تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ - ۱۶:۰۸ کد مطلب 80679

تشخیص دیابت با گوشی هوشمند در چند ثانیه

محققان موفق به توسعه فناوری شده اند که با استفاده از نمونه بزاق و یک گوشی هوشمند، امکان تشخیص دیابت در مدت چند ثانیه فراهم می شود

به گزارش میدان۷۲، این فناوری که توسط یک تیم بین المللی صورت گرفته، از یک نشانگر بیولوژیکی مرتبط با دیابت نوع ۲ در بزاق استفاده می کند و بدون فرو رفتن سوزن در بدن، دیابت را در عرض چند ثانیه تشخیص می دهد.

به این منظور، یک کارتریج درون تلفن هوشمند قرار داده می شود که به نشانگر بیولوژیکی حساس است. به صورت ساده می توان گفت که این فناوری عملکردی شبیه تست فوری بارداری دارد و با استفاده از یک میکرو دستگاه که درون گوشی قرار می گیرد، پس از قرار گرفتن نمونه بزاق در محل تعبیه شده، نشانگر مورد نظر از طریق دوربین گوشی شناسایی می شود و از طریق یک واکنش آنزیمی، مریی می شود و دیابت از طریق یک نرم افزار تشخیص داده می شود.

پیش بینی می شود این فناوری تا کمتر از دو سال دیگر به تولید انبوه برسد و در اختیار افراد عادی، به ویژه ساکنین کشورهای کم درآمد قرار گیرد.

دیابت به علت ناتوانی بدن در تولید یا مصرف انسولین بوجود می ‏آید. انسولین ماده ‏ای است که توسط لوزالمعده تولید می شود و نقش آن استفاده از قند به عنوان عظیم ترین منبع انرژی بدن است.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، ۳۴۷ میلیون نفر در سراسر جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می شود که دیابت هفتمین عامل مرگ و میر در سال ۲۰۳۰ خواهد بود.

در آمریکا حدود ۲۹٫۱ میلیون نفر به دیابت مبتلا هستند؛ در حالیکه ۲۷٫۸ درصد موارد هنوز تشخیص داده نشده اند. خطر ابتلا به دیابت با افزیش سن، بیشتر می شود.

 

منبع: ساینس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: