛ موجی که اگر درست استفاده شود به طور قطع می تواند به فعالیت داوطلبانه کمک کند و نیز ممکن است جامعه را آرام تر و با صبر و تحمل بیشتری کند. مشروط بر اینکه این گروه از تامین حداقل نیازهای خود مطمئن باشند.
فراموش نشود که نسبت افراد سالمندی که در آینده باید مشمول خدمات تامین اجتماعی شوند در مقایسه با گذشته و حال خیلی زیادتر است و در مقایسه با گذشته نیز، این سالمندان کمتر احتمال دارد که تحت حمایت های خانوادگی و خویشاوندی قرار گیرند. بنابراین اتکای آنان به صورت اجتناب ناپذیری بر نهادهای اجتماعی و دولت خواهد بود.
همان طور که سازمان جوانان داریم تا به نیازها و مسایل جوانان رسیدگی کند ، می توان تصور کرد که نهاد و سازمانی نیز باید عهده دار برنامه ریزی برای سالمندان باشد. البته نه به این معنا که یک اداره جدید با هزینه ها و بودجه جدید درست شود و به جای رسیدگی به این گروه، خودش تبدیل به مشکل دیگری شود، بلکه سازمانی که می تواند سالمندان علاقه مند را درون خود جمع کرده و با استفاده از نیروهای خودشان، طرح و رسیدگی به مسایل این قشر مهم و رو به تزاید را در دستور کار قرار دهد.
اگر از امروز آغاز کنیم، شاید پنج سال دیگر که با امواج اولیه این سونامی مواجه می شویم، آمادگی لازم را برای مواجهه داشته باشیم، در غیر این صورت معلوم نیست که اصولا فرصت دیگری پیدا کنیم تا به این موضوع مهم بپردازیم. روزی که متولدین دهه ۶٠ وارد مرحله سالمندی شوند تعداد شان سه تا چهار برابر ورودی هایی است که امروز وارد دوره سالمندی می شوند. توجه به همین عدد کافی است تا خواب را از چشم هر مسوول متعهد و دلسوزی برباید.

منبع : روزنامه اعتماد

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: