تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۴ - ۱۰:۳۴ کد مطلب 81591

دیدگاه/ کمال رستمعلی؛

با تاریخ شوخی نکنیم!

تنها یکی از تبعات سیاست های غلط فرهنگی و باستان گرایی پهلوی اول تا همین امروز و برخی افتراق های قومی و گسل های فرهنگی، در حال خودنمایی ست. و این یعنی مسائل عمیق تر و پیچیده تر و اساسی تر از این شوخی نه چندان با مزه هست که به نام تاریخ در حال پخش می باشد.

میدان ۷۲/ کمال رستمعلی: دوران ابتدایی، نمایشی را به اتفاق چند تن از هم کلاسی هایم، در مدرسه و سر صف اجرا کردیم. قصه این گونه بود که مسئول ارشدی از کاخ سلطنتی می آمد برای بازدید سرزده از مدرسه ای و دانش آموزان هم او را دست می اندازند و در نهایت آن مقام مسئول را با هو کردن و شعار دادن، از مدرسه بیرون می کنند. خب نمایشی بود متناسب با دنیای کودکی مان و البته غیر واقعی، یک شوخی تا بخندیم و بخندانیم و در عین حال هیمنه طاغوت را در نظر بچه ها بشکنیم.

سال ها بعد، در سینما و تلویزیون شاهد فیلم ها و سریال هایی بودیم در خصوص دفاع مقدس. فیلم هایی که یک رزمنده ایرانی گاه با یک اسلحه سبک یک لشکر دشمن را از پا در می آورد. بیش و پیش از همه رزمندگان عزیزمان با دیدن این سکانس ها بهت زده می شدند. آن ها که با گوشت و پوست شان، نبرد در جزیره مجنون و کربلای ۴ و ۵ را لمس کرده بودند و می دانستند این فیلم ها تا چه اندازه از واقعیت دورند و می دانستند همرزمان شان با چه مجاهدت و مشقتی در حال دفاع از کشور و انقلابند و اساسا این گونه نیست که کسی با یک کلاش، صدها نفر را بکشد، بی آن که حتی خودش زخم بر دارد.

گویا کارگردان های این فیلم ها هنوز در دوران شیرین و سرشار از خوشی نمایش های کودکی به سر می بردند. حالا دو هفته هست، سریالی تاریخی جمعه ها از شبکه یک پخش می شود. بی هیچ بزرگ نمایی جدا باورم نمی شود این گونه شیک و مجلسی تاریخ را به شوخی بگیرند. دوستان عنایت داشته باشند ساده کردن مسائل و به مزاح گرفتن تاریخ و تنزل دادن روابط و مناسبات سیاسی و اجتماعی و پاسخ یک خطی دادن به پیچیده ترین سوال ها و ابهام های تاریخ معاصر، تبعات بلند مدت خوبی نخواهد داشت. وقتی داده ها سطحی و سبک باشد، نتیجه گیری و تحلیل هم تنزل پیدا خواهد کرد.

دوستان عنایت داشته باشند تنها یکی از تبعات سیاست های غلط فرهنگی و باستان گرایی پهلوی اول تا همین امروز و برخی افتراق های قومی و گسل های فرهنگی، در حال خودنمایی ست. و این یعنی مسائل عمیق تر و پیچیده تر و اساسی تر از این شوخی نه چندان با مزه هست که به نام تاریخ در حال پخش می باشد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: