تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۲ - ۱۶:۱۲ کد مطلب 80684

مصرف دو نوع آنتی بیوتیک در دوران بارداری خطر ندارد

محققان کانادایی پس از یک مطالعه اعلام کردند: مصرف آنتی بیوتیک های ‘آزیترومایسین’ (azithromycin) و ‘کلاریترومایسین’ (clarithromycin) که به طور شایع به جای پنی سیلین برای بیماران حساسیت دار تجویز می شوند، برای زنان باردار خطری ندارد و نقص مادرزادی در نوزاد ایجاد نمی کنند.

به گزارش میدان۷۲، هر دو داروی یاد شده متعلق به گروهی از آنتی بیوتیک ها موسوم به ماکرولیدها (macrolides) هستند که در ساختار مولکولی خود یک حلقه لاکتون ماکروسیکلیک با یک یا چند قند متصل دارند.

آنتی بیوتیک های وابسته به این خانواده دارویی، اغلب به جای داروهایی مانند پنی سیلین در صورت حساسیت داشتن بیمار به آنها، مورد استفاده قرار می گیرند.
انگیزه اجرای این مطالعه توسط محققان دانشگاه مونترال، بحثی طولانی مدت در زمینه خطرات مصرف آنتی بیوتیک ها برای سلامت زنان باردار و جنین آنها بود.

پنی سیلین و ماکرولیدها از داروهایی هستند که به بیشترین میزان توسط عموم مردم و نیز در دوران بارداری استفاده می شوند.

دکتر ‘آنیک برارد’ محقق دانشگاه مونترال گفت: بحث در این زمینه وجود داشت که آیا عفونت ها و یا ماکرولیدهای مورد استفاده برای درمان هستند که موجب عوارض بارداری از جمله نقص مادرزادی جنین می شوند.

محققان در این مطالعه خطر ناهنجاری های مادرزادی جنین را پس از قرار گرفتن در معرض دو نوع از شایع ترین ماکرولیدهای مورد استفاده، بررسی کردند و هیچ موردی از ناهنجاری پیدا نکردند.

محققان در این مطالعه داده های مربوط به ۱۳۵ هزار و ۸۶۹ زن باردار را بررسی کردند.
۱٫۷درصد از این زنان باردار در سه ماهه نخست بارداری خود یکی از اقلام داروهای ماکرولیدها را مصرف می کردند، به طوری که ۹۱۴ نفر از آنها آزیترومایسین، ۷۳۴ نفر اریترومایسین، ۶۸۶ نفر کلاریترومایسین و ۹ هزار و ۱۰۶ نفر پنی سیلین مصرف می کردند.

با وجود این که ۹٫۸ درصد از بارداری ها منجر به تولد یک کودک با ناهنجاری عمده مادرزادی شد، اما محققان ‘هیچ ارتباط معنی داری’ میان گروه هایی از زنانی که کودکانی با ناهنجاری های مادرزادی به دنیا آوردند و زنانی که در دوران بارداری با آنتی بیوتیک ها تحت درمان قرار گرفته بودند، نیافتند.

به اعتقاد محققان، دلیل سردرگمی قبلی در مورد ماکرولید ممکن است ناشی از مسائل پزشکی بوده باشد که این داروها برای درمان آنها، تجویز می شدند.

برای مثال آزیترومایسین اغلب برای درمان عفونت های کلامیدیا استفاده می شود و کلامیدیا خود می تواند موجب بروز نقص های مادرزادی شود.

به گفته محققان، زنان بارداری که اکنون در حال مصرف آنتی بیوتیک های خانواده ماکرولیدها هستند، از این بابت نگرانی نداشته باشند اما اساسا اثبات بی خطری مصرف آنتی بیوتیک های کمتر تجویز شده در دوران بارداری، به مطالعات بیشتر نیاز دارد.

این مطالعه در نشریه Pharmacoepidemiology and Drug Safety منتشر شده است.

منبع: یونایتد پرس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: