تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۰۹ - ۱۴:۲۸ کد مطلب 80388

۲پیش‌شرط برای جمعیت ۱۵۰میلیونی ایران

به گزارش پایگاه ۵۹۸، اصلاح سیاست‌های جمعیتی از مقوله‌های است که برخی متخصصان از جمله اورولوژیست‌ها به صورت تخصصی‌تر می‌توانند درباره آن اظهار نظر کنند، در این رابطه دکتر سید امیر محسن ضیایی رئیس جمعیت هلال احمر که خود یکی از اورولوژیست‌های کشور نیز به حساب می‌آید و دارای فوق تخصص اندویورولوژی و بورد تخصصی […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، اصلاح سیاست‌های جمعیتی از مقوله‌های است که برخی متخصصان از جمله اورولوژیست‌ها به صورت تخصصی‌تر می‌توانند درباره آن اظهار نظر کنند، در این رابطه دکتر سید امیر محسن ضیایی رئیس جمعیت هلال احمر که خود یکی از اورولوژیست‌های کشور نیز به حساب می‌آید و دارای فوق تخصص اندویورولوژی و بورد تخصصی اورولوژی نیز است درباره افزایش جمعیت کشور دیدگاه‌های خاصی دارد و در این باره به تسنیم عنوان می‌کند: اول اینکه ما در آینده می‌خواهیم چطور ملتی باشیم؟ آیا می‌خواهیم که یک کشور تاثیرگذار باشیم یا نه اینکه می‌خواهیم یک زندگی داشته باشیم! بنابراین اگر کشوری بخواهد در دنیا تاثیرگذار باشد باید یک جمعیت متناسب داشته باشد، وگرنه می‌شود یک کشور که وضعیتش از نظر اقتصادی خوب است ولی جمعیت قابل توجهی ندارد و در دنیا هم مورد توجه نیست.

* جمعیت ۱۵۰ میلیونی برای قرار گرفتن ایران بین ۱۰ کشور جهان

این فوق تخصص اندویورولوژی و بورد تخصصی اورولوژی ادامه می‌دهد: بنابراین ما اگر بخواهیم وضعیت‌مان را ارتقاء دهیم و کشور را با ابعاد جغرافیایی ایران اداره کنیم و حداقل بخواهیم جزو ۱۰ یا ۲۰ کشور اول دنیا شویم، طبیعی است باید روی این موضوع توجه کنیم. ضمن اینکه حیات یک ملت این است که اولاً جمعیتش کم نشود ثانیا با یک شیب ملایم متناسب با امکاناتش افزایش پیدا کند، بنابراین یک جمعیتی حدود ۱۵۰ میلیون نفر متناسب این کار است.

* یک جمعیت گرسنه یا تشنه تاثیرگذار نیست

رئیس جمعیت هلال احمر عنوان می‌کند: البته ما باید حتماً امکانات را در کنارش ببینیم. حتماً ظرفیت‌هایمان را در کنارش بسیج کنیم و تبدیل کنیم به فرصت و هم طراز با آن؛ یعنی ما یک جمعیت گرسنه یا تشنه داشته باشیم تاثیرگذار نیست، باید جمعیتی متناسب با سایر بخش‌ها داشته باشیم.

ضیایی که عضو انجمن اورولوژی آمریکا و همچنین انجمن اورولوژی اروپا نیز است، تصریح می‌کند: طبیعی است که ما بعد از افزایش جمعیت در ابتدای انقلاب به علت سیاست‌های کنترلی بسیار شدیدی که اعمال شد دور دست ما این شد که رشد جمعیت کاهش پیدا کرد و به نظر می‌آید که اگر همین رویه جمعیتی را بخواهیم ادامه دهیم ما در ۵۰ سال آینده دچار رشد منفی می‌شویم. بنابراین این بود که رهبر معظم انقلاب هم به این مسئله توجه کردند و سیاست‌های تشویقی جمعیت را گذاشتند.

رئیس جمعیت هلال احمر ادامه می‌دهد: البته سیاست‌های تشویقی نباید شعاری باشد زیرا با شعار مردم به این سمت نمی‌روند. در عمل باید این سیاست‌ها حمایت شود مانند بقیه کشورها که سیاست‌های حمایتی را برای افزایش جمعیت دنبال می‌کنند.

* مشکل مهم در زمینه جمعیتی مربوط به مسائل اقتصادی، شغل و امکانات زندگی است

ضیایی در ادامه توضیح می‌دهد:‌ بنابراین مشکل مهم در زمینه جمعیتی مربوط به مسائل اقتصادی، شغل و امکانات زندگی است، براین اساس باید مواردی که افراد را به افزایش جمعیت تشویق می‌کند افزایش داد، بنابراین به نظر می‌آید که سیستم دارد شیب آن را به سمت افزایش جمعیت می‌برد.

* نقش هلال احمر در افزایش جمعیت ایران

رئیس جمعیت هلال احمر در پاسخ به این مسئله که آیا جمعیت هلال احمر به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در افزایش جمعیت می‌تواند اثرگذار باشد؟ عنوان می‌کند: جمعیت هلال احمر نیز از مردم و با مردم و برای مردم است. طبیعی است که بسیاری از سیاست‌هایی که درباره مردم است می‌تواند کمک کند. چون اولاً جمعیتی است که خوشنام است و مردم قبولش دارند و اتفاقاً چون یک سیستم غیر دولتی است حرفش را بیشتر می‌پذیرند چون از جنس خودشان است.

ضیایی که صاحب مقاله برگزیده انجمن جهانی اندویورولوژی در سال ۲۰۰۴ نیز است، در نهایت خاطرنشان می‌کند: کسانی هم که با هلال احمر کار می‌کنند جوانان و داوطلبان هستند، بنابراین یکی از جاهایی که جمعیت می‌تواند نقش آفرینی کند در همین بحث جمعیت است تا مردم را با سیاستگذاری‌هایی که وضع می‌کند به موضوع جمعیت تشویق کند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: