تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۱۹ - ۱۴:۱۷ کد مطلب 81177

۳ سال از عمر بازپرداخت وام خودرو کسر شد

به گزارش پایگاه ۵۹۸، اگرچه پیش از این از سوی دولت اعلام شده بود دوره باز پرداخت وام ۲۵میلیونی خرید خودرو چهار ساله و هفت ساله است اما روز گذشته مدیر فروش ایران‌خودرو مدت باز پرداخت اقساط را چهار ساله عنوان کرد که همین تضاد واکنش‌های مردم را به دنبال داشت به‌طوری که برخی از […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، اگرچه پیش از این از سوی دولت اعلام شده بود دوره باز پرداخت وام ۲۵میلیونی خرید خودرو چهار ساله و هفت ساله است اما روز گذشته مدیر فروش ایران‌خودرو مدت باز پرداخت اقساط را چهار ساله عنوان کرد که همین تضاد واکنش‌های مردم را به دنبال داشت به‌طوری که برخی از مردم از ضرورت تداوم کمپین «نه» به خرید خودروی صفر سخن به میان آوردند با این حال قائم مقام وزیر صنعت مدعی شد در ساعات اولیه روز گذشته ۵هزار دستگاه خودرو به فروش رفت.

به گزارش «جوان»، در حالی که دولت در رهگذر بسته تحریک تقاضا مدت بازپرداخت وام خودرو را چهار تا هفت ساله عنوان کرده بود و با تبلیغ روی این موضوع سعی در استقبال مردم از این طرح و فروش خودروها داشت، معاون فروش و بازاریابی ایران‌خودرو اعلام کرد مدت بازپرداخت اقساط چهار ساله خواهد بود. 

ایران خودرو بازپرداخت وام بیش از ۴ سال را نپذیرفت

گروه صنعتی ایران خودرو شرایط فروش محصولات این شرکت با استفاده از تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی را اعلام کرد. طبق این اعلام، مدت زمان بازپرداخت این تسهیلات حداکثر چهار سال خواهد بود.

گروه صنعتی ایران خودرو اعلام کرد: محصولات خانواده ۴۰۵، خانواده ۲۰۶، خانواده سمند، خانواده تندر، سه محصول رانا، دنا و پارس سال به همراه دو وانت آریسان و پیکاپ در سبد عرضه این طرح قرار داده شده است. مدت زمان بازپرداخت اقساط خودروها به چهار شیوه یک، دو، سه و چهار ساله طراحی و تنظیم شده تا خریداران بتوانند میزان اقساط ماهانه خود را نیز انتخاب کنند. 

یکی از دغدغه‌های خریداران برای استفاده از تسهیلات ۲۵ میلیونی خرید خودرو، تأمین تعداد چک‌های مورد نیاز برای بازپرداخت اقساط بود که هموطنان می‌توانند به ازای هر سه، چهار و شش ماه اقساط، یک فقره چک ارائه کنند. 

جزئیات بازپرداخت وام ۲۵ میلیونی خودرو در دوره ۴ ساله 

با شروع زمان شش ماهه پرداخت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خودرو به متقاضیان خرید به طور حتم نحوه دریافت و بازپرداخت این تسهیلات بر اساس نوع خودروی انتخابی از اهمیت ویژه‌ای برای متقاضیان برخوردار است. اما با توجه به اینکه قیمت خودروها با یکدیگر متفاوت بوده و در این صورت میزان ۲۰ درصدی نقدی و ۸۰ درصد اقساط همچنین میزان وام دریافتی نیز متفاوت خواهد بود، محاسباتی که یکی از بانک‌ها در رابطه با نحوه دریافت و بازپرداخت تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی انجام داده است نشان می‌دهد برای خرید خودروی سایپا ۱۴۱ که قیمت بازار آن ۱۷/۸‌میلیون تومان و قیمت کارخانه ۱۹/۵ میلیون تومان است، ۸۰‌درصد اقساط آن حدود ۱۵/۶ میلیون تومان خواهد بود که به همین میزان به آن وام خودرو تعلق می‌گیرد و خریدار باید ۳/۹ میلیون تومان دیگر را به طور نقد پرداخت کند. در این شرایط خریدار باید طی چهار سال و با نرخ ۱۶ درصد ماهانه ۴۴۲ هزار تومان اقساط پرداخت کند که در مجموع ۲۱/۲ میلیون برای بازپرداخت وام دریافتی بعد از چهار سال هزینه خواهد کرد. اما متقاضی خرید خودروی تیبا ۲ – هاچ بک باید برای این خودرو که قیمت بازار آن حدود ۲۵/۸ میلیون تومان و قیمت کارخانه آن ۲۷/۳ میلیون تومان است، ۸۰ درصد یعنی ۲۱/۸ میلیون تومان را در قالب اقساطی که به ازای آن وام دریافت کرده، پرداخت می‌کند و ۴/۵ میلیون تومان دیگر را به‌طور نقد باید بپردازد. براین اساس برای پرداخت وام دریافتی در دوره چهار ساله و سود ۱۶ درصد هر قسط ۶۲۲ هزار تومان با مجموع پرداختی ۲۹/۸ میلیون تومان است. برای خرید سمند ال ایکس که قیمت بازار آن ۲۹/۳ میلیون تومان و قیمت کارخانه آن ۲۹/۸ میلیون تومان است ۲۴/۱ میلیون تومان وام تعلق می‌گیرد و خریدار باید ۹/۵ میلیون تومان به‌طور نقدی پرداخت کند.
 

برای وام دریافتی سمند ال ایکس در دوره چهار ساله ۶۷۶ هزار تومان ماهانه و در مجموع ۳۲/۴ میلیون تومان قسط پرداخت می‌شود.

برای خرید پژو ۴۰۵ جی ال ایکس با قیمت بازار ۵/۲۹ میلیون تومان و قیمت کارخانه آن۳۰ میلیون تومان نیز حدود ۵/۲۴ میلیون تومان معادل ۸۰ درصد آن وام دریافت پرداخت می‌شود و خریدار باید ۶/۱ ‌میلیون تومان نقدی پرداخت کند. در این حالت برای بازپرداخت چهار ساله ماهانه ۶۹۰ هزار تومان قسط، با مجموع بازپرداخت ۳۳‌میلیون تومان برای خریدار تعیین می‌شود. اما برای خرید خودروی ۲۰۶ تیپ ۵ با قیمت بازار ۳۳میلیون تومان و قیمت کارخانه‌ آن ۳۴ میلیون تومان، معادل۸۰ درصد آن حدود ۲۷/۵ میلیون تومان می‌شود که در این حالت کل وام ۲۵ میلیون تومانی به این خودرو تعلق می‌گیرد و متقاضی ضمن پرداخت ۹/۴ میلیون تومان نقد باید در بازپرداخت چهار ساله هر ماه ۷۰۸ هزار تومان پرداخت کند.

۵هزار دستگاه خودرو فروش رفت

از سوی دیگر قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ضمن اعلام اینکه تحویل خودروهای فروخته شده از طریق طرح تسهیلات تسریع در رونق اقتصادی (وام ۲۵ میلیون تومانی) فوری است، گفت: تا ساعت ۱۳:۳۰ روز (دوشنبه) بیش از ۵ هزار ثبت‌نام برای فروش خودرو انجام شده است. مجتبی خسروتاج دیروز در حاشیه بیست‌ویکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در نشست خبری تبیین طرح خرید کالای ایرانی اظهار کرد: قرار‌ شده تحویل خودرو ظرف مدت یک هفته پس از انعقاد قرار‌داد انجام شود. 

تا اتمام اقساط، سند به نام مشتری زده نمی‌شود

وی گفت: سند به نام مشتری زده نمی‌شود تا زمانی که پرداخت اقساط تمام شود. اگر کسی می‌خواهد خودروی خود را بفروشد باید کل مبلغ اقساط را تسویه کند. به گفته خسروتاج، از ساعت ۱۰ صبح دیروز (به عنوان اولین روز اجرای طرح) تاکنون ثبت‌نام برای فروش بیش از ۵ هزار دستگاه خودرو انجام شده است که پراید و تندر ۹۰ سهم ۹۹ درصدی در ثبت‌ فروش را داشته‌اند. سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت درباره اینکه گفته می‌شود از ابتدا قرار بوده سود تسهیلات خودرو ۱۲ درصد باشد و خودروسازان موافقت نکردند، تصریح کرد: چنین چیزی اصلاً وجود ندارد و از همان ابتدا بحث نرخ سود ۱۲ درصدی مطرح نبود و این موضوع تنها برای کارت‌های اعتباری خرید کالاست. 

۲۶ نوع خودرو مشمول طرح فروش اقساطی

خسروتاج با بیان اینکه ۲۶ نوع خودرو مشمول این طرح می‌شوند، ادامه داد: از این تعداد هشت نوع خودرو مربوط به خودروسازهای کوچک و ۱۸ نوع مربوط به ایران خودرو و سایپاست که در مجموع این ۲۶ نوع خودرو در سال گذشته ۹۵۷ هزار دستگاه تولید داشته است.

وی در پاسخ به چرایی شامل شدن خودروهای چینی در این طرح گفت: از مجموع خودروهای تولید شده تنها ۵/۶ درصد مربوط به سایر خودروهاسازها غیر از ایران‌خودرو و سایپاست و دلیل اینکه این خودروها نیز در این طرح مشمول شدند، این است که ما مجبوریم به خواسته همه مصرف‌کنندگان پاسخگو باشیم و ممکن است برخی افراد نیازمند خودروهای سایر خودروسازها باشند. 

دلیل کاهش زمان تقسیط وام خودرو

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین درباره کاهش زمان تقسیط تسهیلات خودرو از هفت سال به چهار سال، گفت: از همان ابتدا گفتیم که تسهیلات تا هفت سال ارائه می‌شود و بانک مرکزی در این زمینه چهار سال از این زمان را تأمین مالی می‌کند و مابقی آن به دلیل ایجاد رقابت بین خودروسازان در اختیار خود آنها قرار می‌گیرد.

به گفته خسروتاج، در این طرح پنج بانک همکاری خواهند داشت که بانک کشاورزی برای تراکتور و کمباین و بانک‌های تجارت، سپه، صادرات و ملت برای سایر خودروها فعالیت خواهند کرد.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: