تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۱ - ۲۲:۴۶ کد مطلب 81392

هانس بلیکس: آمریکا از بازرسی‌های آژانس برای حمله به تأسیسات هسته‌ای ایران استفاده نکند

مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه از دولت واشنگتن خواست تجربه عراق که در جریان آن از نتایج بازرسی‌های بین‌المللی برای حمله به عراق استفاده شد درباره ایران تکرار نشود. به گزارش پایگاه ۵۹۸، دومین روز کنفرانس «منع اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا»، امروز پنجشنبه در شهر بروکسل، برگزار شد. «هانس […]

مدیر کل اسبق آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز پنجشنبه از دولت واشنگتن خواست تجربه عراق که در جریان آن از نتایج بازرسی‌های بین‌المللی برای حمله به عراق استفاده شد درباره ایران تکرار نشود.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، دومین روز کنفرانس «منع اشاعه و خلع سلاح اتحادیه اروپا»، امروز پنجشنبه در شهر بروکسل، برگزار شد.

«هانس بلیکس»، مدیر کل اسبق سازمان انرژی اتمی، در جریان سخنرانی در این نشست از دولت آمریکا خواست که تجربه بازرسی‌های موسوم به «آنسکام» عراق را در ایران تکرار نکند. 

وی گفت: «نباید از اطلاعات آژانس برای هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای استفاده شود.»

منظور از برنامه «آنسکام» که سرواژه‌ای متشکل از حروف اول «کمیسیون ویژه سازمان ملل» در زبان انگلیسی است، نظام بازرسی سازمان ملل بین سالهای ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۹ برای بازرسی از برنامه تسلیحات کشتار جمعی قرار بود.  

اسکات ریتر، یکی از بازرسان سازمان انرژی اتمی، افشا کرد دولت آمریکا و انگلیس واشنگتن مسئولیت هدایت کل عملیات بازرسی از برنامه تسلیحاتی عراق را به عهده داشته و از اطلاعات مورد نظر برای حمله به تأسیسات عراق در سال‌های بعدتر استفاده کرده است. 

«هانس بلیکس»، در سخنرانی روز پنجشنبه خطاب به مخالفان برجام گفت که حتی اسرائیل هم مخالفت با این توافق را کنار گذاشته است. وی «برجام» را سندی دانست که دریچه‌ای برای حل و فصل تراژدی‌های دیگر مانند سوریه در اختیار جامعه بین‌المللی قرار می‌دهد.

مدیر کا اسبق آژانس در بخش دیگری از اظهاراتش، پادمان‌های آژانس را از یکی از بخش‌های اساسی برجام خواند و از این نهاد نظارتی خواست که درباره ایران اصول حرفه‌ای و بی‌طرفی را رعایت کند.

روز گذشته یوکیا آمانو، مدیر کل فعلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود نظارت‌های فراپروتکلی مندرج در برجام، خاص ایران هستند و این کشور به عنوان کشوری استثنا در نظر گرفته شده است.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: