تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۳ - ۱۱:۰۰ کد مطلب 80743

بارش‌های نفس‌گیر خوزستانی اسیدی نیستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: تشخیص اسیدی بودن باران بر عهده محیط زیست است و به نظر می رسد شواهدی مبتنی بر اسیدی بودن باران وجود نداشته است.

به گزارش میدان۷۲، اسماعیل ایدنی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز در نشست خبری با موضوع مشکلات تنفسی مردم خوزستان در جمع خبرنگاران بیان داشتت: پس از افزایش بیماران تنفسی ناشی از نخستین بارش باران در سال ۱۳۹۲، درمان گام به گام و یک الگوی واحد به تمامی بیمارستان ها و پزشکان برای درمان مراجعان تنفسی ابلاغ شد.

وی افزود: این پروتکل پس از انجام تحقیق بر روی ۳۵۰۰ نفر بیمار تنفسی پس از سال ۹۲ تدوین و در اختیار مراکز درمانی قرار گرفت.

ایدنی ادامه داد: با برنامه ریزی و تمهیدات پیشگیرانه، هیچ گونه مورد فوتی در اثر بیماری های تنفسی ناشی از بارندگی گزارش نشده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز خاطرنشان کرد: تشخیص اسیدی بودن باران بر عهده محیط زیست است و به نظر می رسد شواهدی مبتنی بر اسیدی بودن باران وجود نداشته است.

وی گفت: در صورت اسیدی بودن باران، علاوه بر دستگاه تنفس، پوست، چشم و گیاهان درگیر می شوند، و مرگ و میر حیوانات را هم به دنبال دارد که سازمان محیط زیست باید با آزمایش مشخص کند.

ایدنی اضافه کرد: تنگی نفس به دنبال بارندگی، می تواند ترکیبی از عوامل مختلف باشد که بطور قطع موارد حساسیت زا دخیل است و نقش آلاینده ها نیز رد نمی شود؛اما سهم مواد آلاینده و وزن دخالت آنها برای ما روشن نیست چون باید متکی بر شواهد صحبت کنیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اظهار کرد: مطالعه فراوانی آسم در کودکان و افراد بالغ خوزستان در حال انجام است و امید است تا هفت ماه دیگر به نتیجه برسد.

در ادامه این نشست خبری،‌ معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز گفت: بر اساس تجربه سال های گذشته، پیش از بارش باران، داروهای مورد نیاز تمامی مراکز بیمارستانی و شرکت های پخش دارویی و داروخانه ها تامین شد.

حسین برزگر ادامه داد: سازمان غذا و داروی کشور علاوه بر ذخیره قبلی، سهمیه ویژه برای ما در نظر گرفت.

وی گفت: هیچ گونه کمبود دارویی در زمان بروز بیماری های تنفسی پیش از بارندگی در خوزستان وجود ندارد.

لازم به ذکر است، افزایش مراجعان ناشی از مشکلات تنفسی به بیمارستان های خوزستان هنگام بارش باران و پس از آن، حدود سه سال است که به معضلی تبدیل شده که تاکنون دلیل اصلی آن مشخص نشده است.

آلودگی هوا ناشی از متصاعد شدن و سوختن مشعل های نفت و گاز در تاسیسات نفتی خوزستان، وجود صنایع آلوده کننده، و نیز کاشت بی رویه درختی موسوم به کونوکارپوس که گرده افشانی که بیشتر در پاییز اتفاق می افتد، از جمله عوامل احتمالی این مشکل ذکر شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: