تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۳ - ۱۷:۵۷ کد مطلب 81555

نوجوانان نوشیدنی‌های انرژی‌زا مصرف نکنند

مسئول کمیته تغذیه هیأت پزشکی ورزشی کرمانشاه گفت: کودکان و نوجوانان ترجیحاً از مصرف نوشیدنی‌های ورزشی اجتناب کنند.

به گزارش میدان۷۲، سارا مرادی اظهار کرد: در بسیاری از تبلیغات ادعا می شود نوشیدنی‌های ورزشی و انرژی‌زا باعث بهبود کارایی و افزایش تمرکز و همچنین باعث افزایش انرژی، کاهش وزن و افزایش تحمل ورزشی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ماده اصلی این نوشیدنی‌ها، کافئین است، ادامه داد: ممکن است اسیدهای آمینه‌ای مانند تورین و کربوهیدرات‌هایی مانند شکر و نیز ویتامین‌ها جزو مواد اصلی این نوشیدنی‌ها باشند. نوشیدنی‌های ورزشی برای جبران مایعات و الکترولیت‌هایی که از راه تعریق از بدن دفع شده، استفاده می‌شوند. الکترولیت‌ها شامل پتاسیم، منیزیم، کلسیم و سدیم هستند. الکترولیت‌ها باعث حفظ تعادل مایعات بدن می‌شوند. این نوشیدنی‌ها ممکن است حاوی کربوهیدرات، پروتئین، ویتامین‌ها و کافئین هم باشند.

مرادی تصریح کرد: آکادمی پزشکان اطفال آمریکا توصیه کرده کودکان و نوجوانان از نوشیدنی های انرژی زا استفاده نکنند و بهترین راه برای دریافت انرژی در کودکان و نوجوانان استفاده از رژیم غذایی متعادل است.

این مقام مسئول در هیات پزشکی ورزشی کرمانشاه گفت: کودکان و نوجوانان در صورت مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا ممکن است دچار فشارخون بالا و مشکلات خواب شوند.

وی یادآور شد: مهمترین مسئله‌ای که در مصرف نوشیدنی‌های انرژی‌زا مهم است مقدار کافئین آنهاست. ۵۰۰ میلی گرم کافئین در یک نوشیدنی انرژی زا معادل ۱۴ لیوان نوشابه است. کافئین زیاد باعث محرومیت از خواب می‌شود.

مرادی با بیان اینکه بعضی از افزودنی‌های نوشیدنی‌های انرژی زا عوارض جانبی در بدن ایجاد می‌کنند، گفت: مقدار ایمن مصرف کافئین در بزرگسالان ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی گرم است که با یک فنجان قهوه دم کشیده تامین می‌شود. کافئین زیاد باعث عصبی شدن، ناراحتی معده، اسهال و سردرد می شود. از طرفی کافئین در ورزش با شدت بالا، باعث بهبود کارایی و عملکرد می‌شود، اما این اثر در ورزشکاران حرفه‌ای و افرادی که به طور مرتب ورزش می‌کنند، دیده نمی‌شود.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: