تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۸/۲۸ - ۱۳:۱۳ کد مطلب 81987

به نوزادتان شیر بدهید تا آلزایمر نگیرید

شاید اولین چیزى که درباره شیر دادن به ذهنتان مى‌رسد این نباشد، اما بد نیست بدانید که هرچه بیشتر، از سینه خودتان به نوزادتان شیر بدهید، خطر ابتلا به آلزایمر را کمتر مى‌کنید. محققان دریافتند که شیردهى باعث افزایش مقاومت بدن در برابر انسولین مى‌شود.

به گزارش میدان۷۲، در دوران باردارى به دلیل سهولت در انتقال مواد مغذى به جنین، این مقاومت به شدت کاهش مى‌یابد. اما با عمل مکیدن نوزاد، موادى در بدن مادر ترشح مى‌شود که این مقاومت را به او بازمى‌گرداند. از آنجا که آلزایمر، با مقاومت مغز در برابر انسولین رابطه مستقیم دارد، شانس ابتلا به آلزایمر در مادر کاهش مى‌یابد. هرچه دوران شیردهى طولانى‌ترى داشته باشید، شانس ابتلا به آلزایمر را بیشتر کاهش مى‌دهید. تحقیقات نشان مى‌دهند که این کار، حتى در افرادى که سابقه خانوادگى آلزایمر دارند، نیز عملى است و احتمال بروز آلزایمر را در او کاهش مى‌دهد. دانشمندان امیدوارند که شیردهى یکى از راه‌هاى ریشه‌کن کردن آلزایمر در آینده‌اى نزدیک باشد.

دانشمندان همچنین معتقدند که باعمل شیردهى، میزان پروژسترون موجود در بدن مادر کاهش مى‌یابد که باعث افزایش حساسیت مغز نسبت به استروژن مى‌شود. این واکنش‌هاى هورمونى به محافظت در برابر آلزایمر کمک مى‌کنند. در این تحقیق ٨١ زن بین سنین ٧٠ تا ١٠٠ ساله انتخاب شدند که در بین آنها تعدادى به آلزایمر مبتلا بودند.

اطلاعات کافى در زمینه نوع شیردهى به فرزندشان، تاریخ و مدت آن، و سابقه خانوادگى آلزایمر از همگى جمع‌آورى شد. علیرغم تعداد کم شرکت‌ کننده‌ها، نتایج به دست آمده وجود رابطه مستقیم بین شیردهى و ابتلا به آلزایمر را نشان داد. افرادى که با شیر خودشان نوزاد را تغذیه کرده بودند، به آلزایمر دچار نشده بودند. کسانى که کودکشان را با شیر خشک تغذیه کرده بودند یا دوران شیردهى کوتاه‌ترى نسبت به دوران باردایشان داشتند، بدون استثنا مبتلا به آلزایمر شده بودند.

منبع: دکتر سلام

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: