تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۶ - ۰۹:۵۹ کد مطلب 81744

نشاط اجتماعی، لازمه زندگی سالم

شادکامی و نشاط از ویژگی‎ها و روحیاتی است که در زندگی اجتماعی نقشی اساسی و بنیادین ایفا می‎کند، به گونه‎ای که در مقایسه با هر خصلت و روحیه دیگر، بیشترین سهم را در بهبود روابط و معاشرت‎ها به عهده دارد.

به گزارش میدان۷۲، سبقت غم بر شادی و نشاط اجتماعی وضعیت تعادلی سیستم روحی روانی جامعه را دچار اختلال می‎کند و به عکس تقویت شادی اجتماعی موجب امید به زندگی و میل به پویایی در انسان می‎شود.

شادی یا نشاط لازمه زندگی متعادل و سالم است و تعادل و سلامت روان افراد و جامعه را تضمین می‎کند.

یک دانشجوی دکترای جامعه‎شناسی در این‌باره گفت: ایجاد کارناوال‎های شادی با تفکیک جنسیت برای ارتقای سطح نشاط اجتماعی جامعه ضروری است.

«فرهاد طهماسبی»  افزود: نشاط اجتماعی بحث دامنه‎داری است و خیلی از عوامل ازجمله اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و مدیریتی بر آن تأثیر دارند.

وی خاطرنشان کرد: عوامل اقتصادی به‌عنوان زیرساخت پدیده‎های اجتماعی نقش مهمی در ارتقاء سطح نشاط اجتماعی یا کاهش آن دارد، در جامعه‎ای که فقر حاکم باشد و آمار بیکاران زیاد باشد نشاط اجتماعی کاهش می‎یابد.

این مدرس دانشگاه‎های لرستان تصریح کرد: عوامل فرهنگی نیز بر نشاط اجتماعی موثر است، متأسفانه نوع برداشت و تلقی ما از مسائل دینی به گونه‎ای است که فکر می‎کنیم دین تنها به معنای ناراحتی و غم و اندوه داشتن است و جنبه مثبت آن را نمی‎بینیم.

طهماسبی یادآور شد: متأسفانه ما از دین معنایی به نام شادی نداریم و همین قضیه نیز سبب می‎شود نشاط اجتماعی در جامعه پائین بیاید و بیشتر به‌دنبال جنبه غمگینی از دین باشیم.

وی خاطرنشان کرد: فرهنگ شادی در میان خانواده‎های ایرانی چندان وجود ندارد و خانواده‎ها بیشتر جو غمگین داشته و این فرهنگ را به فرزندان نیز منتقل می‎کنند.

این دانشجوی دکترای جامعه‎شناسی گفت: متأسفانه ما در جامعه افراد شاد را به‌عنوان آدم مسخره و بی‎مزه تلقی می‎کنیم و آدم عبوس را به‌عنوان شخص جدی می‎شناسیم و این الگوسازی اشتباه سبب پائین آمدن نشاط اجتماعی در جامعه می‎شود.

طهماسبی افزود: سلیقه‎ای کردن و عدم ثبات در مدیریت نیز باعث می‎شود سطح نشاط اجتماعی پائین بیاید و با روی کار آمدن هر مدیر، روش‎های گاهاً ناکارآمد اجرایی شود.

وی یادآور شد: متأسفانه زمینه و بسترهای شادی در کشور ما آنچنان وجود ندارد و بهتر است با ایجاد نشاط عمومی در قالب جشنواره‎ها، عیدها، کارناوال‎های شادی با تفکیک جنسیت و… سطح نشاط اجتماعی جامعه را افزایش دهیم.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: