تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۸ - ۲۲:۳۳ کد مطلب 81072

آیت‌الله مصباح: برخی دموکراسی را وحی می‌دانند

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که دلایل متعددی وجود دارد که ولی‌فقیه در زمان غیبت، به عنوان نائب امام عصر (عج) به شمار می‌رود و اطاعت از وی واجب است، گفت: اما عده‌ای خود را به غفلت می‌زنند و دموکراسی را همچون وحی منزل و مقدس‌تر از همه مقدسات می‌دانند.

به گزارش میدان۷۲ عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که دلایل متعددی وجود دارد که ولی‌فقیه در زمان غیبت، به عنوان نائب امام عصر (عج) به شمار می‌رود و اطاعت از وی واجب است، گفت: اما عده‌ای خود را به غفلت می‌زنند و دموکراسی را همچون وحی منزل و مقدس‌تر از همه مقدسات می‌دانند.

رئیس مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی (ره) در دیدار جمعی از مسئولین شورای حل اختلاف استان کهگیلویه و بویراحمد، با اشاره به این‌که حق حاکمیت بر مردم تنها برای خدا و کسانی است که از خداوند اجازه حکومت داشته باشند، اظهار داشت: طبق آیه قرآن، اطاعت از پیامبران هم به اذن خدا واجب است؛ یعنی اگر اذن خداوند نباشد، از انبیا هم نمی توان تبعیت و پیروی کرد.

وی با بیان این‌که اختلاف اصلی شیعه و سنی آن است که آیا جانشین پیامبر (ص)، باید توسط خداوند تعیین شود یا مردم باید کسی را انتخاب کنند، ادامه داد: شیعه معتقد است که خدا، بعد از پیامبر (ص)، دوازده نفر را به عنوان امام تعیین کرده است، و وظیفه شیعه در زمان غیبت این است که به ولی فقیه و حاکم شرع رجوع کند.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که دلایل متعددی وجود دارد که ولی‌فقیه در زمان غیبت، به عنوان نائب امام عصر (عج) به شمار می‌رود و اطاعت از وی واجب است، ادامه داد: اما عده‌ای خود را به غفلت می‌زنند و دموکراسی را همچون وحی منزل و مقدس‌تر از همه مقدسات می‌دانند.

وی با اشاره به این‌که امام (ره) مسئله ولایت‌فقیه را احیا کرد، ادامه داد: در زمانی که مردم از یک پاسبان ساده می‌ترسیدند و خود را مجبور به اطاعت می‌دیدند، یک روحانی عمامه به سر خطاب به شاه گفت: اگر خلاف احکام اسلامی عمل کنی، تو را بیرون خواهم انداخت؛ و چنین کاری را هم کرد.

عضو خبرگان رهبری ادامه داد: از زمان امام حسن (ع) تا امروز، هرگز این موقعیت فراهم نشده بود که در جامعه اسلامی یک حاکم مشروع در رأس حکومت قرار گیرد، چرا که بنی امیه و بنی عباس ائمه (ع) را خانه نشین کرده، حق آنان را غصب کردند، و بعد از آن نیز سلاطین جور حکومت کردند؛ اما بعد از ۱۳۰۰ سال که در همه عالم اسلام، یک حکومت مشروع وجود نداشت، خداوند به دست امام (ره) این حکومت مشروع را به وجود آورد؛ و این نعمتی است که دست کم در زمان غیبت، به هیچ کشور اسلامی داده نشده است.

آیت الله مصباح یزدی با تأکید بر لزوم شکر این نعمت، ادامه داد: در دوران طاغوت، متدینین، پولی که از دولت می‌گرفتند را حرام دانسته و برای استفاده از آن از مرجع تقلید خودشان اجازه می‌گرفتند؛ اما امروز همان پست و مقام در نظام اسلامی، نه تنها پولش جایز بلکه خدمت در آن پست، عبادت به شمار می‌رود؛ همان‌گونه که در زمان شاه، جوانان از خدمت سربازی فرار می‌کردند، اما بعد از انقلاب، نوجوانان شناسنامه‌های خود را دست کاری می‌کردند که سنشان بیشتر به نظر بیاید و بتوانند به جبهه بروند؛ و این تفاوت ناشی از نعمت انقلاب اسلامی است.

عضو خبرگان رهبری با اشاره به این‌که خدمت به مردم، آن هم مردم مسلمانی که مشکلات زیادی را تحمل کرده و با ایثار و فداکاری نظام خود را حفظ کردند، بهترین کارهاست، ادامه داد: باید سعی کرد حقوق مردم ادا شود و مشکلاتشان برطرف شود. بسیاری از مشکلات، ریشه در برخی آداب و رسوم غلط دارد؛ و چنین مشکلاتی را یک روزه یا به زور نمی توان حل کرد؛ بلکه باید به تدریج و با محبت و صبر و تفکر، آن‌ها را اصلاح کرد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: