تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۹ - ۰۹:۴۸ کد مطلب 81155

کاهش تمایل مادران رفسنجانی به زایمان سزارین

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان به تشریح مضرات سزارین در مقایسه با زایمان طبیعی پرداخت و گفت: آمار زایمان به روش سزارین در رفسنجان نسبت به سالهای گذشته کاهش یافته است.

به گزارش میدان۷۲، دکتر “فریبا امین زاده” در جشنواره زایمان ایمن در رفسنجان، اعلام این خبر اظهار کرد: برخلاف تصور عده‌ای که فکر می‌کنند زایمان به طریق سزارین شاید بهتر و ایمن‌تر باشد اما زایمان ایمن زایمانی است که بدون مداخله پزشک و مصرف دارو به روال طبیعی انجام شود.

وی افزود: در سزارین که عوارض یک عمل جراحی بزرگ را دارد بی‌هوشی می‌تواند مرگ و میر و عارضه‌های دائمی را همراه داشته باشد به طوری که خطر خونریزی در سزارین ۲ برابر نسبت به روش طبیعی است.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ادامه داد: در روش زایمان طبیعی، مادر ۵۰۰ سی سی خون از دست می‌دهد اما در سزارین ۱۰۰۰ سی سی خون از دست می‌رود و جایگزین این خون که خون بدون پلاسما است خیلی کمک کننده نیست. ضمن اینکه از دست دادن ۲ برابری خون در روش سزارین کم حوصلگی و ضعف را برای مادر به همراه خواهد داشت.

امین زاده با بیان این مطلب که کسانی که تمایل به انجام سزارین دارند به دلیل ترس از درد زایمان است، تصریح کرد: در زایمان به روش سزارین به دلیل کاهش سطح هورمون بدن مادر، باعث ایجاد اختلالات خلقی و افسردگی در برخی می‌شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان ابراز کرد: هر خانمی که برای بار سوم سزارین کند ممکن است بسیار خطرناک و حتی منجر به مرگ مادر یا جنین نیز شود به گونه‌ای که در ۷ سال گذشته با تشکیل کمیته سلامت توسط وزارت بهداشت آمار مرگ و میر مادران در بیمارستان‌ها، خانه‌ها، اورژانس‌ها و دیگر مکان ها ثبت می‌شود و بیشتر مرگ و میرها ناشی از چسبندگی جفت به خاطر سزارین های قبلی مادر بوده است.

امین زاده تأکید کرد: ۵۰ درصد خونریزی‌ها در زایمانها در کشور ناشی از چسبندگی جفت بوده است.

 در این مراسم “فروزنده شعبانی” کارشناس مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با بیان اینکه انجام عمل سزارین در رفسنجان در سال گذشته ۱۰ درصد نسبت به سال ۹۲ کاهش داشته است اظهار کرد: سال گذشته در مرکز آموزشی درمانی نیک نفس رفسنجان بیش از ۵ هزار و ۵۰۰ زایمان انجام شد که از این تعداد ۴۷ درصد به روش سزارین و ۵۳ درصد به روش طبیعی بود.

وی افزود: عمده زایمان‌ها در رفسنجان در مرکز آموزشی و درمانی نیک نفس انجام می‌شود که از شهرهای دیگر هم در این مراکز برای زایمان مراجعه می‌کنند اما در عین حال سال گذشته در بیمارستان علی ابن ابیطالب رفسنجان نیز بیش از ۶۰۰ نفر زایمان انجام دادند.

این مسئول با اشاره به اجرای طرح تحول سلامت و ترغیب مادران برای زایمان طبیعی، تصریح کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت میزان زایمان به روش سزارین در مرکز آموزشی درمانی نیک نفس رفسنجان کاهش یافته است.

کارشناس مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان بیان کرد: زایمان به روش سزارین در سال ۹۲ در مرکز نیک نفس ۵۲ درصد بوده است که در سال گذشته این رقم به ۴۷ درصد کاهش یافته است.

شعبانی ادامه داد: در ۶ ماهه ابتدای امسال نیز این کاهش سزارین به ۴۶ درصد رسیده است و انجام زایمان طبیعی در این مرکز به میزان ۵۴ درصد بوده است.

کارشناس مسئول امور مامایی دانشگاه علوم پزشکی رفسنجان با ابراز امیدواری از اینکه تا پایان امسال نیز ۵ درصد کاهش سزارین را در رفسنجان داشته باشیم، عنوان کرد: با شروع طرح تحول نظام سلامت در سراسر کشور، برای کاهش زایمان به روش سزارین آموزش‌های لازم و فرهنگ‌سازی در حال انجام است تا نگرش مادران باردار به سمت و سویی رود که ذوق و شوق آنها به طرف زایمان طبیعی باشد.

شعبانی در پایان با اشاره به اقدامات انجام شده در جهت ترغیب مادران باردار برای زایمان طبیعی، خاطرنشان کرد: برای توانمند سازی مادران باردار کلاسهای آمادگی دوره های بارداری در مرکز بهداشت شماره یک و مرکز آموزشی درمانی نیک نفس رایگان است و در مراکزمشاوره و مامایی نیز مادران می توانند مراجعه و خدمات دریافت کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: