تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۵ - ۱۵:۴۷ کد مطلب 81695

روایت یک ایرانی از نگاه تحقیرآمیز و همراه با ترس پاریسی‌ها به مسلمانان؛

اسلام گرایی با طعم داعش در قلب اروپا

مردم با تنفر به ما نگاه می کنند، نگاه آنها تحقیر آمیز همراه با ترس است. دیروز در مترو پاریس نگاه‌ها به من همراه ترس و تحقیر بود. آنها به گونه‌ای نگاه می‌کردند که انگار ما داعشی هستیم. وقتی تلفنم زنگ خورد و من دستم را در جیبم بردم همه ترسیدند و فکر کردند که می‌خواهم اسلحه دربیاورم.

میدان ۷۲/ مهدی باروح: پاریس این روزها حالت جنگی به خود گرفته است و پاریس پایتخت فرانسه خونین ترین روزهای خود بعد از جنگ جهانی دوم را تجربه می‌کند. ترسی که داعش به جان فرانسوی‌ها انداخته است باعث شده است تا پاریس این روزها تبدیل به پادگانی شود که همه از سایه هم می‌ترسند. مردم از دولت تضمین امنیت می‌خواهند و دولت از مردم همکاری برای حل این بحران اساسی.

این روزها در پاریس شاید سخت ترین روزها برای مسلمانان این کشور بزرگ مهاجر پذیر اروپاست. داعش باعث شده است تا مردم فرانسه نسبت به مسلمان نگاه منفی داشته باشند و آنها را عامل روز خون بار پاریس بدانند. خون خوارانی که مسلمان نیستند و تنها نام مسلمانی را یدک می‌کشند باعث شده اند تا اسلام هراسی در جهان هر روز پررنگ تر از گذشته شود.

به خاطر درک شرایط سخت مسلمانان در پاریس، با یکی از ایرانی‌های ساکن پایتخت فرانسته به گفت‌وگو نشستیم تا او از شرایط این روزهای پاریس بگوید. بهرام ۳۶ ساله که دوست ندارد، شناخته شود وضعیت پاریس را اینگونه توصیف می‌کند:

وضعیت عمومی پاریس پس از حملات ترویستی توسط داعش چگونه است ؟ گویا وحشت تمام فرانسه را فراگرفته است؟

وضعیت پاریس وخیم و غیرقابل توصیف است. نه من بلکه بسیاری از فرانسوی‌ها هم تا کنون پاریس را اینگونه ندیده‌اند. برج ایفل، میدان شارل دوگل، بازارچه های مخصوص سال نو وچرخ و فلک برزگ در میدان کنکرد که به تازگی هم راه اندازی شده بود تعطیل شدند ؛این تنها مکان هایی نیست که بعد از این اتفاقات تعطیل شدند تمام رستوران ها و کافه‌های پاریس و تمام مکان‌های توریستی پاریس تعطیل شدند.وضعیت پاریس افتضاح است و دولت فرانسه برای قربانیان این فاجعه ۳ روز عزای عمومی اعلام کرده است.

در تصاویر مشاهده می‌کنیم که پلیس همه جا حضور دارد و پاریس بیشتر شبیه یک پادگان نظامی است تا یک شهر بزرگ توریستی؟

بله، همه مردم بهت زده هستند، دولت از مردم خواسته است در خیابان ها حضور پیدا نکنند، تعداد نظامی‌ها از مردم عادی در خیابان ها بیشتر است و از میان مردم عادی که در خیابان حضور دارند هم تعداد بسیار زیادی پلیس مخفی هستند.مردم از حضور در معابر عمومی وحشت دارند و به دولت اعلام کرده‌اند تا به آنها تضمین امنیتی ندهد بچه‌های خود را به مدرسه نمی‌فرستند. به خاطر همین مدارس پاریس امروز تعطیل است. متروهای شهر خلوت است و به جای مردم نیروهای نظامی در آن حضور دارند.

دولت مرزها را بسته است و دیگر به هیچ کس ویژای شینگن نمی‌دهد و آنهایی هم که این ویزا را قبل از این حادثه گرفته‌اند نمی‌توانند به پاریس سفر کنند.

نگاه مردم پس از این اتفاق به خارجی ها مسلمانان چگونه است؟ آیا این حوادث بر روی نظر آنها اثر گذاشته است؟

این رو دیگر اصلا نپرسید، مردم با تنفر به ما نگاه می کنند، نگاه آنها تحقیر آمیز همراه با ترس است. دیروز در مترو پاریس نگاه‌ها به من همراه ترس و تحقیر بود. آنها به گونه‌ای نگاه می‌کردند که انگار ما داعشی هستیم. وقتی تلفنم زنگ خورد و من دستم را در جیبم بردم همه ترسیدند و فکر کردند که می‌خواهم اسلحه دربیاورم. کار به جایی رسید که مجبور شدم زیپ کاپشنم را باز کنم تا آنها بفهمند من اسلحه‌ای با خودت ندارم. در این دو روز سمت هر کسی که میروی سری خودش رو جمع و جور می کند و کنار می کشد تا مبادا گرفتار یک داعشی شود.

دیروز یکی از دوستانم به اداره پست رفته بود برای گرفتن یک نامه، که روی یک برگ کاغد نوشته بودند که ما دیگر با شما کاری نداریم و همه شما باید به کشورهای خودتون برگردید.

البته تندرو‌های فرانسه هم اعلام کردند که دیگر به کسی پناهندگی نمی‌دهیم و همه باید برگردند و باید همه مسلمان‌ها را هم از فرانسه بیرون کنیم. به طور مثال پارک گاردلس که پاتوق افغانی‌هاست رو تعطیل کردند و همه رو پراکنده کردند.

منبع: نامه نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: