تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۲ - ۰۲:۱۷ کد مطلب 81393

اولین کامپیوتر شخصی دنیا +عکس

دراین گزارش اولین کامپیوتر شخصی دنیا را مشاهده خواهید کرد. به گزارش پایگاه ۵۹۸، شاید خیلی‌ها ندانند اولین کامپیوتر شخصی دنیا که برای فروش وارد بازار شد، «کنباک-۱» (Kenbak-1) نام داشت. حالا یکی از آن کامپیوترهای قدیمی که در سال ۱۹۷۱ با قیمت ۷۵۰ دلار فروخته می‌شد، به حراج گذاشته شده است.  قبل از کنباک-۱، […]

دراین گزارش اولین کامپیوتر شخصی دنیا را مشاهده خواهید کرد.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، شاید خیلی‌ها ندانند اولین کامپیوتر شخصی دنیا که برای فروش وارد بازار شد، «کنباک-۱» (Kenbak-1) نام داشت. حالا یکی از آن کامپیوترهای قدیمی که در سال ۱۹۷۱ با قیمت ۷۵۰ دلار فروخته می‌شد، به حراج گذاشته شده است. 

قبل از کنباک-۱، کامپیوتر «دیتاپوینت ۲۲۰۰» (Datapoint 2200) وارد بازار شده بود. این کامپیوتر کاربرد شخصی نداشت و قرار بود برای آموزش برنامه‌نویسی، در مدارس استفاده شود. بعد از کنباک-۱ هم کامپیوترهای دیگری به نام «آلتیر ۸۸۰۰» (Altair 8800) و «اپل ۱» وارد بازار شدند.

کنباک-۱ توسط «جان بلنکن‌بیکر» (John Blankenbaker) در گاراژ خانه‌اش در کالیفرنیا ساخته شد. این دستگاه اصلا میکروپردازنده نداشت و رم آن می‌توانست فقط ۲۵۶ بایت اطلاعات را ذخیره کند. تنها ۵۰ دستگاه از این کامپیوترها ساخته شد که تعدادی از آن‌ها در سال‌های اخیر به حراج گذاشته شدند.

کنباک-۱ در سال ۱۹۸۶ برنده‌‌ی «مسابقه‌ی «اولین کامپیوتر شخصی» (Earliest PC Contest) شد. به تازگی یک دستگاه کامپیوتر کنباک-۱ با قیمت ۳۱۰۰۰ دلار به فروش رفت و یکی دیگر هم امروز در سایت آلمانی «برکر» (Breker) به حراج گذاشته شده است. قطعا این دستگاه یک قطعه‌ی ارزشمند از تاریخ تکنولوژی دنیا است.

تصویری از اولین کامپیوتر شخصی دنیادرفضای مجازی دست به دست شده که برای شما کاربران عزیز به نمایش می گذاریم.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: