تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ - ۱۳:۲۸ کد مطلب 81673

قدرت گاز سوسک‌ها پنج برابر انسان است!

محققان میی‌گویند یک سوسک حمام می‌تواند گازی پنج برابر قوی‌تر از انسان بگیرد. با توجه به اندازه جثه یک سوسک، قدرت این گاز پنجاه برابر وزن سوسک است. به گزارش پایگاه ۵۹۸، این مسئله می‌تواند بهانه جدیدی برای کسانی باشد که همیشه از سوسک‌ها می‌ترسند. به گفته محققان دانشگاه کمبریج که برای اولین بار قدرت […]

محققان میی‌گویند یک سوسک حمام می‌تواند گازی پنج برابر قوی‌تر از انسان بگیرد. با توجه به اندازه جثه یک سوسک، قدرت این گاز پنجاه برابر وزن سوسک است.

به گزارش پایگاه ۵۹۸، این مسئله می‌تواند بهانه جدیدی برای کسانی باشد که همیشه از سوسک‌ها می‌ترسند. به گفته محققان دانشگاه کمبریج که برای اولین بار قدرت گاز حشرات خانگی را در آمریکا اندازه گرفته‌اند، آرواره‌های سوسک‌ها، زمانی که به جسم سختی می‌رسد، مانند یک اره فعال می‌شود تا بتواند قدرت بیشتری را برای سوسک ایجاد کند.

دهان سوسک شامل یک جفت آرواره افقی است که به شکل دو تیغه موازی هم قرار گرفته‌اند. از این آرواره‌‌ها برای خرد کردن غذا، حفر سوراخ، حمل اجسام، دفاع در برابر بقیه موجودات و همینطور غذا دادن به سوسک‌های نوزاد تازه از تخم بیرون آمده استفاده می‌شود. با آنکه این مدل از آرواره‌ها در بدن حشرات دیگر هم موجود است، اما پژوهشگران از نحوه کار ماهیچه‌های فیبری و نحوه تولید قدرت آن شگفت‌زده شده‌اند. شاید روزی مهندسان، با الگو گرفتن از نحوه کارکرد آرواره‌های سوسک‌ها، موفق به ساخت موتورهای کوچکی شوند که نیروی بسیار زیادی تولید می‌کنند.

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: