تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۹/۰۲ - ۱۸:۴۶ کد مطلب 82234

مشایخی: مردم‌سریال‌های‌ آشغال ترکیه‌ای را نبینند

به گزارش پایگاه ۵۹۸، نشست خبری «گزارش یک نگرانی» فیلم و عکس موبایلی آب صبح امروز با حضور اصحاب رسانه و همچنین دبیر جشنواره سیدجواد رضویان، محمدحسین لطیفی، جمشید مشایخی و سایر برگزارکنندگان آن در شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد. در ابتدای این نشست دبیر جشنواره سیدجواد رضویان اظهار داشت: از کمک و […]

به گزارش پایگاه ۵۹۸، نشست خبری «گزارش یک نگرانی» فیلم و عکس موبایلی آب صبح امروز با حضور اصحاب رسانه و همچنین دبیر جشنواره سیدجواد رضویان، محمدحسین لطیفی، جمشید مشایخی و سایر برگزارکنندگان آن در شرکت آب و فاضلاب تهران برگزار شد.

در ابتدای این نشست دبیر جشنواره سیدجواد رضویان اظهار داشت: از کمک و یاری مردم عزیز می‌خواهیم در این جشنواره استفاده کنیم امیدواریم با دغدغه‌های نگران کننده‌ای که از سمت سازمان آب وجود دارد ما را یاری کند و با کمک مردم یک نتیجه خوب حاصل شود.سرفصل هایی نیز در این رابطه آماده شده که به دغدغه‌های این جشنواره و فرهنگ‌سازی مصرف آب می‌پردازد. در شرایط آبی کشور علیرغم بارش‌های خوب همچنان نگرانی در این زمینه وجود دارد و به استناد بارش‌های آنچنانی نباید این تصویر به وجود بیاید که آب را هدر بدهیم.

وی در ادامه افزود: قطعا هیچ چیز به اندازه مشارکت مردمی نمی‌تواند به این دغدغه کمک کند. سفره‌های زیرزمینی ما در حوزه‌‌ کشاورزی در حال نابودی است نباید محدوده سنی برای این مقوله در نظر بگیریم و باید از آثار مردم استفاده کنیم .

او همچنین گفت: قرار است که تلاش کنیم تا بتوانیم به لحاظ آثار ارسالی به یک رکورد برسیم که بتوانیم هم از نظر کیفی و کمی نه تنها در سطح ایران بلکه در سطح جهان بشکنیم.شخصا مشغول ساخت پروژه‌ای به نام «سه شو» که یک برنامه ترکیبی است هستم و قرار است پنجشنبه و جمعه نیز از رسانه ملی پخش شود و در آن برنامه سعی می‌کنم به این مسئله و اطلاع‌رسانی این جشنواره اشاره داشته باشیم و قرار است برای بهترین آثار و برترین اثرات جوایز ارزشمندی به مبلغ بیش از ۵۰ میلیون تومان در نظر گرفته شود.

در ادامه این مراسم ناصر شفق مشاور عالی جشنواره گفت:‌ قطعا گروه‌هایی که مرجع هستند زمانی که به این جشنواره و به این موضوع بپردازند مردم بیشتر با آنها آشنا می‌شوند. مهندس پرورش که مدیر آبفای تهران هستند بسیار خوش‌فکر عمل کرده‌اند و شعار آب هست ولی کم هست را پیشنهاد دادند و باعث شد این موضوع و این سخن همگانی شود. در دریاچه ارومیه و همچنین آب زاینده‌‌رود آب بسیار کمی وجود دارد و تقریبا خشک است و اگر به آن رسیدگی نکنیم و به آن توجه نکنیم قطعا جنگ بعدی جنگ آب است.

وی در ادامه زمانی که آمریکا به کشورهایی مانند افغانستان حمله کرد قبل از هر چیزی به سراغ آب آنها رفت نه چاه‌های نفتشان اگر دریاچه ارومیه خشک شود تا شعاع ۵۰۰ کیلومتر آن حیات از بین می‌رود هر یک لیوان آب که به هدر می‌رود به پایان حیات بشری ما را نزدیک می‌کند. همگی کمک کنیم تا آب دوباره در ایران جاری شود.

جمشید مشایخی پیشکسوت سینما، تئاتر و تلویزیون که به عنوان رئیس افتخاری این جشنواره در این نشست حضور داشت اظهار کرد:‌ بنده خدمتگزار مردم هستم زیاد حرف می‌زنیم مردم خسته می‌شوند و حرف‌های زیاد را گوش نمی‌کنند خیلی کوتاه می‌گویم طبق آمار سال‌های پیش تعداد ۷ هزار و ۷۷۰ حلقه چاه آب وجود داشته که بیش از ۳۰۰تای آن غیرمجاز است. کاهش بارندگی موجب خشکسالی بسیاری از رودخانه‌ها شده است. آبی را که بی‌رویه مصرف می‌شود را می‌توان برای کشاورزی صرف کرد.

جمشید مشایخی در ادامه صحبت‌هایش نکاتی را در ارتباط با مصرف کم آب به مردم گوشزد کرد همانند جلوگیری از مصرف زیاد آب به هنگام شستن دست و صورت و یا استحمام. بعد از صحبت‌های وی علیرضا ابراهیمی مدیر اجرایی جشنواره اظهار کرد:‌ سعی کردیم با یک نگاه دغدغه‌مند به این موضوع بپردازیم تا تأثیرگذار باشد ما با دعوت از همه مردم و هنرمندان کمی در این امر ما را یاری کنند این جشنواره قرار است که در بخش نگاه حرفه‌ای داشته باشد که آن را به موقع اعلام خواهیم کرد.

وی در ادامه افزود:  به این نتیجه رسیدیم که یکی از مهمترین راه‌ها برای فرهنگ‌سازی برگزاری یک جشنواره فرهنگی است. ما با معضل بزرگی روبه‌رو ه ستیم و با یک جلسه و نشست نمی‌توان آن را حل کرد حضور چشمگیر هنرمندان و ورزشکاران که مردم به آنها علاقه دارند می‌تواند به ما کمک کنند و همچنین همکاری آنها با ما نشان از اهمیت این موضوع است و می‌تواند نشان همدلی را با خود به همراه داشته باشد. همچنین شرایطی فراهم شده تا از طریق نرم‌افزارهای موبایلی مردم بتوانند آثار خود را برای ما ارسال کنند.

محمدحسین لطیفی کارگردان فیلم سینمایی «روز سوم»، گفت: خوشحالم در این جمع قرار دارم واقعیت این است که این جشنواره می‌تواند در این زمینه به ما کمک کند چرا که تمام مردم حداقل  یک موبایل دارند و می‌توانند آثار خود را ارسال کنند چند سال پیش در جلسه‌ای که در تلویزیون داشتم به یکی از مدیران گفتم که از شبکه‌های اجتماعی جا مانده‌اید می‌خواهم کمی تندتر حرف بزنم و بگویم واقعا دارد خشکسالی می‌شود.

محمد پرورش مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب تهران طی سخنانی گفت: در تهران در ۴۰ سال گذشته ۷ هزار متر مکعب آب وجود داشته اما در حال حاضر به ۳۵۰ متر مکعب کاهش یافته است. این می‌توان نشان دهنده  وضعیت بحرانی باشد در حقیقت ما در اینجام بیشتر وظیفه تولید را داریم تا آب را به موقع و با کیفیت به مردم برسانیم و یک چرخه تولید طولانی و سخت را پیش رو داریم اما در بخش مصرف اگر سرانه هر نفر ۳۲۰ لیتر باشد باید به خوبی متوجه شد که در چه شرایط بحرانی قرار گرفته‌ایم.

وی در ادامه افزود:  ما نیز در این زمینه تبلیغ کرده‌ایم اما اثری را که انتظار داشتیم نگذاشته است چرا که در حوزه مخاطب‌شناسی مردم عزیز کننده این کار نیستیم بلکه باید آن را به افرادی که در این زمینه تخصص دارند بسپاریم.

در ادامه برنامه جمشید مشایخی پیشنهاد داد که محمدحسین لطیفی سریالی را در ارتباط با بحران آب بسازد تا مردم خیلی بهتر با این موضوع آشنا شوند و سریال‌های آشغال ترکیه‌ای را نبینند.

در پایان سیدجواد رضویان در پاسخ به پرسش خبرنگار سینمایی خبرگزاری فارس مبنی بر اینکه آیا اتاق فکری را ترتیب داده اند تا بتوانند در فضای مجازی به واسطه تاثیرگذاری و گستردگی‌اش آثاری را خلق کنند تا در زمینه بحران آب باشد و مردم خودجوش آن را در شبکه‌های مجازی دست به دست بچرخانند تا شاهد تاثیرگذاری بیشتری باشند، گفت:  حتماً چنین گروهی وجود دارد و با بسیاری از متخصصان در این زمینه نشست گذاشتیم و نظرات کارشناسی آنها را جویا شدیم. اما باید در نظر بگیریم ما قرار نیست راهکار ارائه بدهیم بلکه می‌خواهیم مردم به ما پیشنهاد بدهند که چه کنیم.

در پایان مراسم از جمشید مشایخی تجلیل به عمل آمد و از پوستر جشنواره رونمایی شد.

منبع: فارس

این مطلب مربوط به سایر رسانه ها بوده و انتشار آن به معنای تایید یا رد آن نیست.

منبع: ۵۹۸

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: