تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۷ - ۱۹:۳۱ کد مطلب 80293

هزینه ۵۵ میلیارد دلاری واردات روغن

مشاور وزیر کشاورزی گفت: واردات و مصرف بی‌رویه روغن ۵۵ میلیارد دلار به کشور هزینه تحمیل می‌کند. به گزارش پایگاه ۵۹۸، علیرضا مهاجر بعدازظهر امروز در جلسه ستاد توسعه کشت دانه روغنی کلزا که در سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد اظهار کرد: شرکت‌های عضو و سهامداران شرکت‌های توسعه دانه‌های روغنی که دارای کارخانه هستند […]

مشاور وزیر کشاورزی گفت: واردات و مصرف بی‌رویه روغن ۵۵ میلیارد دلار به کشور هزینه تحمیل می‌کند.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، علیرضا مهاجر بعدازظهر امروز در جلسه ستاد توسعه کشت دانه روغنی کلزا که در سازمان جهاد کشاورزی مازندران برگزار شد اظهار کرد: شرکت‌های عضو و سهامداران شرکت‌های توسعه دانه‌های روغنی که دارای کارخانه هستند به جای حمایت از تولیدات داخلی با واردات دانه‌های روغنی که سود بالایی دارد، روغن‌کشی می‌کنند.

وی ادامه داد: برخی از اعضا و صاحبان شرکت‌های دانه‌های روغنی، تولید و توسعه کشت در داخل را به بازرگانی و واردات تبدیل کردند چرا که واردات سود بیشتری دارد.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تمام وقت خود را متمرکز بازرگانی کرده‌ایم، گفت: اگر مسئله بازرگانی را حل کنیم ۷۵ درصد مسائل با ساماندهی بازرگانی این محصول حل می‌شود و در این راستا شرکت بازرگانی دولتی کار خرید دانه‌های روغنی را انجام می‌دهد.

مهاجر با اشاره به اینکه کلزا را برای گندم می‌خواهیم و باید کلزا برای برآورده کردن نیاز کشور برای غلات کاشته شود، افزود: دانه‌های روغنی برای پایداری تولید گندم نیاز است.

مجری طرح دانه‌های روغنی کشور گفت: سالانه ۵۵ میلیارد دلار بابت واردات دانه‌های روغنی و مصرف بی‌رویه روغن و بدمصرفی بر کشور هزینه تحمیل می‌شود و اینکه سن سکته قلبی از بالای ۶۰ سال به زیر ۳۰ سال رسیده به دلیل مشکلات بی‌کیفیتی دانه روغنی و مصرف بی‌رویه روغن است.

وی به آغاز طرح توسعه کشت دانه‌های روغنی سویا، کلزا و آفتابگردان در کشور اشاره کرد و افزود: امسال یک سوم از زمین‌های سویا کاری گلستان غلاف نبسته است و این نشانه بی‌توجهی به بذر و لزوم انجام صحیح تحقیقات است.

مشاور وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: اگر مشکل بذر داشته باشیم نمی‌توانیم افزایش عملکرد در واحد سطح داشته باشیم و می‌توانیم با ترویج ارقام زودرس، متوسط عملکرد را از دو تن فعلی به پنج تن در هکتار افزایش دهیم.

مهاجر ادامه داد: درآمد و اقتصاد کشاورزان باید با کشت دانه‌های روغنی سویا، کلزا، آفتابگردان افزایش یابد.

وی گفت: کشاورزی تعطیلی ندارد و کارشناسان و محققان همواره باید در مزرعه حضور داشته باشند و با نگاه کارمندی نمی توان کشاورزان را در مزرعه همراهی کرد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: