تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ - ۱۳:۴۲ کد مطلب 81539

ظریف:بین من و آقای کری درک مشترک بیشتری وجود دارد

وزیر امور خارجه ایران در گفتگو با یک روزنامه لبنانی اعلام کرد که مذاکرات وین درباره سوریه نتیجه بخش نخواهد بود.نظریه ها درباره روابط بین المللی می گویند رابطه و تاثیر وجود دارد اما این تاثیر نهایی نیست. براین اساس احساس می کنم که بین من و آقای کری درک مشترک بیشتری وجود دارد اما این بدان معنا نیست که به تغییر سیاست آمریکا منجر خواهد شد.

به گزارش میدان۷۲ محمد جواد ظریف به روزنامه السفیر گفت بعید است کنفرانسی که امروز قرار است در وین درباره سوریه برگزار شود، نتایج جدی به همراه داشته باشد.

عباس سلمان خبرنگار روزنامه السفیر چاپ لبنان در مصاحبه اختصاصی با محمد جواد ظریف پرسید اکنون تا کجا با غرب به طور کلی و تا کجا با آمریکا (پیش رفته اید) و آمریکا تا کجا با شما است و تا کجا با روسیه هستید؟ هر کسی که حسن روحانی رئیس جمهور ایران را در تلویزیون همزمان با باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دید فکر کرد که این اقدام هماهنگ شده و ممکن است شبیه اعلام توافق آمریکا – ایران در حاشیه مذاکرات پنج به علاوه یک در وین باشد؟

ظریف پاسخ داد: در واقع مذاکرات ما با آمریکایی ها فقط به پرونده هسته ای محدود بود هر چند که آمریکایی ها آماده بودند و عملا تمایل داشتند که در مذاکرات وارد مسائل منطقه ای شوند اما ما به دو دلیل آماده نبودیم. اول اینکه به آمریکایی ها اعتماد نداریم و آن ها را در رابطه با مسائل منطقه مان به علت حمایت آن ها از رژیم صهیونیستی جدی نمی دانیم. همچنین آن ها واقعگرا نیستند. علت دوم این است که ما بررسی مسائل منطقه ای را با دوستان مان در منطقه بهتر می دانیم زیرا معتقدیم که باید مسائل منطقه ما به واسطه کشورهای منطقه حل و فصل شود.

اما در خصوص آینده روابط با آمریکا، این مساله به نحوه اجرای توافق هسته ای از سوی آمریکایی ها بستگی دارد. باید ببینیم که آیا امکانی برای کاهش بی اعتمادی به آمریکایی ها با امکان اجرای توافق هسته ای وجود دارد یا خیر. اما تا به امروز دیدیم که آمریکایی ها با وجود تلاش هایی که انجام داده اند هنوز مطیع رژیم صهیونیستی هستند. اما در خصوص کشورهای اروپایی، اروپایی ها شرکای اساسی ما در تجارت بودند و روابط سیاسی بسیار گسترده ای بین ما و آن ها وجود داشت اما اختلافاتی نیز بین ما وجود دارد. ما اکنون احساس می کنیم که اروپایی ها در واقع به همکاری با ما در مسائل اقتصادی و همچنین مسائل منطقه ای علاقه مند هستند و ما آماده ایم تا با اروپایی ها در چارچوب اصول مان همکاری کنیم. در رابطه با روسیه، مواضع ما به طور کلی به یکدیگر نزدیک تر بود زیرا دیدگاهها و مواضع روسیه در قبال مسائل منطقه خاورمیانه به طور کلی اصولی تر و جدی تر از مواضع آمریکا و اروپا بود.

ظریف افزود ما همواره معتقدیم که مهم ترین مساله در منطقه ما مساله فلسطین است. مشکلاتی که متاسفانه بین کشورهای این منطقه به وجود آمده، هدیه ای به رژیم صهیونیستی است. براین اساس همه مسائل به داخل منطقه کشیده می شود.

السفیر نوشت از فارغ التحصیل دانشگاههای آمریکا و کسی که سالهای طولانی در بوستون و دیگر شهرهای آمریکا زندگی کرده است، پرسیدیم که شما شناخت زیادی از جامعه و دولت آمریکا دارید. روشن است که موضع آمریکا و اروپا متفاوت بود و گمان می کنم شما از این اختلاف استفاده کردید. آیا اکنون بعد از ساعت ها و روزها بحث و گفتگو، احساس دوستی با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا می کنید و آیا یکدیگر را درک می کنید و هر یک از شما می دانید که واکنش دیگری در یک مساله مشخص چه خواهد بود؟

ظریف توپ را به زمین ما بازگرداند و گفت شما به عنوان شخصی که تجربه طولانی در روابط بین الملل دارید، به خوبی می دانید که اشخاص در رابطه با مسائل بین المللی نقش دارند اما محدود است.
نظریه ها درباره روابط بین المللی می گویند رابطه و تاثیر وجود دارد اما این تاثیر نهایی نیست. براین اساس احساس می کنم که بین من و آقای کری درک مشترک بیشتری وجود دارد اما این بدان معنا نیست که به تغییر سیاست آمریکا منجر خواهد شد. احساس نمی کنم که امکان سفر کری (به تهران) وجود داشته باشد. تقریبا همه اروپایی ها به سوی ما آمده اند زیرا رابطه با اروپا وجود داشت.
خبرنگار السفیر سوال کرد آیا مرحله جدیدی از روابط بین ایران و آمریکا وجود دارد؟
ظریف پاسخ داد انتظار نداریم مسائل بین ما و آمریکا در آینده نزدیک به چنین مرحله ای برسد.
خبرنگار پرسید آیا در بسته است؟
ظریف پاسخ داد زمان بسته است.
خبرنگار پرسید یا به خاطر اینکه دوره اوباما رو به پایان است؟
ظریف پاسخ داد در اسلام در توبه به روی همه باز است.
خبرنگار السفیر سوال کرد رابطه بین آمریکا و رژیم صهیونیستی قدیمی و ممتاز است اما موضع عربی ضعیف است و موضع اسلامی به طور کلی ضعیف تر شده و این به آمریکا اجازه داده است تا این رابطه را بدون هیچ ترسی از واکنش عربی، آشکار کند.
ظریف پاسخ داد مطمئن باش (آمریکا) نمی تواند با ایران به این صورت برخورد کند. از نظر ما ، مساله رژیم صهیونیستی در منطقه و جنایاتی که این رژیم علیه ملت فلسطین مرتکب می شود، موضوع محوری است و بر ما تاثیر می گذارد. ممکن است اوضاع از نظر برادران عرب مان تغییر کرده باشد اما از نظر ما چیزی تغییر نکرده است.
خبرنگار پرسید می دانم که موضع اصولی انقلاب اسلامی ایران همان چیزی است که فرمودید اما در رابطه با سیاست عملی صحبت می کنیم.
ظریف پاسخ داد هیچ فرقی وجود ندارد.
خبرنگار السفیر سوال کرد دو سال درباره پرونده هسته ای مذاکره کردید؟
ظریف پاسخ داد در حیات سیاسی ما اصولی وجود دارد و برخی از این اصول در قانون اساسی ایران قید شده است. حمایت از ملت فلسطین از جمله این اصول است و این مساله ای است که تغییر نکرده است. ما معتقدیم که آمریکا در واقع سیاست های اشتباهی را اعمال می کند و این سیاست های اشتباه به گسترش افراط گرایی و تروریسم در این منطقه و ادامه جنایات رژیم صهیونیستی منجر شده است پس باید این سیاست ها تغییر کند. ما احساس می کنیم که آمریکایی ها نیز باید مواضع شان را تغییر دهند. آن ها در نهایت دیر یا زود مجبور خواهند شد که این مواضع و سیاست ها را تغییر دهند.
خبرنگار السفیر پرسید با توجه به اوضاع ضعیف عربی، غیر منطقی است که بگوییم آمریکا فردا موضع خود را درباره اسرائیل تغییر خواهد داد. رابطه قوی بین آمریکا و رژیم صهیونیستی وجود دارد. همچنین روابطی بین کشورهای اروپایی و اسرائیل وجود دارد بنابراین شما مجبورید با واقعیت سیاسی همانطور که هست تعامل کنید. اگر اوضاع عربی به همین شکل باقی بماند یعنی جنگ های پراکنده، این به اسرائیل قدرت می دهد پس چرا آمریکا از سیاست خود عقب نشینی خواهد کرد در حالی که می بینید اسرائیل در خاورمیانه قویترین است؟
ظریف در پاسخ گفت بدون شک، این دولت (اسرائیل) در خاورمیانه قویترین نیست زیرا نمی تواند امنیت ملت خود را تامین کند. ما با شما موافقیم که تا زمانی که درگیری ها و اختلافات در جهان عربی و همچنین جهان اسلام ادامه داشته باشد هیچ کس دلیلی برای تغییر سیاست خود نمی بیند. براین اساس گسترش روابط در منطقه در اولویت قرار دارد اما این بدان معنا نیست که باید با دیگران در خارج از منطقه درگیر شویم. ما به دنبال درگیری با آمریکا و دیگران نیستیم و نباید در سطح داخلی بایکدیگر درگیر شویم. ما آماده ایم و گوش هایمان و درهایمان باز است. ما از آنچه در منطقه رخ می دهد، رنج می بریم.
ظریف افزود ما در روابط انتظار داریم که مواضع کشورها و افکار آن ها در قبال ایران و همچنین در خصوص مسائل منطقه، تحت تاثیر فشارهای رژیم صهیونیستی نباشد. اما متاسفانه آنچه در منطقه رخ می دهد این است که همه سیاست هایی که آمریکا در منطقه اتخاذ می کند از طریق اسرائیل و دروازه اسرائیل می گذرد و مذاکرات هسته ای که بین ما انجام شد، به خوبی نشان داد که منافع آمریکا و اسرائیل در همه پرونده ها مشابه یا در یک جهت است و باید آمریکا واقعیت های موجود در این منطقه را احساس و درک کند. چیزی که ما در این زمینه نگران می کند این است که کشورهای همسایه ایران به جای اینکه از فاصله گرفتن مواضع آمریکا از مواضع صهیونیستی استقبال کنند که این به نفع منطقه است، تلاش کردند ایران را منبع تهدید جلوه دهند تا مواضع آمریکا و اسرائیل بیش از پیش به یکدیگر نزدیک شود. بر این اساس ما به دوستانمان ، کشورهای عربی و دیگر کشورهای جهان اصرار می ورزیم که واقعیت های موجود را ببینند و براساس این واقعیت ها تصمیم گیری کنند. بدون شک، شرایط در منطقه تغییر می کند و شرایط متفاوتی وجود دارد. معتقدم که همگی از جمله آمریکا با خطرهایی در منطقه مواجه هستیم و خطر افراط گرایی وجود دارد که همگی با آن مواجه هستیم. احساس می کنم که برخی از کشورها در منطقه فکر می کنند که گروههای افراطی بازیچه ای در دست آن ها و مطیع آن ها هستند.
خبرنگار پرسید منظور شما چه کشورهایی است؟
ظریف پاسخ داد طرف هایی هستند که از گروههای تروریستی حمایت می کنند. به عنوان مثال چه کسی نفت داعش را می خرد و چه کسی پول های حاصل از فروش نفت را منتقل می کند و چه کسی سلاح در اختیار «جبهه النصره» و «احرار الشام» قرار می دهد.
خبرنگار پرسید منظور شما ترکیه و قطر و عربستان سعودی است؟
ظریف پاسخ داد من این طرف ها را نام نمی برم. شما نام می برید. من آدرس می دهم. واقعیت این است که من در برخی از نشست ها احساس می کردم که برخی از دوستان هنوز نمی دانند و درک نمی کنند که این گروهها خطری برای آن ها به شمار می روند و علیه آن ها هستند.
خبرنگار روزنامه السفیر در ادامه مصاحبه پرسید در نتیجه پیامدهای اوضاع جنگی در سوریه، کمک روسیه صورت گرفت و بسیاری، از هماهنگی روسیه و اسرائیل دستکم در رابطه با عملیات پرواز و مرزهای امن ، ناراحت شدند و آن را به نوعی خدشه به حاکمیت سوریه دانستند. در سالهای اخیر یک میلیون روسی به اسرائیل رفته اند و اکثر آن ها یهودی نیستند. ما اهمیت دوستی با روسیه را می دانیم. اوضاع در سوریه و عراق خطرهای زیادی به همراه دارد و اوضاع یمن نیز بر خطرها افزود. شما اکنون بازیگران اصلی در سوریه و تا حدودی در لبنان و با درجه کمتری در عراق و یمن هستید اما متهم هستید که از خلاء سیاسی عربی سوء استفاده می کنید. اوضاع منطقه را در سایه توافق هسته ای و پیامدهای آن بر منطقه چگونه می بینید و در قبال خطرهایی که کل منطقه را تهدید می کند، چگونه رفتار خواهید کرد؟
ظریف پاسخ داد ما برای پر کردن شکاف در جهان عربی تلاش نمی کنیم. ما احساس می کنیم که بخشی از منطقه و امنیت منطقه هستیم. در واقع این امنیت ما است و نمی توانیم فقط به گذشته توجه کنیم. ما گذشته تلخی با برخی عرب ها داشتیم و جنگ ویرانگری به مدت هشت سال رخ داد و همه از کسی که به ما حمله کرد، دفاع و حمایت می کردند. اما ما گذشته را نادیده گرفتیم و آن را کنار گذاشتیم. ولی در حال حاضر شرایطی وجود دارد که همه ملت ها و حکومت ها را در منطقه تهدید می کند و این تهدیدها فقط به سوریه و عراق و یمن محدود نمی شود و هیچ راه حل نظامی برای آن ها حتی علیه تروریسم و افراط گرایی، وجود ندارد. ممکن است نیاز داشته باشیم که با گروه کوچکی مقابله نظامی کنیم اما نمی توان مساله گروههای تروریستی را فقط با شیوه های نظامی حل کرد. باید با مشکلاتی که به ایجاد این گروهها منجر شده است مشکلات فکری و اقتصادی و سیاسی و نبود فرصت برای ملت ها برای اینکه دیدگاههای خود را بیان کنند، مقابله کنیم. از سوی دیگر به احساسات مسلمانان در جهان ظلم شده است و این همان چیزی است که آن را اسلام هراسی می نامیم. کانون اسلام هراسی آمریکا و اروپا است و این رژیم صهیونیستی است که آن را به وجود آورده است و آن ها از این سوء استفاده می کنند و ما متاسفانه به این مساله توجه نمی کنیم. باید به این جوانب توجه کنیم. موضوعات فوری وجود دارد. شما می دانید اگر گروه داعش روزی بتواند بر یک پایتخت عربی یا اسلامی مسلط شود، منطقه با چه خطری مواجه خواهد شد. این خطر مطرح بود و سال گذشته این احتمال وجود داشت که بغداد یا دمشق سقوط کند. شما می دانید که طرفی وجود دارد که ادعای خلافت اسلامی می کند و قصد دارد بر یک پایتخت تاریخی برای خلافت اسلامی مسلط شود و این مساله تهدید و چالشی برای دوستان مان بیش از ما، است و آن ها این خطر را درک نمی کنند و به آن توجه ندارند. در واقع از نظر ما، رویارویی نظامی چه از طرف روس ها باشد یا دیگران، ما آن را درمان کوتاه مدت برای جلوگیری از بروز خطر بزرگتر می دانیم. نباید در برابر این مساله متوقف شویم. باید آن را با همسایگان به طور جدی و قاطعانه حل و فصل کنیم.
وزیر امور خارجه ایران درباره جنگ در سوریه و گروهها از جمله داعش، گفت ببینید ممکن است در هر جایی اشتباهاتی رخ دهد. این مساله همانطور که شما را نگران می کند ما را هم نگران می کند. چرا که برخی از اشتباهات وجود داشته است اما ما در واقع نمی خواهیم از شیعیان علیه سنی ها حمایت کنیم. گروههای شیعه تندرو نیز همانند گروههای سنی تندرو وجود دارد اما آیت الله خامنه ای موضعی دارد و گفته است که این شیعه ممکن است انگلیسی باشد و آن سنی ممکن است آمریکایی باشد. در عراق و سوریه ما خواستار ثبات هستیم و اینکه رابطه منطقی بین همه گروهها و طوایف وجود داشته باشد. عبدالله دوم پادشاه اردن در سال دو هزار و چهار به واشنگتن رفت و قبل از اینکه اختلافی بین شیعه و سنی وجود داشته باشد، او اولین کسی بود که از «هلال شیعی» سخن گفت براین اساس در واقع سیاستمداران نبرد بین سنی و شیعه را ایجاد کردند. این مساله باعث می شود سوال کنیم که این چه بازی است. چیزی که مرا نگران می کند این است که می بینم همه جامعه مدنی در کشورهای عربی وارد این نبرد شده اند. فرهیختگان در جهان عربی باید برای افشای این مساله تلاش کنند.
ظریف در ادامه گفت سرانجام تفکر و اندیشه بر شمشیر (داعش) پیروز خواهد شد. هزینه هایی که آمریکایی ها برای تسلط بر اندیشه و افکار عمومی صرف می کنند بسیار زیاد است و این بهترین دلیل بر این است که این مسائل تاثیر دارند. براین اساس معتقدم که باید همیشه بر لزوم همکاری بین کشورها در منطقه تاکید کنیم.
خبرنگار پرسید آیا به کنفرانس کشورهای عربی با کشورهای آمریکای جنوبی در عربستان رفتید؟
ظریف پاسخ داد نه،‌ اما آن ها در وین بودند و من هم در آنجا بودم و به عادل الجبیر وزیر امور خارجه عربستان سلام کردم و او هم به من سلام کرد.
خبرنگار السفیر سوال کرد آیا در کنفرانس وین به او سلام خواهید کرد؟
ظریف پاسخ داد احتمال دارد شرکت نکنم اما ممکن است یکی از مسئولان شرکت کند و ما مسائل را به طور جدی دنبال می کنیم.
خبرنگار پرسید آیا پیش بینی می کنید کنفرانس جدید وین نتایجی به همراه داشته باشد؟
ظریف پاسخ داد فکر نمی کنم. مشکل این است که دوستان خطرها را درک نمی کنند.
خبرنگار سوال کرد منظور شما چه کسانی هستند روس ها یا عرب ها؟
وزیر امور خارجه ایران پاسخ داد به خصوص عربستان و امارات … اما مصر و اردن تا حدودی خطر را درک کرده اند ولی عربستان و امارات هنوز آن را درک نکرده اند.
خبرنگار السفیر پرسید به نظر شما چرا امارات چنین موضعی دارد؟
ظریف پاسخ داد نمی دانم.
خبرنگار پرسید آیا با امارات در تماس هستید؟
ظریف پاسخ داد تماس ها و روابط گسترده ای با امارات وجود دارد. مساله اساسی در اختلافات، سیاست امارات در مسائل یمن و سوریه است.
خبرنگار سوال کرد آیا شما رئیس جمهور را در سفر به واتیکان و ایتالیا و فرانسه همراهی می کنید. انتظار شما از این سفر چیست؟
ظریف پاسخ داد رایزنی سیاسی و روابط اقتصادی. اروپا به توسعه روابط اقتصادی با ایران علاقمند است و ما نیز به آن علاقمندیم.
خبرنگار پرسید آیا دعوتی برای سفر به دیگر کشورهای اروپایی وجود دارد؟
ظریف در پاسخ گفت بله دعوت هایی وجود دارد اما باید از جایی شروع کنیم و پاپ (فرانسیس) مواضع قابل توجهی دارد و ما از آن ها تقدیر می کنیم. به همین علت دیدار با او را اولین دیدار قرار دادیم.

منبع:رجا

 1. پسر انحرافی :
  آیا موافقید؟ Thumb up 1 Thumb down 0

  سلام .
  خب وقتی هر دوتون آمریکائی هستید باید هم درک مشترکی داشته باشید .
  یا علی
  زنده باد بهار

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: