تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ - ۱۲:۵۵ کد مطلب 80656

دیدگاه/ کمال رستمعلی؛

احمدی نژاد نه با برجام و نه هیچ چیز دیگری حذف نخواهد شد

عبدی پرهیزی ندارد که با شفافیت بگوید، برجام واجد تعهد حذف احمدی نژاد و تفکر احمدی نژادی ست. و این گزاره، بیش از آن که ناشی از عدم شناخت نظام سلطه و مناسبات حاکم بر جهان امروز از سوی عبدی و هم فکرانش باشد، شاهدی ست بر این ادعا که عبدی و عبدی ها هم چنان درک درستی از مردم ایران ندارند.

میدان ۷۲/ کمال رستمعلی: عباس عبدی در مصاحبه ای با خبرگزاری تسنیم، ضمن بیان این ادعا که بخش قابل توجهی از جامعه نسبت به دوران احمدی نژاد نوعی نفرت دارند یا حس می کنند فریب خورده اند، گفت برجام در واقع تعهدی ست برای عدم بازگشت احمدی نژاد و احمدی نژادیسم.
عبدی به روشنی می گوید در عین حال که برجام برای طرف ایرانی سودمند خواهد بود اما مستلزم انجام تعهداتی نیز هست ؛ ولی تعهداتی دارد که در چارچوب این تعهدات نه فقط احمدی نژاد بلکه احمدی نژادیسم نیز نمی تواند شکل بگیرد.(گفتگوی خبرنگار سیاسی تسنیم با عباس عبدی)

شناخت و فهم پدیده های اجتماعی و مهم تر از آن درک آن چه مردم ایران می خواهند و می دانند و در پی آن هستند، بر اساس مولفه های رایج علوم سیاسی و جامعه شناسی و استاندارد های آکادمیک میسور و ممکن نیست.

نه آن که رفتار ملت ایران در چارچوب های علمی نگنجد، نه، این چارچوب های علمی هستند که به واسطه ی وجود حدود و خطوط از پیش ترسیم شده، اغلب از فهم تصمیمات مردم کشورمان ناتوان نشان دادند.

عباس عبدی و هم فکرانش، نه می خواهند و نه می توانند جغرافیا، تاریخ و فرهنگ ایران و از همه مهم تر ذهن ایرانی را بشناسند.

مهم ترین و برجسته ترین خط تمایزی که دکتر احمدی نژاد را از کنش گران دو جناح سیاسی جدا می سازد، به نسبتی که احمدی نژاد با مردم برقرار کرده است، بر می گردد.

جریان فکری که خاستگاه عباس عبدی و دیگر هم فکران اوست، همواره ناچار بوده اند بر اساس مولفه های از پیش تعیین شده، به مردم فکر کنند و پدیده های اجتماعی مرتبط با مردم را فهم کنند.

در دیگر سو و در جناح مخالف عبدی نیز ، وضع بر همین منوال است. در واقع ما در دو جناح سیاسی کشورمان با دو نوع شناخت از مردم مواجه نیستیم، با دو گونه عدم شناخت مردم رو به رو هستیم!

عبدی پرهیزی ندارد که با شفافیت بگوید، برجام واجد تعهد حذف احمدی نژاد و تفکر احمدی نژادی ست. و این گزاره، بیش از آن که ناشی از عدم شناخت نظام سلطه و مناسبات حاکم بر جهان امروز از سوی عبدی و هم فکرانش باشد، شاهدی ست بر این ادعا که عبدی و عبدی ها هم چنان درک درستی از مردم ایران ندارند.

اگر در چند سطر بالاتر گفتم که حتا جغرافیا و تاریخ ایران را به درستی نشناخته اند، به این مهم اشاره داشتم که عباس عبدی نمی تواند تصویر کاملی از کشوری داشته باشد که سرشار از تنوع قومی و زبانی و فرهنگی و اندیشه ای،سرشار از تنوع نوع پوشش و گویش و تنوع سرزمینی ست که با وجود همه ی این تفاوت ها، در لحظات سرنوشت ساز و تاریخی، تصمیم یک پارچه و یک جهت می گیرند.

احمدی نژاد این وحدت در عین کثرت را با همه ی وجود درک کرده است که هم چنان در کوچه و خیابان و در شهرها و روستاها و مراکز دانشگاهی و حوزوی و در بین تولید کنندگان و سرمایه گذاران ملی و اصناف مختلف، محبوبیتی روز افزون دارد.

مهم نیست که کجا و چگونه در خصوص حذف احمدی نژاد تعهدی داده شده یا نشده، نکته این است که نه این دولت و نه برجام و نه هیچ فرآیندی دیگری مانع یا رقیب مردی نمی توانند باشند که محبوبیت خود را از مردم دارد و هویت و حیات او و هوادارانش در برقراری نسبت درست با مردم است.

این که عبدی و هم فکرانش تلاش دارند مولفه های خارجی و محرک هایی چون برجام را جهت حذف احمدی نژاد و خدشه ایجاد کردن در ارتباط دکتر با مردم ورود دهند، نشان می دهد، هم چنان ما با دو جناح سیاسی مواجه نیستیم که دو گونه درک و شناخت از مردم دارند، بلکه با دو جریانی مواجه ایم که هم چنان دو نوع عدم شناخت از مردم دارند.

احمدی نژاد طی همه ی این سال ها تلاش نکرد، جایی برود یا بایستد که مردم آنجا بودند، بلکه او چنان در میان مردم و یکی از مردم بود و هست که نه هیچ گاه از تصمیمات مردم غافلگیر شد و نه جا ماند و نه هیچ گاه با مردم گلایه ای داشت.

احمدی نژاد نه با برجام و نه هیچ چیز دیگری حذف نخواهد شد، این را مردم خیلی زود به عبدی و هم فکرانش نشان خواهند داد.

تصمیمات مردم ایران تا امروز همیشه لبخند رضایت به لب احمدی نژاد آورده است.

منبع: دولت بهار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: