تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۶ - ۲۱:۱۹ کد مطلب 80144

مصوبه شورای عالی درباره منع مراجعه شاکیان بورسیه‌ها به دیوان عدالت خلاف قانون اساسی است

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر منع مراجعه شاکیان موضوع بورسیه‌ها به دیوان عدالت اداری این مصوبه‌ها را خلاف قانون اداری اعلام کرد. به گزارش پایگاه ۵۹۸، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری در نشست خبری در باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما در ابتدا […]

رئیس دیوان عدالت اداری با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر منع مراجعه شاکیان موضوع بورسیه‌ها به دیوان عدالت اداری این مصوبه‌ها را خلاف قانون اداری اعلام کرد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، حجت‌الاسلام و المسلمین محمدجعفر منتظری رئیس دیوان عدالت اداری در نشست خبری در باشگاه خبرنگاران جوان گفت: ما در ابتدا به شکل جامع به موضوع بورسیه‌ها ورود کردیم. به نظر من تعداد قابل توجهی از این بورسیه‌ها حقیقتاً مورد ظلم واقع شده است چرا که در ارائه این بورسیه‌ها موازین قانونی لحاظ شده است و بررسی‌های ما نشان داد که حق این افراد ضایع شده است اما در جریان رسیدگی با منع قانونی شورای انقلاب فرهنگی مواجه شدیم.

وی تصریح کرد: ما تا مدتی این پرونده‌ها را نگه داشتیم و تعداد مراجعات به ما زیاد بود ولی از ما انتظار می‌رود که در چارچوب مقررات اقدام کنیم و از آنجا که ما با منع قانونی مواجه بودیم با دفتر مقام معظم رهبری نامه‌نگاری کردیم و کسب تکلیف کردیم تا اینکه مسئله به شورای عالی انقلاب فرهنگی احاله شد.

منتظری افزود: من در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور یافتم و آقایان گفتند که دیوان عدالت اداری برای رسیدگی به موضوع صلاحیت کافی ندارد و هر کدام برای توضیح این عقیده خود به آرایی استدلال می‌کردند که دیوان در فلان موضوع چنین رأیی داده است پس نباید به موضوع ورود کنند. در حالی که به نظر من این استدلال‌ها منطقی نیست.

رئیس دیوان عدالت اداری خاطر نشان کرد: من در آن جلسه عنوان کردم که گمان نبرید من به دنبال افزایش بار پرونده‌های  دیوان هستم ضمن اینکه قانون اساسی این حق را به مردم داده است که هر کسی از تصمیمات ادارات دولتی شاکی است به دیوان مراجعه کند.

وی تصریح کرد: البته من به یک ایراد آنها این حق را می‌دهم که اعلام کردند در برخی موارد مانند امور تخصصی که آیا فردی دارای توانایی علمی یا غیره هست، قابلیت سنجش نداشته باشد که در جواب نیز باید گفت هر مرجع قضایی در موضوعاتی تخصصی به کارشناسان مراجعه می‌کند. به علاوه شما می‌توانید دیوان را مکلف کنید که در فلان مورد نظر شورای عالی یا هر مرجعی که مناسب می‌دانید در نظر بگیرید.

منتظری گفت: این جا اعلام می‌کنم که گرفتن حق تظلم‌خواهی به دیوان عدالت اداری از این افراد ظلم به اساتید، دانشجویان و شاکیان موضوع بورسیه‌ها است این موضوع به بورسیه‌ها ختم نخواهد شد.

وی تأکید کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی بر این نظر بود که کمیسیونی در شورای انقلاب فرهنگی و یا وزارت بهداشت شکل بگیرد تا به این موضوع رسیدگی شود که به نسبتاً این اقدام، اقدامی منصفانه و عادلانه‌ای نیست چرا که این کمیسیون طرف خودشان را خواهد گرفت.

رئیس دیوان عدالت اداری افزود: نظام ما از این جهت که یک قوه مجزا به اتهامات قوه مجریه رسیدگی می‌کند در جهان بی‌نظیر یا دست کم کم نظیر است و امیدوارم شورای عالی انقلاب فرهنگی با تدبیر و جامعه‌نگری بیشتر به ماجرا ورود کند البته گام‌هایی نیز برداشته شده است تا حق کسی ضایع نشود.

وی گفت: به نظر من شورای عالی انقلاب فرهنگی در موضع خود با رایزنی‌های صورت گرفته تجدید نظر خواهد کرد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: