تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۰ - ۲۱:۳۱ کد مطلب 80545

فروپاشی اقتصادی و نابودی رویای آمریکا در مستند آرمان‌شهرِ دیترویت

به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه ۵۹۸، داستانِ شهر دیترویت[۱] روایت تصویری از آمریکا را در تمام قرن اخیر در خود خلاصه کرده است. روایت‌هایی نظیر خیل عظیم مهاجرتِ سیاه‌ پوستان آمریکایی به دیترویت برای فرار از قوانین تبعیض  نژادی جیم کرو[۲]؛ ارتقا تولید و رشد طبقه متوسط؛ علاقه شدید به اتومبیل‌ها؛ شکوفایی رویای آمریکایی؛ و […]

به گزارش سرویس فرهنگی پایگاه ۵۹۸، داستانِ شهر دیترویت[۱] روایت تصویری از آمریکا را در تمام قرن اخیر در خود خلاصه کرده است. روایت‌هایی نظیر خیل عظیم مهاجرتِ سیاه‌ پوستان آمریکایی به دیترویت برای فرار از قوانین تبعیض  نژادی جیم کرو[۲]؛ ارتقا تولید و رشد طبقه متوسط؛ علاقه شدید به اتومبیل‌ها؛ شکوفایی رویای آمریکایی؛ و در‌ نهایت فروپاشی اقتصادی و نابودی رویای آمریکایی.

در این‌ بین هزاران عدد از خانه‌ها تخریب ‌شده، حقوق شرکت‌های اتومبیل‌سازی به‌ شدت کاهش یافته و مؤسسات زیادی از بین رفتند و گردشگران با بی‌خیالی این فروپاشی عجیب را به نظاره نشسته‌اند.

مستند دتروپیا با بهره‌گیری از تکنیکی قوی و به همراه یک موسیقی فراموش‌ نشدنی، مجموعه‌ای رویایی از یک شهر مجلل را به نمایش می‌گذارد که در آستانه فروپاشی قرار دارد.

این مستند علاوه بر انتقاداتی که به سیستم کاپیتالیستی موجود در آمریکا وارد می‌کند، واقعیت شهر موتور[۳] را به تصویر می‌کشد؛ شهری که نیمی از جمعیت آن به دلیل بیکاری و نبود شغل آنجا را ترک کرده‌اند.

عنوان مستند: دتروپیا (آرمان‌شهرِ دیترویت) / Detropia

کارگردانان: هیدی اوینگ، راشل گِرادی / Heidi Ewing, Rachel Grady

نویسندگان: هیدی اوینگ، راشل گِرادی / Heidi Ewing, Rachel Grady

تهیه‌کننده: کِریگ اَتکینسون / Craig Atkinson

شرکت سازنده: Loki Films

سال تولید: ۲۰۱۲

کشور سازنده: آمریکا

زمان مستند: ۹۰ دقیقه

وب‌سایت تولید‌کننده:

‌ http://lokifilms.com/DET_synopsis.html

———————————-
 
[۱] Ditroit

بزرگ‌ترین شهر ایالت میشیگان است که کمپانی‌های خودروسازی اکووس آتوموتیو، فورد، جنرال موتورز و کرایسلر در آن قرار دارند.

[۲] Jim Crow: http://en.wikipedia.org/wiki/Jim_Crow_laws

[۳] Motor City

لقب شهر دیترویت است. زمانی در این شهر هنری فورد ـ از پیشتازان صنعت خودرو در اوایل قرن بیستم ـ برای اولین بار شروع به تولید انبوه خودروی سواری برای مردم عادی کرد. همین عاملی شد تا شهر دیترویت در مدت کمی به قلب صنایع خودروسازی آمریکا و جهان تبدیل شود.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: