تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۹ - ۰۸:۵۰ کد مطلب 81036

گزارشی از یک اتفاق قضایی؛

۵ ماه گذشت؛ همچنان در مرحله تحقیق

بازداشت موقت حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور سابق کشورمان که ۱۸ خرداد سال جاری اتفاق افتاده، امروز وارد ششمین ماه خود می شود. حمید بقایی پس از احضار توسط دادگاه در ۱۸ خرداد ماه و در حین رجوع به منزل خود بازداشت می شود.

میدان ۷۲/ بازداشت موقت حمید بقایی معاون اجرایی رئیس جمهور سابق کشورمان که ۱۸ خرداد سال جاری اتفاق افتاده، امروز وارد ششمین ماه خود می شود. حمید بقایی پس از احضار توسط دادگاه در ۱۸ خرداد ماه و در حین رجوع به منزل خود بازداشت می شود.

سخنگوی دستگاه قضا در مصاحبه ای ضمن تائید بازداشت حمید بقایی از ارائه ی توضیحات بیشتر به دلیل منع قانونی صرفه نظر می کند.

اطلاعیه دفتر دکتر احمدی نژاد: برخلاف فتوای مقام معظم رهبری عمل شده/ مسئول حفظ سلامت آقای بقایی هستید

بلافاصله پس از بازداشت بقایی دفتر دکتر محمود احمدی نژاد در اطلاعیه ای اعلام می کند: لازم به تاکید نیست که مسئولیت حفظ سلامت آقای بقایی و فراهم آوردن فرصت بایسته و شایسته برای استفاده ایشان از تمامی حقوق قانونی و شهروندی خود، بر عهده مسئولین ذیربط است.

در بند دیگری از این اطلاعیه آمده که رئیس جمهور دوره های نهم و دهم بر اساس مبانی اخلاقی و انسانی، دفاع از حق و حقیقت را وظیفه خود می داند و بطور قاطع از پاکی، پاکدستی و حقانیت جناب آقای بقایی تا آخر دفاع خواهد کرد.

دفتر دکتر احمدی نژاد به نیابت از ایشان اعلام می دارد که احمدی نژاد در این موضوع کوتاه نیامده و تا آخر پای دفاع از حق بقایی خواهد بود.

اتهام تفهیمی به بقایی چه بود؟

دکتر حسینی یکی از وکلای حمید بقایی ۳۱ خرداد ماه در مصاحبه ای با باشگاه خبرنگاران توضیحاتی پیرامون اتهام وارده به حمید بقایی اعلام می دارد.

وی می گوید: طبق اسناد و مدارک موجود، اتهامی که به آقای بقایی منتسب شده مربوط است به اواخر دولت دهم که بحث پرداخت پاداش به برخی وزرا، مسئولین و مقامات دولتی مطرح بوده و نهایتاً تصمیم گرفته می‌شود به جای پرداخت پاداش مستقیم به این افراد، مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان توسط نهاد ریاست جمهوری به صندوق قرض‌الحسنه‌ای که ۱۶ نفر از مقامات و مسئولین دولتی از آن صندوق وام گرفته بودند، پرداخت شود تا از محل این ۳۰۰ میلیون تومان تمام یا بخشی از وام‌های دریافتی این افراد از آن صندوق تا سقف ۲۵ میلیون تومان تسویه شود و النهایه مبلغ مذکور در اواخر مسئولیت آقای بقایی به عنوان معاون اجرایی و سرپرست نهاد به صندوق مذکور پرداخت شده است.

حسینی در ادامه بیان می کند: نام خود آقای بقایی هم در آن لیست ۱۶ نفره‌ای که بخشی از وام‌هایشان توسط نهاد تسویه شده، قرار داشته است و ۲۵ میلیون تومان از وام دریافتی ایشان تسویه شده است. دادسرای محترم پرداخت این مبلغ توسط سرپرست وقت نهاد ریاست جمهوری را غیرقانونی و مجرمانه تشخیص داده و اتهام اختلاس به آقای بقایی تفهیم و ایشان از تاریخ ۱۸/۳/۱۳۹۴ بازداشت شده‌اند. اسناد و مدارک مربوط به قانونی بودن این پرداخت و رد اتهام انتسابی به آقای بقایی در دفاعیات مقدماتی توسط خود ایشان مطرح شده و دفاعیات تکمیلی توسط تیم وکلای مدافعین که وظیفه دفاع از ایشان را برعهده گرفته‌اند، ارائه خواهد شد.

بگم بگم های رئیس هئیت بدوی تخلفات نهاد ریاست جمهوری

تنها چند روز پس از این اظهارنظر معاون اول قوه قضاییه، اشرفی اصفهانی رئیس هیأت بدوی تخلفات اداری نهاد ریاست جمهوری در مصاحبه با برخی از رسانه‌ها جزئیاتی از پرونده بقایی را منتشر کرده و عنوان کرد این فرد به ۱۰ کشور مقادیر زیادی پول انتقال داده است.

پس از گذشت چندی سازمان بازرسی کل کشور در تاریخ ۲۴ تیرماه نامه‌ای به اشرفی اصفهانی نوشته و از وی در خصوص اظهارنظراتش جویا شده است.

اشرفی اصفهانی

سازمان بازرسی کل کشور در این نامه خطاب به این فرد عنوان کرده است: اگر همچون گذشته که در خصوص مطلبی با عنوان «دوران بگم‌بگم‌های ما فرا رسیده است» در مقابل درخواست سازمان بازرسی کل کشور مبنی بر ارائه مستنداتتان مطلب خود را تکذیب نمی‌کنید و نمی‌گویید «مطلب من به درستی منعکس نشده است» این بار مستندات خود را درباره پرونده حمیدرضا بقایی به دستگاه قضایی و سازمان بازرسی کل کشور ارائه کنید.

البته سازمان بازرسی کل کشور در این نامه درخواست خود را از این جهت مطرح کرده است که انتشار مطالبی این چنین بدون داشتن پشتوانه کافی باعث تشویش اذهان عمومی شده و در ذهن مردم ایجاد بی‌اعتمادی نسبت به نظام مقدس جمهوری اسلامی می‌کند.

همچنین حجت الاسلام اژه ای در نشست خبری خود با رد اتهامات اشرفی اصفهانی به بقایی گفت: برخی از اقدامات مطرح شده توسط رسانه‌ها همچون خروج اموال ملی از کشور و نظیر آن صحیح نبوده است اما ایشان همچنان در بازداشت هستند و آزاد نشده‌اند و قرار بازداشت موقتشان تمدید شده است.

۵۶ روز محرومیت بقایی از دیدار با وکلای قانونی خود

وکلای حمید بقایی پس از اولین ملاقات، وضعیت جسمی موکل خود را نامساعد توصیف کرد و در این زمینه نگرانی خود را مورد تاکید قرار داد.

سید عادل حیدری و سید علی اصغر حسینی وکلای قانونی بقایی بر این باورند که بازداشت موقت حمید بقایی و تمدید آن وجاهت قانونی ندارد. بر اساس قانون آیین دادرسی کیفری، جهت صدور قرار بازداشت موقت، می بایست دلایل کافی جهت انتساب اتهام به فرد وجود داشته باشد اما پرونده حمید بقایی مصداق این امر نیست و لذا اصل صدور بازداشت موقت و مالا تمدید آن صحیح نبوده است.

این در حالی است که در جلسات رسیدگی به پرونده و در پاسخ به سئوالات بازپرس، مطالب بیان و مستندات قانونی ارائه شده و انتظار می رفت که قرار بازداشت لغو شود اما متاسفانه نه تنها این امر اتفاق نیفتاد بلکه قرار صادره تمدید شد.

وکلای معاون اجرایی رئیس جمهور سابق تصریح کردند که با وجود درخواست های مکرر مبنی بر ضرورت انجام ملاقات با موکل خود در زندان، پس از گذشت ۵۶ روز از بازداشت آقای بقایی، سرانجام موفق به ملاقات وی شدند.

شرایط جسمی بقایی نامساعد است

سید عادل حیدری یکی از وکلای حمید بقایی در گفتگو با تسنیم اظهار کرد: من و علی‌اصغر حسینی که وکالت آقای بقایی را بر عهده داریم، با ارسال نامه‌ای به دفتر رییس قوه‌قضاییه، از آیت‌الله آملی لاریجانی درخواست ملاقات کردیم ضمن ارایه گزارش درباره پرونده موکلم، گزارشی از مسیر دادرسی و اتفاقاتی که در پرونده مشاهده می‌شود را به رییس دستگاه قضا تقدیم کرده و از وی درخواست رسیدگی کنیم.

سید عادل حیدری

وکیل مدافع بقایی افزود: پس از ملاقاتی که هفته گذشته با آقای بقایی در زندان داشتم، ضرورت دیدار با رییس قوه‌قضاییه و ارایه گزارشی از وضعیت موکل به محضر رییس دستگاه قضا بیشتر احساس شد.

حیدری اضافه کرد: بر این اساس، پیگیر اخذ وقت ملاقات از دفتر رییس قوه‌قضاییه هستیم و امیدواریم با توجه به شرایط نامساعد جسمی آقای بقایی، این ملاقات هرچه سریعتر انجام شود.

۵ ماه تحقیقات و بازداشت موقت در پرونده بقایی

روز گذشته سخنگوی دستگاه قضا در نشست خبری خود پیرامون بازداشت حمید بقایی و رسیدگی به پرونده وی اظهار داشت: این پرونده همچنان در مرحله تحقیقات مقدماتی است و ایشان هم بازداشت موقت هستند و هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است.

اژه ای

جهان نیوز: احضار احمدی نژاد در پی اعترافات بقایی 

جهان نیوز از رسانه های نزدیک به حزب رهپویان و کاندیدای رد صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری در خبری مدعی شد که به دلیل اعترافات حمید بقایی، احمدی نژاد به دستگاه قضایی احضار شده است.

بلافاصله پس از درج این خبر نادرست و ایجاد زمینه سواستفاده توسط دشمنان نظام، رسانه های وابسته به معاندین با شایعه پراکنی مدعی شده اند که بقایی در جریان بازجویی بر علیه رئیس سابق خود اعترافاتی کرده است.

این درحالیست که بنابر پیگیری های میدان ۷۲ اصل این خبر صحت نداشته و حمید بقایی به دلیل فقدان مدارک کافی، اتهامات وارده به خود را قبول ندارد.

Screenshots_۲۰۱۵-۱۱-۱۰-۰۸-۴۸-۲۳

همچنین بنابر اخرین اظهارات سخنگوی دستگاه قضا پرونده وی در مرحله تحقیقات مقدماتی بوده و اتهامات مطرح شده از سوی برخی افراد اثبات نشده است.

اژه‌ای در پاسخ گفت: این پرونده همچنان در مرحله تحقیقات مقدماتی است و ایشان هم بازداشت موقت هستند و هنوز منجر به صدور کیفرخواست نشده است.

حیدری که وکالت بقایی را نیز بر عهده دارد در این خصوص می گوید: ما معتقدیم اولاً آقای بقایی جرمی انجام نداده تا اعترافی داشته باشد و القا کلمه «اعتراف» و تکرار آن با هدف تلقین کردن این مطلب کذب به افکار عمومی است زیرا اگر فردی جرمی انجام دهد و دلایلی برای اثبات آن وجود داشته باشد اصلاً نیازی به اعترافات وی نیست. این در حالی است که دستگاه قضایی در حال رسیدگی به پرونده است و تا رسیدگی‌ها به اتمام نرسد و جرمی اثبات نشود، هر حرفی از سوی رسانه‌ها در این باره گزافه است زیرا وقتی سخنگوی دستگاه قضا به صراحت اعلام کرد که از بیان محتویات پرونده و حتی اتهامات معذوریم، چگونه تعدادی سایت خبری و روزنامه حامی دولت، ادعای دسترسی به اعترافات ناکرده آقای بقایی را دارند.

با گذشت ۵ ماه از بازداشت حمید بقایی و خبرهای رسیده از وضعیت نامساعد جسمی ایشان، از قوه قضاییه خواستاریم ضمن تسریع در روند رسیدگی به این پرونده از نشر اکاذیب و شایعات پیرامون پرونده حمید بقایی جلوگیری کرده و با عاملان آن در برخی رسانه های زرد و بی اخلاق برخورد قانونی نماید.

از دریافت نظرات شما در این خبر معذوریم