تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰ - ۱۷:۴۰ کد مطلب 80526

سرطان معده کشنده‌ترین بیماری در مرد و زن ایرانی است

اکبری، رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، گفت: سرطان معده کشنده ترین بیماری در مرد و زن ایرانی است.

به گزارش میدان۷۲، اسماعیل اکبری در هشتمین کنگره بین المللی ثبت سرطان و زیرساخت های برنامه جامع کنترل سرطان، آسیا و اقیانوسیه که امروز، یکشنبه، در تالار امام خمینی (ره) دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: محور اصلی این کنگره مدیریت کنترل سرطان در کشور است و این که چگونه این بیماری را خوب کنترل، مدیریت و درمان کنیم تا ان شاءا… شاهد کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری در جامعه باشیم.
رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه خاطرنشان کرد: متاسفانه آمار ابتلا به سرطان در دنیا در حال افزایش است و در کشورهای غرب آسیا از جمله ایران، میزان مرگ ناشی از سرطان سیر صعودی دارد.
رئیس هشتمین کنگره بین المللی ثبت سرطان و زیرساخت های برنامه جامع کنترل سرطان، آسیا و اقیانوسیه اعلام کرد: در ایران سالانه حدود ۹۰ هزار مورد ابتلای جدید به سرطان ثبت می‌کنیم که نزدیک به ۳۰ هزار نفر از مبتلایان هر ساله فوت می‌کنند.
اکبری با اشاره به تفاوت شیوع سرطان در ایران با سایر کشورها گفت: سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در زنان ایرانی و سرطان معده بعنوان شایع‌ترین سرطان در مردان ایرانی و همچنین کشنده‌ترین سرطان در زن و مرد ایرانی است. اما سرطان معده در سایر کشورها چنین جایگاهی ندارد و معمولاً از نظر شیوع در رده‌های بسیار پایین تری قرار گرفته است.
وی رفتارها و فرهنگ‌ها، مسائل تغذیه ای، مصرف بالای نمک، مصرف غذاهای مانده، چربی حیوانی مانده و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان را از عوامل مؤثر در ایجاد سرطان‌های دستگاه‌های گوارش و سرطان معده برشمرد.
اکبری با اشاره به شرکت سازمان بین المللی آیارک (سازمان کنترل جهانی سرطان در WHO) در این کنگره اظهار امیدواری کرد این کنگره سه روزه منجر به جمع بندی نهایی برای تهیه برنامه جامع کنترل سرطان توسط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نیابت از وزارت بهداشت شود.
وی در پایان سخنان خود مصرف دخانیات را یک معضل عنوان کردو گفت: در تمام دنیا ۳۰ درصد از مرگ‌ها وابسته به استعمال دخانیات است و در ایران نیز متاسفانه شیوع استعمال دخانیات روز به روز افزایش می‌یابد. میزان ابتلا به سرطان در استعمال کنندگان دخانیات چهار برابر بیشتر از سایرین است.
براساس آمار در سال ۱۳۸۲ تقریباً ۱٫۷ خانم‌های بالغ سیگاری بودند که متاسفانه امروز این آمار نزدیک به ۴ درصد رسیده و در طول یک دهه بیش از ۳ برابر افزایش یافته است که این امر نه تنها خطر بروز سرطان را افزایش می‌دهد بلکه خطرهای فرهنگی و… را برای خانواده‌های ایرانی در پی دارد.
گفتنی است این کنگره بین المللی به همت مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی برگزار می‌شود و تا ۱۲ آبان ماه ادامه خواهد داشت. این کنگره دارای امتیاز باز آموزی است و محورهای مورد بحث در آن عبارت‌اند از: بار سرطان و راه‌های اندازه گیری، غربالگری و تشخیص زودرس، ابعاد روانی، اجتماعی و معنوی در پیشگیری و کنترل سرطان، نقش عوامل اقتصادی در کنترل سرطان، عوامل محیطی و شغلی درکنترل و پیشگیری از سرطان.

منبع: موج

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: